-
od
do
AKCESORIA GLAZURNICZE
Prace wykończeniowe z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju płytek wymagają od fachowców wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Z pewnością znajdą tu zastosowanie urządzenia, dzięki którym możliwe będzie cięcie różnych powierzchni bez ponoszenia strat materiału. Profesjonalne narzędzia glazurnicze nie tylko ułatwiają wykonanie tego zadania i gwarantują jego precyzję, ale przede wszystkim przyczyniają się do uzyskania oczekiwanego efektu końcowego. Przed rozpoczęciem prac należy skompletować zestaw narzędzi, pozwalający na dokładne wykonanie określonego zadania. Sprzęt glazurniczy musi zostać dobrany tak, aby proces układania cięcia i obróbki końcowej, pozwolił uzyskać zadowalający efekt przy możliwie jak najmniejszych stratach materiału.
Ręcznie, czy z pomocą urządzeń elektrycznych?
Jak wykonywać prace glazurnicze. Pierwszy wybór jest dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą dokonywać zakupu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ręczne przecinarki zasadniczo stanowią uzupełnienie zestawu elektrycznego. Posiadają wiele zalet: są poręczne, lekkie i dają możliwość używania ich wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu elektrycznego. Przyrządy ręczne umożliwiają przycinanie mniejszych płytek, jak i tych wielkoformatowych. Dobre narzędzie bez większych problemów będzie w stanie przeciąć płytkę nawet o delikatnej strukturze. Ważną kwestią podczas używania przecinarek ręcznych jest odpowiednie dozowanie siły nacisku, dzięki której możliwe staje się przecinanie trudnych, porowatych powierzchni.
By stać się jeszcze bardziej precyzyjnym w swoim fachu, warto wykorzystywać elektryczne przyrządy do cięcia. Są to urządzenia przystosowane do radzenia sobie z trudnymi powierzchniami, takimi jak marmur czy granit. Wyróżniającymi się pod względem wytrzymałości na tle innych materiałów. W zależności od tego, jaki rodzaj powierzchni będzie podlegał obróbce, a także czy będzie on cięty na sucho, czy mokro, należy zadbać o dobór odpowiedniej tarczy, dla osiągnięcia spodziewanego efektu. Najlepszym wyborem będzie zatem tarcza diamentowa o specjalnych parametrach, która umożliwi cięcie wielu rodzajów płytek ściennych, a także terakoty.
Dodatkowe narzędzia glazurnicze
W odpowiednim przygotowaniu do prac budowlanych z pewnością pomogą kreda oraz sznur traserski. Są to bardzo proste, a zarazem podstawowe narzędzia, dzięki którym możliwe staje się wyznaczanie prostych linii np. podczas kładzenia glazury czy malowania ścian. Podczas kładzenia glazury czy terakoty należy pamiętać o najmniejszych detalach, bez których uzyskanie oczekiwanego efektu wizualnego staje się niemożliwe, np. o krzyżykach dystansowych, umieszczanych pomiędzy płytkami ceramicznymi. Dzięki nim uzyskuje się fugi o jednakowej szerokości. Z kolei do mycia płytek po fugowaniu zaleca się gąbki glazurnicze, które doskonale radzą sobie z powstałymi zabrudzeniami.