Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Najlepsze odkurzacze, które warto kupić
Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Najlepsze odkurzacze, które warto kupić

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Najlepsze odkurzacze, które warto kupić

Różnego rodzaju brud i odpady to standardowy efekt uboczny remontu, majsterkowania czy różnego rodzaju prac warsztatowych. Najczęściej są to jednak zabrudzenia, z którymi tradycyjny domowy odkurzacz nie dałby rady. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą profesjonalne odkurzacze warsztatowe i przemysłowe. Charakteryzują się one odpowiednimi parametrami i odpornością, które pozwalają na pracę nawet w bardzo ciężkich warunkach.

Jak działa odkurzacz przemysłowy?

Odkurzacze przemysłowe są urządzeniami służącymi do zbierania i usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni takich jak podłoga, tapicerka i wiele innych. Są one często używane w przemyśle, magazynach, halach produkcyjnych oraz w innych miejscach, gdzie istnieje potrzeba regularnego sprzątania dużych powierzchni (np. podczas prac budowlanych). Można powiedzieć, że odkurzacze tego typu są wręcz niezbędne, by zadbać o porządek, tam, gdzie nie jest możliwe w inny sposób. Ich specjalistyczna budowa pozwala na usuwanie o wiele większych i cięższych zanieczyszczeń niż zwykłe odkurzacze. Świetnie radzą sobie przede wszystkim z trocinami, pyłami, zdartymi warstwami farby, drobnym gruzem, kruszywem czy gipsem.

Czym różni się odkurzacz przemysłowy od tradycyjnego odkurzacza?

Pomimo że odkurzacze te, działają na tej samej zasadzie to jednak wiele je różni. Na pierwszy rzut oka różnice widać już po samej budowie. Odkurzacze typu przemysłowego są większe i bardziej masywne. Wiąże się to z zastosowaniem większej pojemności zbiornika na odpady oraz wyposażeniu go w większy i mocniejszy silnik elektryczny zapewniający dużą moc ssania. Sprawia to, że są bardziej wydajne od tradycyjnych odkurzaczy domowych. Odkurzacz do zastosowania domowego, głównie powinien być cichy, lekki i łatwy do schowania, natomiast dobry odkurzacz do warsztatu to przede wszystkim solidność i duża moc.

Czym powinien charakteryzować się dobry odkurzacz przemysłowy? Poradnik

Tak jak każde inne urządzenie, tak i odkurzacze typu przemysłowego mogą występować w różnych konfiguracjach i charakterystykach. Dobranie konkretnego modelu powinno zależeć od potrzeb użytkownika. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim klasa zanieczyszczeń, jakie będzie w stanie odkurzać. Innymi parametrami, nad którymi warto się zastanowić i dobrze je sprawdzić, przed zakupem są:

 • Moc silnika – dobrze, jeśli moc silnika odkurzacza budowlanego wynosić będzie minimum 1200W zapewni to efektywną siłę ssącą w pracy z większością zabrudzeń.
 • Kółka – odkurzacze typu przemysłowego z reguły są większe i cięższe dlatego ważne, aby miały zamontowane odpowiednie kółka, które ułatwią pracę i przemieszczanie urządzenia.
 • Wąż ssący – rura odkurzacza powinna być odpowiednio długa i elastyczny, a jednocześnie odporna na ostre i twarde elementy zanieczyszczenia.
 • Funkcja pracy na mokro i sucho – większość odkurzaczy typu przemysłowego umożliwia odkurzanie powierzchni suchych i mokrych.
 • Pojemności zbiornika – odpowiednia pojemność zbiornika odkurzacza pozwoli na długą pracę, bez konieczności jego szybkiego oczyszczania.
 • Możliwość pracy z workiem i bez – niektóre z zanieczyszczeń wymagają pracy bez worka, ponieważ, ponieważ mogą je zniszczyć. Warto, jeśli odkurzacz pozwala na użytkowanie w jednej, jak i w drugiej opcji.
 • Długość przewodu zasilającego – odpowiednia długość przewodu zasilającego pozwoli podłączyć odkurzacz w dowolnym miejscu, bez konieczności ciągnięcia przedłużacza.
 • Funkcja kontroli prędkości pracy – możliwość dostosowania mocy do aktualnych potrzeb
 • Czy odkurzacz wyposażony jest w dodatkowe akcesoria i funkcję – najlepsze modele posiadają m.in. funkcję automatycznego oczyszczania filtra lub automatyczne wyłączanie w przypadku zapełnienia pojemnika.

Klasy odkurzaczy przemysłowych – odkurzacz a klasa pyłu

Różne rodzaje miejsc pracy, charakteryzują się różnymi rodzajami zabrudzeń. Dzielimy je względu na klasy pyłu, które uszeregowane są według wartości MAC (maximum allowable concentration – maksymalne dopuszczalne stężenie). Wartość MAC oznacza maksymalne stężenie pyłu w miejscu pracy w mg/m3. Pyły dzieli się na trzy klasy L, M oraz H. Czym różnią się od siebie poszczególne klasy pyłów?

 • Klasa L – to klasa pyłu, która charakteryzuje się niską szkodliwością np. kurz domowy, ziemia czy wapno.
 • Klasa M – określa pyły o średniej szkodliwości np. pyły drzewne, pyły z gipsu, cementu, betonu czy farb.
 • Klasa H – jest to klasa o wysokiej szkodliwości. Pyły z tej klasy są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być rakotwórcze. Np. azbest, pleśń i resztki z wełny mineralnej.

Przed zakupem odkurzacza typu przemysłowego sprawdź koniecznie jego klasę ochrony przeciwpyłowej. Powinna być ona dopasowana do warunków, w jakich odkurzacz pracuje.

Najlepszy odkurzacz przemysłowy do garażu

Jeśli zastanawiasz się jaki odkurzacz typu przemysłowego wybrać do garażu, którego swobodnie sprawdzi się w domu po remoncie polecamy model Bosch GAS 35L SFC+. Jest to bardzo uniwersalne narzędzie posiadające klasę filtracji L. Jego zbiornik o pojemności aż 35 L zapewni swobodną pracę przez długi czas. Ten model odkurzacza posiada moc 1380W, która spokojnie wystarczy do garażowych i domowych prac.

Jaki odkurzacz przemysłowy kupić na budowę?

Jaki model wybrać do pracy na budowie? Zdecydowanie taki, które będzie miał klasę przeciwpyłową M. Dobry odkurzacz na budowę posiada mocny silnik oraz dużą pojemność, która sprawi, że nie będzie trzeba go często opróżniać. Warto rozważyć zakup takiego modelu jak np. odkurzacz Starmix ISC L-1650 TOP COMPACT. Nada się do sprzątania zarówno pyłów, resztek cementu, piasku, gips, jak i farb.

Odkurzacze typu przemysłowego na Mixtools.pl

Jeśli szukasz odpowiedniego odkurzacza typu przemysłowego do swojego warsztatu czy na budowę sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Posiadamy szeroki wybór różnych odkurzaczy, z których z pewnością wybierz coś dla siebie. Znajdziesz u nas modele takich marek jak Bosch, Starmix czy Makita, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w zakładach przemysłowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium