GRZECHOTKI

W obecnych czasach prawie każde urządzenie w swojej budowie wykorzystuje połączenia śrubowe. Czasami jednak żmudny proces dokręcania lub odkręcania dużej ilości śrub zabiera fachowcom ogromną część pracy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą klucze grzechotkowe, stanowiące niezbędne wyposażenie każdego warsztatu. Na rynku można znaleźć grzechotki w uniwersalnych rozmiarach, ale wybór spośród nich może okazać się trudny dla początkującego majsterkowicza W przypadku rozmiarów ½ cala i 1/4 cala w naszym sklepie można znaleźć całe komplety grzechotek, które sprawdzą się jako zestaw podstawowy. Do każdego klucza grzechotkowego będą oczywiście potrzebne odpowiednie nasadki, o czym warto pamiętać już przy zakupie. W ofercie naszego sklepu można znaleźć ponadto klucze płasko-grzechotkowe, klucze nastawne, gwintownice do rur z grzechotką i wiele innych artykułów marek, takich jak Yato, Proline, Richmann.

Zasada działania i budowa grzechotki.

Klucze grzechotkowe to narzędzia pozwalające w efektywny sposób zakręcać i odkręcać śruby. Wbrew powszechnym przekonaniom mówiącym, że ich budowa jest bardzo skomplikowana, za ich użytecznością stoi bardzo prosty mechanizm. Wewnątrz klucza znajduje się elastycznie dopasowany element z nacięciami oraz położone po przeciwnych stronach zapadnie. Całość pokrywa tzw. przełącznik, dzięki któremu można wybrać kierunek obrotu klucza. Cały proces polega na blokowaniu ruchu klucza przez zapadkę, co umożliwia szybkie i łatwe odkręcanie i przykręcanie śrub, wpływając tym samym na większą wydajność pracy.

Do czego są używane grzechotki i jak ich używać?

Klucze grzechotkowe to bardzo uniwersalne narzędzia. Znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych, zakładach przemysłowych i innych serwisach. Grzechotki pozwalają na wykonywanie pracy znacznie szybciej niż tradycyjnymi kluczami płaskimi. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że głównym zastosowaniem grzechotki jest dokręcania lub odkręcanie śrub. W przypadku gdy nakrętki posiadają zabezpieczenie, należy używać kluczy i płaskich pokręteł. Mówiąc o odpowiednim użytkowaniu kluczy grzechotkowych należy również wspomnieć o sytuacji kiedy pojawia się konieczność odkręcenia zapieczonych śrub. W tej sytuacji do odkręcania warto wykorzystać inne metody. Niestety użycie w takich momentach grzechotek może skończyć się pękaniem zapadek i uszkodzeniem klucza.

Co wpływa na jakość grzechotki?

Zastanawiając się nad wyborem nowej grzechotki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Oto kilka z nich:

  • Odpowiedni materiał – Dobór materiału, z jakiego wykonana jest grzechotka, ma duże znaczenie w kontekście żywotności. Na rynku istnieje wiele propozycji, jednak w naszej ocenie jedną z najlepszych są te wykonane ze stali chromowo-wanadowej.
  • Mechanizm zapadkowy – Powinien być wykonany ze stali wysokiej jakości. Jest to podstawa dobrego narzędzia. Czasem jednak zdarza się, że w czasie eksploatacji narzędzie stal ulega deformacjom, dlatego zawsze warto mieć zestaw do naprawy grzechotki.
  • Materiał rączki – W zależności od środowiska, w którym grzechotka będzie użytkowana, należy dokonać wyboru odpowiedniej rękojeści z materiału w pełni spełniającego oczekiwania użytkownika.
  • Wielkość główki – Jest to kwestia zależna od rodzaju wykonywanej pracy. Mała główka sprawdzi się w warsztacie samochodowym. Duże główki za to, ułatwią rozwiązywanie poważniejszych problemów.
  • Ilość zębów w zapadce – To ona decyduje o kącie obrotu narzędzia. Praktycznie rzecz biorąc, im więcej zapadek, tym mniej potrzeba przestrzeni do kręcenia.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium