Szlifierka akumulatorowa czy sieciowa?
Szlifierka akumulatorowa czy sieciowa?

Szlifierka akumulatorowa czy sieciowa? – która będzie lepsza

Wybór między szlifierką akumulatorową a sieciową zależy od Twoich potrzeb i sposobu użytkowania. Przede wszystkim szlifierki akumulatorowe zapewniają większą mobilność i wygodę, ponieważ nie ogranicza ich długość kabla. Natomiast szlifierka sieciowa nie rozładuje się nagle przy długotrwałym użytkowaniu. W tym artykule bliżej przyjrzymy się zarówno jednej jak i drugiej!

Szlifierka – co to za narzędzie do czego służy

Szlifierka kątowa, zwana również „kątówką”, to wszechstronne narzędzie używane do cięcia, szlifowania i polerowania różnych materiałów, takich jak metal, ceramika, tworzywa sztuczne, a także drewno. Wszystko zależy od użytej tarczy. Jest niezastąpiona w profesjonalnych pracach budowlanych, remontowych oraz przy różnych projektach DIY.

Akumulatorowa szlifierka kątowa – zalety

Szlifierki akumulatorowe wyposażone w dobry akumulator litowo-jonowy oferują kilka kluczowych zalet:

 1. Mobilność i wygodna praca – jednym z największych atutów akumulatorowych szlifierek kątowych jest ich mobilność. Brak kabla zasilającego oznacza, że można ich używać w miejscach trudno dostępnych, na zewnątrz czy w sytuacjach, gdzie dostęp do zasilania sieciowego jest ograniczony. Dzięki temu są idealne do pracy na wysokościach, w ciasnych przestrzeniach czy na placach budowy.
 2. Bezpieczeństwo – brak kabla zmniejsza ryzyko potknięcia się o przewód zasilający, co jest szczególnie ważne w dynamicznym środowisku pracy. Ponadto nowoczesne akumulatorowe szlifierki kątowe często wyposażone są w funkcje takie jak automatyczne wyłączenie w przypadku przeciążenia czy hamulce elektryczne, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.
 3. Wydajność i moc – współczesne akumulatory litowo-jonowe oferują wysoką wydajność, co pozwala na długą pracę bez potrzeby częstego ładowania. Nowoczesne technologie pozwalają na osiągnięcie mocy porównywalnej do modeli zasilanych sieciowo, co sprawia, że akumulatorowe szlifierki kątowe są odpowiednie do większości zadań szlifierskich i cięcia.
 4. Łatwość użycia – ergonomiczny design i dobrze wyważona konstrukcja ułatwiają precyzyjne operowanie narzędziem, co jest kluczowe dla osiągnięcia dokładnych rezultatów.

Szlifierka sieciowa – kiedy będzie lepsza?

Szlifierka sieciowa będzie lepszym wyborem w przypadku długotrwałych prac, które wymagają stałego i wysokiego poziomu mocy. Przykłady zastosowań to:

 1. Nieprzerwana praca – szlifierki sieciowe są zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej, co zapewnia nieprzerwaną pracę bez potrzeby przerywania jej na ładowanie akumulatora. Jest to szczególnie ważne w przypadku długotrwałych zadań, gdzie ciągłość pracy jest kluczowa, takich jak prace na budowie czy przy dużych projektach renowacyjnych.
 2. Większa moc – szlifierki sieciowe zazwyczaj oferują większą moc w porównaniu do swoich akumulatorowych odpowiedników. Dla zadań wymagających intensywnej pracy, takich jak cięcie grubszych metalowych elementów, szlifowanie twardych materiałów czy długotrwałe użytkowanie pod dużym obciążeniem, dodatkowa moc i wydajność mogą być decydujące.
 3. Stała wydajność – wydajność szlifierki sieciowej nie zmienia się w miarę wyczerpywania się akumulatora, co oznacza, że narzędzie działa z pełną mocą przez cały czas. Jest to istotne przy precyzyjnych pracach, gdzie konieczna jest stała i niezawodna moc narzędzia.
 4. Niższe koszty eksploatacji – chociaż początkowa cena zakupu szlifierki sieciowej może być zbliżona do ceny modelu akumulatorowego, koszty eksploatacji mogą być niższe. Akumulatory mają ograniczoną żywotność i z czasem wymagają wymiany, co generuje dodatkowe koszty. Szlifierka sieciowa nie ma tego problemu, co sprawia, że w dłuższej perspektywie może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
 5. Brak konieczności ładowania akumulatorów – korzystanie ze szlifierki sieciowej eliminuje konieczność zarządzania ładowaniem i przechowywaniem akumulatorów. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się o stan naładowania baterii i preferują narzędzie gotowe do pracy w każdej chwili.

Jakie parametry baterii powinna mieć dobra szlifierka akumulatorowa?

Jednym z kluczowych parametrów akumulatora jest jego pojemność, mierzona w amperogodzinach (Ah), co określa zdolność do przechowywania energii elektrycznej. Wyższa wartość Ah wskazuje na większą wydajność energetyczną akumulatora, na przykład akumulator o pojemności 4 Ah będzie działał dłużej niż ten o pojemności 2 Ah.

Pojemność akumulatora a zastosowanie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że im większa pojemność akumulatora, tym lepiej. Jednak wartość ta powinna być dostosowana do specyfiki i rodzaju wykonywanych prac. Na tej podstawie możemy zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie pojedynczy akumulator o dużej pojemności, czy kilka mniejszych. Większa pojemność akumulatora oznacza więcej ogniw, co wpływa na wagę urządzenia. Choć w przypadku kosiarek waga nie jest tak istotna, to przy pracy z elektronarzędziami, takimi jak nożyce do żywopłotu, każdy dodatkowy gram ma znaczenie. Dodatkowo większy akumulator wymaga więcej czasu na pełne naładowanie.

Jaką szlifierkę na akumulator wybrać?

Przy wyborze bezprzewodowej szlifierki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech:

 1. Marka – wybieraj sprawdzonych producentów, takich jak Makita, Bosch, czy DeWalt.
 2. Funkcje bezpieczeństwa – wybierz szlifierkę, która jest dobrze wyposażona, posiada np. łagodny start, elektroniczny hamulec, automatyczne wyłączenie w przypadku przeciążenia.
 3. Komfort użytkowania – elektronarzędzia powinny dobrze leżeć w dłoni, sprawdź, czy posiada ergonomiczną rękojeść, niską wagę czy beznarzędziowa wymiana tarczy.

[product category_id="1480" limit="4" onlyAvailable="true"]

Dobra szlifierka akumulatorowa na Mixtools

Jeśli szukasz dobrej szlifierki akumulatorowej, warto sprawdzić ofertę naszego sklepu internetowego Mixtools. Znajdziesz tam narzędzia renomowanych marek, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania, niezawodnością oraz zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Przykładowe modele:

Podsumowanie

Wybór między szlifierką akumulatorową a sieciową zależy od specyfiki Twojej pracy. Szlifierki akumulatorowe oferują wygodę i mobilność, idealne do mniejszych i średnich zadań w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej. Szlifierki sieciowe są niezastąpione w długotrwałych i wymagających pracach. Bez względu na wybór, inwestycja w wysokiej jakości narzędzie od sprawdzonego producenta zawsze się opłaci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium