Jakie okulary ochronne do pracy?
Jakie okulary ochronne do pracy?

Jakie okulary ochronne do pracy? – okulary robocze BHP

W każdym środowisku pracy, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia wzroku, niezbędne jest stosowanie okularów ochronnych. Te podstawowe elementy BHP chronią oczy przed różnego rodzaju zagrożeniami, które mogą prowadzić do tymczasowych lub trwałych uszkodzeń wzroku. W tym artykule przyjrzymy się jak wybrać dobre okulary ochronne do pracy. 

Jakie okulary ochronne BHP?

Okulary ochronne BHP to specjalistyczne okulary zaprojektowane do ochrony oczu pracowników przed mechanicznymi, chemicznymi, a także biologicznymi zagrożeniami. Muszą one spełniać określone normy bezpieczeństwa i być dostosowane do specyfiki pracy.

Po co stosuje się okulary ochronne? – ochrona oczu

Stosowanie okularów ochronnych ma na celu ochronę oczu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez różnorodne zagrożenia. Wypadki, w których uszkodzeniu ulegają oczy, mogą prowadzić do długotrwałych urazów lub nawet do utraty wzroku. Okulary ochronne są zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Jakie zagrożenia dla wzroku czyhają w zakładach pracy?

W miejscach pracy występuje wiele różnorodnych zagrożeń dla wzroku, które mogą prowadzić do poważnych, czasami nieodwracalnych uszkodzeń oczu. Oto niektóre z najczęściej spotykanych zagrożeń:

  1. Odpryski metalu i inne obiekty – prace takie jak szlifowanie, cięcie, frezowanie czy obróbka metali często generują odpryski, które mogą trafić do oczu pracowników. Nawet małe fragmenty metalu czy innego twardego materiału, wystrzeliwujące z dużą prędkością, mogą powodować poważne uszkodzenia mechaniczne, takie jak przekłucia czy zarysowania rogówki.
  2. Chemikalia – w wielu branżach, takich jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny czy produkcyjny, pracownicy mogą być narażeni na szkodliwe substancje chemiczne w postaci cieczy, gazów lub aerozoli. Kontakt chemiczny może prowadzić do oparzeń, podrażnień, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku, jeśli substancje te dostaną się do oczu.
  3. Niebezpieczne promieniowanie – prace związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV), podczerwone (IR) lub laserowe mogą być bardzo szkodliwe dla oczu. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju zaćmy, natomiast promieniowanie IR jest przyczyną poparzeń siatkówki. Laserowe promieniowanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki, nawet w przypadku krótkotrwałego kontaktu.
  4. Drobinki pyłu i odłamki materiałów – wielu zakładach produkcyjnych, na budowach lub podczas prac remontowych, powietrze może być zanieczyszczone drobinkami pyłu, które nie tylko podrażniają oczy, ale także mogą prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zapalenie spojówek czy uszkodzenie powierzchni oka.
  5. Eksplozje i odbicia świetlne – w specyficznych warunkach pracy, takich jak spawanie, niebezpieczeństwo dla wzroku może wiązać się również z jasnymi błyskami światła, które mogą spowodować „ślepotę spawalniczą” lub inne problemy z widzeniem.

Jakie są rodzaje gogli ochronnych?

Istnieje wiele rodzajów okularów ochronnych, dostosowanych do różnych warunków pracy. Do najpopularniejszych należą gogle przeciwsłoneczne, przeciwodpryskowe, antyelektrostatyczne, a także gogle przeciwwybuchowe. Każdy typ ma specyficzne właściwości zabezpieczające przed konkretnymi zagrożeniami.

[product category_id="1402" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jakie normy powinny spełniać okulary ochronne do pracy? 

Aby okulary ochronne były skuteczne i mogły być używane w środowisku pracy, muszą spełniać szereg norm prawnych zarówno polskich, jak i unijnych. Spełnienie tych norm jest gwarancją, że dany produkt został prawidłowo przetestowany i oceniony pod kątem swojej efektywności w ochronie wzroku przed potencjalnymi zagrożeniami. Wśród tych norm znajdują się:

  • EN 166 – Podstawowa norma dla wszystkich typów osobistych środków ochrony oczu. Określa wymagania ogólne dotyczące konstrukcji, wytrzymałości, a także oznakowania i jakości optycznej okularów ochronnych.
  • EN 169 – Ta norma specyfikuje wymagania dla filtrów stosowanych do spawania i pokrewnych technik, które zapewniają odpowiednią ochronę przed promieniowaniem o wysokiej intensywności.
  • EN 379 – Norma ta dotyczy automatycznych filtrów spawalniczych, które szybko zmieniają swoje właściwości światłoprzepuszczalne w odpowiedzi na intensywność światła, zapewniając ochronę przed nagłymi błyskami.
  • EN 170 – Zawiera specyfikacje dla filtrów, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary spełniające tę normę są szczególnie ważne w miejscach, gdzie pracownicy są narażeni na długotrwałe działanie światła UV.
  • EN 172 – Norma określająca wymagania dla filtrów zabezpieczających przed promieniowaniem słonecznym dla przemysłowego użytku. Jest to szczególnie istotne dla osób pracujących na zewnątrz, które są narażone na intensywne światło słoneczne.

Jak wybrać okulary ochronne?

Wybór odpowiednich okularów ochronnych powinien być podyktowany rodzajem wykonywanej pracy oraz specyficznymi zagrożeniami, z jakimi pracownik może się spotkać. Ważne jest, aby okulary były komfortowe, dobrze dopasowane i nie ograniczały pola widzenia. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, takie jak ochrona UV czy odporność na zaparowanie.

Odpowiednia ochrona wzroku z okularami na Mixtools.pl

Na stronie naszego sklepu internetowego Mixtools.pl znajdziesz szeroki wybór okularów ochronnych, które spełniają wszystkie normy i standardy bezpieczeństwa. Oferujemy modele przystosowane do różnych środowisk pracy, które zapewniają zarówno ochronę, jak i komfort użytkowania.

Podsumowanie

Zastosowanie odpowiednich okularów ochronnych jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w miejscu pracy. Dzięki szerokiej gamie dostępnych modeli każdy pracownik może znaleźć okulary idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy pracujesz w przemyśle ciężkim, laboratorium czy na budowie, zawsze warto dbać o ochronę swoich oczu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium