Opcje przeglądania

SZCZELINOMIERZE

SZCZELINOMIERZE

Jak zmierzyć szczelinomierzem?

Pomiary szczelinomierzem wykonuje się za pomocą umieszczania pomiędzy dwoma powierzchniami, kolejnych blaszek przymocowanych do narzędzia. Blaszki mają określoną grubość, różnica pomiędzy nimi to zazwyczaj 0,05 mm. Umieszczamy je do momentu, kiedy dołożenie kolejnej blaszki nie będzie możliwe. Do pomiaru należy przyjąć, iż szczelina to suma wszystkich blaszek, które dołożyliśmy w mierzoną przestrzeń.

Jakie są rodzaje szczelinomierzy?

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje szczelinomierzy. Szczelinomierz klinowy – jego nazwa ma odzwierciedlenie w jego wyglądzie, ponieważ szczelinomierz klinowy ma postać wydłużonego klina. Ten rodzaj narzędzia ma zamieszczoną specjalną skalę pomiarową. Do jego użycia będzie potrzebna nam większa przestrzeń. Nie sprawdzi się w miejscach z ograniczoną swobodą. Szczelinomierz listkowy – ten rodzaj szczelinomierza jest najczęściej spotykany. Wynik z tego narzędzia możemy bez problemu odczytać po wyjęciu go ze szczeliny. Dzięki temu znajdzie zastosowanie w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną przestrzeń.

Jaki szczelinomierz wybrać?

Aby takie narzędzie służyło nam na lata, warto przed zakupem zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego wykonane jest narzędzie. Modele wykonane ze stali szlachetnej mogą okazać się najlepszym wyborem, jednak warto pamiętać, że ten materiał rozszerza się pod wpływem ciepła. Jeśli chcemy wykonywać pomiary w takich precyzyjnych miejscach, lepiej wybrać szczelinomierz z materiału odpornego na zmiany temperatury, czyli na przykład z mosiądzu. Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy kupnie szczelinomierza, jest skala jednostkowa. W zależności od tego, co preferujemy, możemy wybrać skalę metryczną wyrażoną w milimetrach oraz anglosaską w calach. Długie blaszki umożliwią nam wykonanie pomiarów miejscach trudno dostępnych, natomiast krótsze są mniej podatne na ewentualne odkształcenia. Ilość blaszek ma wpływ na dokładność pomiarów. Im narzędzie jest wyposażone w większą ilość blaszek, tym pomiar będzie dokładniejszy. Wybór zależy od tego, jakich pomiarów będziemy dokonywać oraz w jakich warunkach będziemy to robić. W ofercie naszego sklepu dostępne są szczelinomierze listkowe i klinowe o różnych parametrach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium