Zima w ogrodzie – jakie prace wykonać?
Zima w ogrodzie – jakie prace wykonać?

Zima w ogrodzie – co warto zrobić zimą we własnym ogrodzie?

Zima, choć kojarzona głównie ze stanem spoczynku roślin, to też czas, w którym trzeba wykonać wiele prac w ogrodzie. Warto wykorzystać ten czas na pielęgnację roślin oraz ochronę ich przed mrozem. Jednak do takiej pracy potrzebne są profesjonalne narzędzia ogrodnicze, które ułatwią wykonywanie obowiązków. Co ogrodnik musi zrobić w swoim ogrodzie zimą? Jakie narzędzia mogą okazać się przy tym niezbędne?

Zimowe prace – czy należy usuwać nadmiar śniegu z roślin?

Podczas planowania zadań do wykonania w ogrodzie podczas zimy, warto uwzględnić strzepywanie nadmiaru śniegu z drzew i krzewów iglastych. Zbyt duże nagromadzenie śniegu może stać się obciążeniem dla rośliny, szczególnie gdy jest mokry i ciężki. Dodatkowo, gdy śnieg stopnieje w ciągu dnia, a później zamarznie w nocy, może przekształcić się w lód, co powoduje większe obciążenie na gałęziach. Ciężki śnieg i lód spowoduje wyłamanie się gałęzi, deformację rośliny, a nawet jej całkowite zniszczenie. Aby uchronić roślinę, zaleca się też podwiązanie jej gałęzi, co utrzyma ją w odpowiedniej pozycji i uchroni przed nadmiernym obciążeniem.

Prace w ogrodzie zimą – czy śnieg powinno usuwać się też z trawnika?

Odgarnianie nadmiaru śniegu z trawnika jest bardzo ważne, ponieważ wpływa to na jego zdrowie i wygląd. Nie warto czekać, aż śnieg stopnieje samodzielnie, ponieważ długo leżący na trawie może doprowadzić do zniszczenia – nadmiar śniegu przygniata trawę i uszkadza jej delikatne pędy. Dodatkowo długo zalegający śnieg na trawie stwarza warunki do rozwoju pleśni śniegowej, która później objawia się brązowymi plamami na trawniku. Jednak należy pamiętać, że usuwanie śniegu powinno być przeprowadzone ostrożnie, aby nie uszkodzić trawy. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby nie zostawiać zbyt dużych warstw stopniowo topniejącego śniegu, ponieważ może to prowadzić do podtopienia trawy, a w rezultacie do powstawania błota.

Zadbaj o rośliny w ogrodzie – czy można przycinać drzewa i krzewy zimą?

Przycinanie drzew zimą zależy od gatunku oraz celu cięcia. W przypadku drzew liściastych najkorzystniejszym okresem do formowania koron drzew jest właśnie jesień i zima. Jeśli chodzi o drzewa iglaste, zasada ta również ma swoje zastosowanie, zwłaszcza jeśli są to gatunki żywicujące. W przeciwieństwie do drzew liściastych zimowe przycinanie drzew iglastych nie wymaga zabezpieczenia ran. Ponadto, pod koniec lutego, a zwłaszcza przed nadejściem wiosny warto wykonać pielęgnacyjne cięcia drzew i krzewów. To doskonały moment, aby usunąć uszkodzone, chore i obumarłe pędy.

Rany na pniach drzew w zimę – kiedy wykonać bielenie drzew?

Bielenie pni drzew wykonuje się w celu ochrony roślin przed niekorzystnymi dla niej warunkami atmosferycznymi. Takie działanie przede wszystkim zapobiega powstawaniu ran na pniach, co później mogłoby prowadzić do pęknięcia kory w wyniku zmieniających się temperatur oraz intensywnego nasłonecznienia. Najlepszym czasem do przeprowadzenia bielenia jest zima, a dokładniej koniec stycznia. W tym czasie temperatura często wzrasta powyżej zera, dzięki czemu kora lepiej wchłania substancję bielącą.

Piękny zimowy ogród pomimo mrozów – co można sadzić zimą w ogrodzie?

Niektóre nasiona nie wymagają czekania do wiosny, a ich siew można rozpocząć już na przełomie grudnia. Przykładem takiej rośliny jest marchew, która może być z powodzeniem zasiana jeszcze zimą. Wtedy można też zasiać niektóre odmiany pietruszki oraz koper i szpinak. Jednak warto pamiętać, że ziemia nie powinna być zamarznięta, aby nasiona mogły się swobodnie zakorzenić.

Świąteczna choinka – kiedy można wsadzić ją do ogrodu i jak przechowywać?

Po zakończeniu świąt, jeśli chce się wsadzić choinkę do ogrodu, to trzeba poczekać na rozmarznięcie gleby. Najczęściej takie warunki pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Do tego czasu nie ma potrzeby pozbywania się choinki. Choinkę można trzymać w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie około 10 stopni. Ważne jest także regularne podlewanie.

Konserwacja narzędzi w zimę – jakie narzędzia ogrodowe wykorzystać zimą i jak je zabezpieczyć?

Jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi w tej porze roku jest łopata, przydatna do odśnieżania i utrzymywania porządku wokół domu, na przykład Fiskars łopata do śniegu 530 mm. Jednak warto też zwrócić uwagę na inne narzędzia, takie jak na przykład sekatory – należy sprawdzić stan ostrzy oraz zabezpieczyć je przed rdzą. Zima to doskonały czas, aby również zabezpieczyć drewniane rękojeści narzędzi przed wilgocią i mrozem w celu zapewnienia im trwałości na następny sezon. To też czas na planowanie przyszłych nasadzeń i szukania inspiracji dotyczących ogrodu na wiosnę.

Szukasz wysokiej jakości narzędzi, które sprawią, że prace zimowe w ogrodzie staną się łatwiejsze? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na MixTools.pl. Naszym proponujemy bogaty wybór profesjonalnych narzędzi, w tym solidnych łopat do odśnieżania śniegu. Odkryj naszą ofertę i wyposaż się w niezawodne narzędzia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium