PILNIKI

Pilniki odnajdują swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych, warsztatach ślusarskich oraz samochodowych. Są podstawowym narzędziem każdego majsterkowicza. Ich niewielki rozmiar i kompaktowy kształt sprawiajją, że zmieszczą się w każdej skrzynce narzędziowej. Można z nich korzystać przy pracy z drewnem, tworzywami sztucznymi czy metalem. Najbardziej interesującą funkcjonalnością pilników jest skrawanie cienkich warstw przedmiotów. Pilniki najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali narzędziowej, która zapewnia dobre właściwości ścierne i dużą wytrzymałość. Wybierając odpowiedni pilnik należy zwrócić uwagę na liczbę nacięć. Ich ilość wpływa przeznaczenie pilnika. W zależności od liczby nacięć wyróżniamy: zdzieraki, równiaki, półgładziki, gładziki, podwójne gładziki i jedwabniki.

Praca z pilnikami okrągłymi, obrotowymi, płaskimi oraz iglakami

W swojej ofercie posiadamy pilniki obrotowe, okrągłe, płaskie oraz iglaki. Pilniki okrągłe wykorzystuje się do ręcznej pracy z metalami i ich szlifowaniu. Wykorzystuje się je także do piłowania przełomów oraz obróbki profili półokrągłych. Pilniki obrotowe stanowią pozycję obowiązkową, jeśli chcemy skrawać z powierzchni cienkiej warstwy od grubości 0,01 - 1 mm. Najczęściej wykonuje się je ze stali narzędziowej stopowej lub stali węglowej narzędziowej. Kolejnym wyborem są pilniki płaskie. Są idealnym wyborem dla majsterkowicza, który ma zamiar obrabiać przedmioty metalowe po lutowaniu. Iglaki swoje przeznaczenie odnajdują najczęściej w pracy grawerów, jubilerów i zegarmistrzów. Przy pracy z iglakami stawia się na precyzję i zaskakująco dobre możliwości wygładzające powierzchnię.

Rodzaje pilników

Główny podział pilników dotyczy liczby nacięć, w jakie zostało wyposażone ostrze. Mierzy się je dla powierzchni 10 mm ostrza. W zależności od ich ilości wyróżnić możemy: zdzierak (4-12 nacięć), równiak (5-16 nacięć), półgładzik (9 do 24 nacięć), gładzik (13 do 31 nacięć), podwójny gładzik (od 20 do 45 nacięć), jedwabnik (do 60 nacięć).

Do czego służą narzędzia z węglikiem spiekanym?

Węglik spiekany powstał, aby, stworzyć narzędzie, które byłoby twardsze niż sama stal. Tworzy się go poprzez potraktowanie mieszanin miedzi, wolframu lub kobaltu wysokim ciśnieniem. Narzędzia, które z niego powstają, rewelacyjnie radzą sobie z obróbką metalu, drewna czy kamieni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium