
-
od
do

Jakie cechy ma dobry sekator?
Dobre sekatory są przede wszystkim lekkie i łatwe w obsłudze. Doskonale tną przy użyciu niewielkiej siły. Mają kształty (rączki i mechanizmy) przystosowane do wydajnej pracy przy minimalnym wysiłku.
Jakie rodzaje sekatorów wyróżniamy?
Przede wszystkim sekatory można podzielić na ogrodowe i do żywopłotu. Sekatory ogrodowe dzieli się ze względu na ich wielkość i zasięg na:
- sekatory krótkie — małe, zazwyczaj jednoręczne
- sekatory długie — np. teleskopowy o wydłużonej rączce przeznaczone do cięcia grubszych gałęzi
- dwuręczne sekatory tyczkowe — przeznaczone do cięcia wysokich drzew bez potrzeby używania drabiny, ponieważ sekatory te znajdują się na wysięgniku
Sekatory ze względu na rodzaj dzielą się na:
- Sekatory ręczne (nożycowy, kowadełkowy)
- Sekatory elektryczne
- Sekatory spalinowe
- Sekatory pneumatyczne
Który sekator wybrać do cięcia żywopłotu?
Jeśli nie jesteś wprawiony w wykonywaniu profesjonalnych cięć, a potrzebujesz sekatora w przydomowym ogrodzie, zrezygnuj z sekatorów elektrycznych, spalinowych przy pneumatycznych. Do tego typu prac w zupełności wystarczą sekatory ręczne. Jeśli nie możesz, bądź nie chcesz, pozwolić sobie na sekator elektryczny, idealnie do żywopłotu sprawdzą się sekatory nożycowe. Jeżeli żywopłot jest rozłożysty i wysoki dobrze sprawdzi się też sekator teleskopowy.
Czym różni się sekator nożycowy od kowadełkowego?
Na pierwszy rzut oka oba te sekatory wydają się być podobne. Jednak są pewne kwestie, które je różnią. Sekator kowadełkowy ma jedno ostrze. Jego nazwa pochodzi od kowadełka, na którym opierają się pędy w trakcie cięcia. Służy do cięcia suchych pędów (np. wiosną), nadaje się także do cięcia cieńszych drzew i krzewów. Natomiast sekator nożycowy posiada dwa ostrza, które mijają się w niewielkiej odległości i nie stykają się ze sobą. Wykorzystuje się go do cięcia tegorocznych miękkich i młodych pędów.