Smarownica pneumatyczna, elektryczna czy ręczna?
Smarownica pneumatyczna, elektryczna czy ręczna?

Jaka smarownica będzie lepsza – pneumatyczna, elektryczna czy ręczna? 

Urządzenia przemysłowe bardzo często posiadają wiele różnych mechanizmów ruchomych, które wymagają odpowiedniej konserwacji do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania w dobrej kondycji. Prawidłowe utrzymanie niezawodności maszyn jest przede wszystkim związane regularnym smarowaniem ruchomych elementów. Do tej czynności przede wszystkim przydatna jest odpowiednia smarownica. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest smarownica i jaki model będzie lepszym wyborem – pneumatyczny, elektryczny czy ręczny. 

Czym jest smarownica / tawotnica i do czego służy?

Smarownica lub inaczej towotnica bądź tawotnica to narzędzie, które pozwala na nanoszenie smaru na ruchome elementy maszyn czy silników takich jak łożyska, przeguby, łańcuchy i wiele innych. Smar lub olej nanosi się w celu zmniejszenia tarcia, ochrony przed korozją i wydłużenia trwałości oraz żywotności ruchomych elementów. Dzięki temu masz gwarancje sprawniejszej pracy i mniejszych strat energii. Standardowa smarownica zbudowana jest z pojemnika na smar lub olej, przewodu z końcówką, która pozwala aplikować smar do trudno dostępnych miejscach oraz spustu, którym można regulować ilość nakładanego smaru. 

Różne rodzaje smarownic i ich przeznaczenia

Towotnice dzielą się na kilka różnych rodzajów, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i przeznaczenie. Wśród najczęściej używanych smarownic wyróżniamy:

  • smarownice ręczne – najczęściej wykorzystywana jest w prywatnych garażach i warsztatach. 
  • smarownice nożne – ich działanie jest podobne do ręcznych, jednak posiadają większe gabaryty i obsługiwane są pedałem. 
  • smarownice elektryczne – urządzenie wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach samochodowych, zasilane akumulatorowe lub sieciowo. 
  • smarownice pneumatyczne – wykorzystywane tam, gdzie potrzeba pracy z bardzo dużym ciśnieniem.

[product category_id="1542" limit="5" onlyAvailable="true"]

Smarownica ręczna

To najbardziej podstawowe urządzenie służące do precyzyjnego nakładania smaru. Jest niewielkich rozmiarów, co za tym idzie, ma również niewielką pojemność zbiornika. Wiele ręcznych smarownic pozwala na korzystanie z wymiennych kartuszy z olejem np. 400 g lub 500 g. Jej działanie jest oparte na działaniu wewnętrznego tłoka, który napędzany jest za pomocą lewarka dźwigni. Niezawodne smarownice ręczne można podzielić również na smarownice punktowe i dwutłokowe. Pierwsze wykorzystuje się podczas prac w trudno dostępnych miejscach. Mają one bardzo niewielkie rozmiary, przez co łatwo nimi manewrować. Drugie, dzięki dwóm tłokom mają większe ciśnienie pracy. Smarownica ręczna sprawdzi się szczególnie w przypadku potrzeby doprowadzania smaru do niedużej liczby punktów odbioru, z ograniczoną częstotliwością smarowania. W takim przypadku będzie to rozwiązanie najtańsze i najwygodniejsze.

Smarownica nożna

Działanie smarownicy nożnej jest bardzo podobne do jej ręcznej odpowiedniczki. Różnią się one jednak gabarytami i metodą wprawiania w ruch tłoka. Jak sama nazwa wskazuje, smarownice tego typu posiadają specjalny pedał, którego naciśnięcie, powoduje ruch tłoka z nurnikiem, który pompuje odpowiednią ilość smaru. Duży zbiornik zapewnia długą pracę, bez konieczności częstego uzupełniania. Warto pamiętać, że pomimo dużych gabarytów smarownice posiadają kółka, które ułatwiają transport urządzenia. 

Smarownica pneumatyczna

W przypadku smarownic pneumatycznych podstawą działania jest sprężone powietrze, dostarczane z pomocą węża z kompresora. Charakteryzują się one możliwością aplikacji smaru z dużą siłą, efektywnością energetyczną, prostotą użytkowania, a także niezawodnością. Wybierając smarownicę pneumatyczną, istotne jest zwrócenie uwagi na jej specyfikacje, w tym objętość zbiornika, która może wahać się od 400 ml do 15 litrów smaru lub oleju. Kluczowe jest również ciśnienie robocze, oscylujące zazwyczaj między 2 a 10 bar. Przy urządzeniach pneumatycznych ciekawym dodatkiem jest manometr, który umożliwia kontrolę aktualnego ciśnienie materiału smarnego. 

Smarownica elektryczna

Kolejnym rodzajem smarownic, które warto rozważyć to smarownice elektryczne. Tak jak w pneumatycznych smar pompowany jest za pomocą sprężonego powietrza tak tutaj działa prąd elektryczny. Smarownice tego typu najczęściej dzielą się na duże urządzenia stacjonarne lub na kółkach, które wymagają podłączenia do sieci elektrycznej oraz na niewielkie sprzęty zasilane akumulatorem. Te drugie, dzięki baterii nie ograniczają ruchów i pozwalają na swobodę i komfort podczas pracy bez konieczności ciągnięcia kabla. 

Odpowiednia towotnica – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze smarownicy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i czynników. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Sposób ładowania smaru – sprawdź, czy smarownica ma możliwość ładowania smaru poprzez kartusze, co jest bardzo wygodne.
  2. Pojemność – im większa pojemność, tym rzadziej będziesz musiał uzupełniać zbiornik smarownicy. Jednak pamiętaj, że większe pojemności równocześnie oznaczają większą wagę. Dla użytku prywatnego zazwyczaj wystarczą mniejsze urządzenia.
  3. Waga – dla użytku prywatnego zaleca się lekkie urządzenia. Modele aluminiowe są lekkie, trwałe i łatwe w obsłudze. Pamiętaj, że waga zależy także od materiału wykonania.
  4. Typ końcówki: – upewnij się, że smarownica jest wyposażona w odpowiednią końcówkę, a także zastanów się nad możliwością dokupienia zestawu końcówek dla wszechstronnego zastosowania.
  5. Materiał wykonania – sprawdź, czy elementy smarownicy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na zużycie czy korozję. 
  6. Długość wężyka – im dłuższy wężyk, tym bardziej praktyczne i funkcjonalne będzie urządzenie, szczególnie podczas aplikacji smaru w trudnodostępnych miejscach.

Smarownice w ofercie sklepu Mixtools.pl

W ofercie naszego sklepu internetowe znajdziesz wysokiej jakości smarownice przeznaczone do różnego typu prac. Oferujemy zarówno smarownice ręczne, nożne, pneumatyczne jak i elektryczne. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi produktami w naszym asortymencie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium