Jakie dłuta do drewna?
Jakie dłuta do drewna?

Jakie dłuta do drewna? – dobre dłuta stolarskie

Dłuto to niezbędne narzędzie dla każdego stolarza, tokarza czy rzeźbiarza. Służy przede wszystkim do precyzyjnej obróbki drewna na różne sposoby. Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z pracą w drewnie, pomożemy Ci dobrać odpowiednie dłuta stolarskie. Jakie dłuta do drewna warto wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Czy można samemu naostrzyć dłuta? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury. 

Kiedy przydaje się dłuto do drewna?

Dłuto do drewna to narzędzie niezastąpione w warsztacie każdego stolarza, tokarza, czy rzeźbiarza. Służy do precyzyjnego usuwania nadmiarów materiału, kształtowania, żłobienia i wykończenia drewnianych powierzchni. Jest niezbędne przy tworzeniu mebli, ozdobnych elementów, sztukaterii, a także w rzeźbiarstwie.

Więcej informacji na temat profesjonalnej obróbki drewna znajdziesz w artykule – Struganie i heblowanie z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi.

Rodzaje dłut stolarskich, tokarskich oraz dłut rzeźbiarskich 

Dłuta do drewna dzielą się na podstawowe rodzaje takie jak dłuta tokarskie, stolarskie i rzeźbiarskie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje narzędzi, które oferuje producenci dłut:

 • Dłuto z fazowaniem bocznym – jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj dłuta, które ma dość uniwersalne zastosowanie. Przede wszystkim przydaje się podczas lekkich prac stolarskich – zarówno w przydomowym garażu, jak i warsztacie.
 • Dłuto z fazowaniem zbieżnym – ten rodzaj dłuta jest wykorzystywany podczas prac z drewnem, a wyprofilowana faza boczna sprawia, że można nim operować nawet w trudno dostępnych miejscach. To dłuto jest używane głównie do żłobienia w narożnikach oraz do piłowania.
 • Dłuto bez fazowania – ten rodzaj jest z kolei przeznaczony do bardziej skomplikowanych prac. Ze względu na brak fazowania dłuto jest znacznie lepiej wzmocnione. Z tego powodu można z niego korzystać także podczas prac ciesielskich.
 • Dłuto skośne – jest to model stosowany przede wszystkim do prac wykończeniowych w drewnie. Ze względu na kształt idealnie sprawdza się przy pracy w narożnikach.
 • Dłuto kątowe – służy do pracy w narożnikach elementów drewnianych.
 • Dłuto gniazdowe – dobre do głębokich dłutowań. Znakomicie radzi sobie z drążeniem otworów.
 • Dłuto krótkie – jest niezwykle dokładne, a przy tym wygodne. Bardzo dobrze radzi sobie podczas wykonywania detali oraz przy pracach wykończeniowych. Dzięki krótkiej rączce operowanie nim zapewnia wysoki poziom kontroli.
 • Dłuto długie – ten model narzędzia będzie dobrym wyborem do prac w trudno dostępnych miejscach. Dłuta długie zwykle są wyprofilowane tak, by klinga była niezwykle cienka. Dzięki temu można bardzo łatwo usuwać nawet bardzo cienkie warstwy drewna.
 • Dłuto żłobak – stosowane jest do wykonywania żłobień. Sprawdzi się zarówno podczas prac lekkich, jak i ciężkich.

[product category_id="1464" limit="5" onlyAvailable="true"]

Na co zwrócić uwagę wybierając zestawy dłut 

Wybierając dłuta, należy zwrócić uwagę na:

 • Jakość i twardość stali – najważniejszym elementem dłuta jest ostrze, które powinno być odpowiednio twarde. Parametr twardości powinien wynosić ok. 60 HRC (w skali Rockwella).
 • Uchwyt – rękojeść powinna być wygodna i zapewniać solidny chwyt. Dzięki temu praca będzie komfortowa i precyzyjna. 
 • Zestaw – dla początkujących idealny będzie zestaw różnych typów dłut, pozwalający na wykonanie różnorodnych prac. Jeśli jesteś profesjonalistą, na pewno indywidualnie dobierzesz potrzebne Ci narzędzia. 

Jak powinna wyglądać praca z dłutem?

Praca z dłutem wymaga nie tylko umiejętności, ale także zrozumienia podstawowych zasad pracy z drewnem. Pierwszym krokiem jest prawidłowy wybór dłuta – różne szerokości i kształty ostrzy są odpowiednie do różnych zastosowań. Pamiętaj, aby dłuto było zawsze dobrze naostrzone; tępe narzędzie nie tylko utrudnia pracę, ale także zwiększa ryzyko wypadku. Podczas pracy dłutem ważne jest, aby utrzymywać stabilną i wygodną pozycję. Dłuto należy trzymać pewnie, ale nie za mocno, kontrolując siłę i kierunek cięcia. Ruchy powinny być płynne i skoncentrowane – zawsze strugaj zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Dłuto powinno być prowadzone pod lekkim kątem, co pozwala na bardziej efektywne i precyzyjne cięcie. Oprócz tego kluczowe jest również bezpieczeństwo, dlatego zawsze używaj ochrony rąk i oczu. Przy odpowiednim podejściu i narzędziach, praca z dłutem może być nie tylko efektywna, ale i dająca satysfakcję.

Czy można i jak ręcznie naostrzyć dłuto? 

Ostrzenie dłut jest możliwe i wręcz zalecane. Regularne ostrzenie gwarantuje precyzję pracy i bezpieczeństwo. Do ostrzenia dłut używa się kamieni szlifierskich o różnej gradacji. Proces ten obejmuje:

 1. Przygotowanie kamienia – kamień szlifierski należy zwilżyć wodą.
 2. Utrzymanie kąta – ważne jest utrzymanie odpowiedniego kąta ostrza względem kamienia.
 3. Ruchy szlifierskie – ostrze przesuwa się po kamieniu w ruchach okrężnych lub wzdłużnych, aż do uzyskania ostrej krawędzi.

Jakie dłuta wybrać na początek? – podsumowanie

W podsumowaniu praca z dłutem stanowi istotny element w świecie obróbki drewna, oferując precyzję i możliwość tworzenia wyrafinowanych detali. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich narzędzi, które są nie tylko wygodne w użyciu, ale także wysokiej jakości. Warto więc poświęcić czas na znalezienie dłut, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom, zarówno pod względem wielkości, kształtu ostrza, jak i komfortu użytkowania. Dla tych, którzy szukają narzędzi, które łączą niezawodność z precyzją, sklep internetowy Mixtools.pl stanowi doskonałe miejsce. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę dłut stolarskich dla hobbystów i profesjonalistów, zapewniamy narzędzia, które pomogą w realizacji nawet najbardziej wymagających projektów w drewnie. Odwiedź, aby znaleźć dłuta płaskie i nie tylko, które wniosą Twoje prace stolarskie na wyższy poziom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium