MIKROMETRY / SUWMIARKI

MIKROMETRY / SUWMIARKI

Jakie są rodzaje suwmiarek?

Do standardowych części konstrukcyjnych suwmiarek należą: prowadnica, przesuwany suwak, powierzchnia pomiarowa (np. szczęki) oraz urządzenie odczytowe. Biorąc pod uwagę kryterium sposobu odczytu mierzonego wymiaru, suwmiarki możemy podzielić na: suwmiarka noniuszowa (analogowa), charakteryzująca się podziałką kreskową na prowadnicy i noniuszem na suwaku; suwmiarka czujnikowa (zegarowa), posiada czujnik zegarowy oraz zębatkę na prowadnicy; suwmiarka elektroniczna (cyfrowa), posiada liniał pojemnościowy z elektronicznym wyświetlaczem.

Jaki rodzaj suwmiarki jest najlepszy?

Porównując różne parametry suwmiarek, możemy dojść do wniosku, że suwmiarka analogowa (noniuszowa) ma najmniejszą dokładność, ale jest niezawodna oraz najtańsza z tego zestawienia. Suwmiarka zegarowa jest szybsza i dokładniejsza, w przypadku ceny i niezawodności możemy porównać ją do suwmiarki elektronicznej. Natomiast ta druga gwarantuje nam idealną dokładność i szybkość. Biorąc pod uwagę te cechy, ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która suwmiarka jest najlepsza. Jest to zależne przede wszystkim od celu i warunków, w jakich chcemy ją zastosować oraz od kwoty, jaką jesteśmy w stanie za nią zapłacić.

Budowa mikrometru

Aby w pełni opanować umiejętność mierzenia mikrometrem, ważnym aspektem jest poznanie jego budowy. Mikrometr w części pomiarowej z jednej strony jest wyposażony w kabłąk zakończony kowadełkiem a z drugiej nieruchomą tuleję z obrotowym bębnem w środku. Na tulei oraz bębnie są umiejscowione podziałki, które służą do odczytu pomiaru. Urządzenie posiada również zacisk oraz pokrętło. Mikrometry elektryczne wyposażone są dodatkowo w niewielki wyświetlacz, na którym ukazuje się pomiar.

Jak zmierzyć mikrometrem?

Budowa mikrometru może wydawać się skomplikowana. Jednak samo używanie tego narzędzia nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Mierzenie mikrometrem jest łatwe i szybkie a w dodatku bardzo precyzyjne. W pierwszej kolejności przedmiot, który chcemy zmierzyć, musimy umiejscowić pomiędzy kowadełkiem i wrzecionem. Następnym krokiem jest dokręcenie pokrętła, tak aby wymienione wyżej elementy przywierały do przedmiotu. Ostatnia rzecz, jaką musimy zrobić to dociśnięcie zacisku. Aby prawidłowo odczytać pomiar, należy uwzględnić wartości na obu podziałkach i je zsumować, z uwzględnieniem dokładności, do jakiej obie podziałki wskazują wynik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium