Jak wypompować wodę z piwnicy za pomocą pompy zanurzeniowej?
Jak wypompować wodę z piwnicy za pomocą pompy zanurzeniowej?

Jak wypompować wodę z piwnicy za pomocą pompy zanurzeniowej?

Trudne warunki pogodowe, błędy popełnione podczas budowy lub po prostu zwykłe awarie mogą prowadzić do zalania domowej piwnicy. W takiej sytuacji kluczowe jest sprawne pozbycie się wody, która może prowadzić do trwałych zniszczeń wewnątrz budynku. Jednym z najlepszych sposób, by się jej pozbyć, jest wykorzystanie pompy zanurzeniowej. Jak wypompować wodę z piwnicy za jej pomocą? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy?

Przed rozpoczęciem wypompowywania wody z piwnicy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pompy zanurzeniowej. Oto kilka prostych kroków:

 1. Po pierwsze właściwie podłącz wąż odprowadzający wodę z pompy, używając do tego celu opaski zaciskowej z motylkiem. Pamiętajmy, że krótszy i szerszy wąż zapewni lepszą wydajność pompowania.
 2. Ustawienie wyłącznika pływakowego na właściwej wysokości pozwoli na automatyczne włączanie się i wyłączanie pompy w zależności od poziomu wody.
 3. Pompa powinna być zanurzona w wodzie i umieszczona na płaskiej, stabilnej powierzchni. Jeśli na dnie jest błoto lub szlam, warto postawić urządzenie na cegle, aby uniknąć zasysania zanieczyszczeń.
 4. Po umieszczeniu pompy, należy ją podłączyć do źródła zasilania. Ważne, aby podczas pracy z pompą nie dotykać wody, zanurzonej liny czy innych przedmiotów w wodzie, ze względu na ryzyko porażenia prądem.
 5. Gdy zakończy się proces pompowania, konieczne jest oczyszczenie pompy, przepłukując ją czystą wodą.

Jaką pompę wybrać do wypompowywania wody?

Jeśli potrzebujesz wypompować wodę z piwnicy, istnieje kilka rodzajów pomp, które mogą Ci pomóc. Oto kilka opcji:

 1. Pompy zanurzeniowe – to zaawansowane urządzenia zaprojektowane specjalnie do pracy w warunkach zalania. Mechanizm tych pomp polega na zanurzeniu ich w gromadzącej się wodzie na podłodze piwnicy.
 2. Pompy nawierzchniowe odwadniające – te pompy stosuje się sporadycznie, np. przy wypompowywaniu basenu czy zalanej piwnicy. Nie wymagają dodatkowego miejsca na umieszczenie.
 3. Automatyczne pompy zatapialne – są to jedne z najskuteczniejszych rozwiązań do usuwania wody z piwnicy. Ich głównym mechanizmem jest zatapianie w wodzie gromadzącej się na podłodze piwnicy.

Pompa do wody brudnej czy czystej?

Pompa do brudnej wody

Pompa do wody brudnej to urządzenie, które służy do pompowania wody zawierającej zanieczyszczenia, osady, błoto lub inne substancje. Jest stosowana w różnych sytuacjach, takich jak:

 1. Odpompowywanie wody z piwnicy: – pompy do wody brudnej są często używane do usuwania wody z zalanych piwnic. Mogą pomóc w pozbyciu się wody, która może zawierać błoto, liście czy inne zanieczyszczenia.
 2. Odpompowywanie wody z basenu – w przypadku basenów, pompy do wody brudnej mogą pomóc w usuwaniu wody, która jest zanieczyszczona np. liśćmi, owadami lub innymi drobnymi cząstkami.
 3. Prace budowlane – pompy do wody brudnej są również używane na placach budowy do odpompowywania wody z wykopów, rowów czy fundamentów.
 4. Awaryjne sytuacje – w przypadku powodzi, awarii kanalizacji lub innych nagłych sytuacji, pompy do wody brudnej mogą pomóc w ochronie mienia i zapobieganiu zalaniom.

Pompa do wody czystej

Pompa do wody czystej to urządzenie przeznaczone do pompowania wody o niskim stopniu zanieczyszczenia. W przeciwieństwie do pomp do wody brudnej, pompy do wody czystej nie są przystosowane do pracy z osadami, błotem ani innymi substancjami stałymi. Oto kilka zastosowań pomp do wody czystej:

 1. Zasilanie domowych instalacji wodociągowych – pompy do wody czystej mogą być używane do podnoszenia ciśnienia wodociągowego w domach, mieszkaniach lub budynkach komercyjnych.
 2. Nawadnianie ogrodów i działek – pompy te mogą dostarczać wodę z własnego ujęcia lub zbiornika do podlewania roślin.
 3. Pompy hydroforowe – są to specjalne pompy do wody czystej, które utrzymują stałe ciśnienie w instalacji wodociągowej. Działają automatycznie, włączając się przy spadku ciśnienia i wyłączając się po osiągnięciu odpowiedniego poziomu.
 4. Pompy basenowe – pompy do wody czystej są stosowane w basenach do cyrkulacji wody, filtracji i utrzymania czystości.
 5. Pompy do studni głębinowych – jeśli korzystasz ze studni głębinowej, pompa do wody czystej jest niezbędna do wypompowywania wody na powierzchnię.

Jaką wybrać do piwnicy?

Najlepsza będzie pompa do wody brudnej, ponieważ w piwnicy może znajdować się wiele zanieczyszczeń, które mogłyby zapchać i uszkodzić silnik pompy. 

[product search="pompa zanurzeniowa" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak osuszać piwnicę po zalaniu?

Osuszenie piwnicy po zalaniu wymaga kilku kroków:

 • Usuwanie wody z piwnicy – pierwszy etap zawsze polega na usuwaniu wody z piwnicy. W tym celu można użyć pompy lub wynosić wodę ręcznie w wiadrach.
 • Znalezienie przyczyny zalania – bardzo ważne jest znalezienie przyczyny zalania, gdyż od tego zależy, w jaki sposób pomieszczenie zostanie zalane. Może to być na przykład uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, nieprawidłowości w izolacji przeciwwilgociowej, czy powódź.
 • Wyeliminowanie źródła problemu – po zidentyfikowaniu przyczyny, konieczne jest wyeliminowanie problemu. Na przykład, jeśli doszło do uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, trzeba odciąć dopływ wody, zlokalizować usterkę i ją naprawić.
 • Osuszanie piwnicy – proces osuszania piwnicy po zalaniu wymaga odpowiedniego podejścia i jest dość trudny. Można zastosować różne metody, takie jak osuszanie adsorpcyjne, kondensacyjne, mikrofalowe lub elektrofizyczne. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, która dysponuje odpowiednim sprzętem i stosuje specjalistyczne metody osuszania obiektów.

Jak zapobiegać zalaniom w piwnicy?

Obecność wody w piwnicy może prowadzić do wielu niekorzystnych skutków dla struktury budynku. Uszkodzenia murów i ich osłabienie to jedne z nich, a także spadek ich właściwości izolacyjnych. Dodatkowo wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i innych organizmów biologicznie szkodliwych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Z tego względu istotne jest podejmowanie działań mających na celu zapobieganie podtopieniom.

W przypadku występowania problemów z wysokim poziomem wód gruntowych kluczowe jest zapewnienie właściwej hydroizolacji fundamentów. Możliwe jest również wykonanie drenażu wokół budynku, który pomaga odprowadzić nadmiar wody na odpowiednią odległość. Jeśli w piwnicy obserwuje się wzmożoną wilgoć, należy zainwestować w ogrzewanie tego pomieszczenia i regularnie je wietrzyć.

Podtopienia spowodowane np. intensywnymi opadami deszczu czy powodziami mogą być trudne do uniknięcia. Warto jednak przygotować się na takie sytuacje poprzez uszczelnienie miejsc, przez które woda mogłaby się dostać do piwnicy, w tym instalacji gazowych, elektrycznych, kanalizacyjnych, a także okien i drzwi. Można użyć specjalnych wodoodpornych paneli do zabezpieczenia tych otworów. Rekomenduje się także instalację urządzeń przeciwpowodziowych, które zabezpieczą przed wpływem fekalii w przypadku zalania. Przydatne może okazać się również posiadanie pompy zatapialnej, która w sytuacji awaryjnej pomoże usunąć nadmiar wody.

Pompy zanurzeniowe na Mixtools.pl

Szukasz odpowiedniej pompy zanurzeniowej o wielu zastosowaniach? Na stronie naszego sklepu internetowego klienci mogą znaleźć starannie wyselekcjonowane pompy zanurzeniowe od czołowych producentów. Oferujemy urządzenia najwyższej jakości, które zapewniają niezawodność i efektywność w każdych warunkach. Nasz asortyment został skomponowany tak, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących najlepszych rozwiązań do swoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium