Jak wyburzyć ścianę w mieszkaniu?
Jak wyburzyć ścianę w mieszkaniu?

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową w mieszkaniu, lub domu?

Remont domu i zmiana jego koncepcji użytkowej często może wiązać się dużą przebudową wnętrza. Jeśli chcesz dostosować wnętrze domu do swojej nowej wizji, konieczne może być wyburzenie kilku ścian działowych lub nawet ściany nośnej. To zadanie wymaga precyzji, odpowiedniej wiedzy i sprzętu. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między ścianami nośnymi a działowymi, procesowi ich wyburzania oraz aspektom, które należy wziąć pod uwagę, aby praca przebiegła bezpiecznie i skutecznie.

Czym jest ściana nośna i działowa? – jak je rozróżnić

Jak już wspomnieliśmy, projekt przebudowy domu może zawierać również prace związane z burzeniem ścian. Planując takie działania, musisz jednak wiedzieć, że ściany w domu dzielą się na dwa główne rodzaje – ściany nośne oraz ściany działowe. Ściana nośna to element konstrukcyjny budynku, który przenosi obciążenia z konstrukcji na fundamenty. Są zazwyczaj grubsze od ścian działowych – ich grubość w budynkach mieszkalnych często przekracza 18 cm. Natomiast ściany działowe to lekkie konstrukcje, które służą do podziału przestrzeni i nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych. Mają zwykle grubość od 8 do 12 cm. Zanim podejmiesz, jakiekolwiek prace związane z wyburzenie skorzystaj z pomocy fachowca, konsultując to z architektem bądź inżynierem budownictwa. 

Czy można wyburzyć ścianę nośną?

Ściana nośna to razem fundamentami czy więźbą dachową najważniejszy element konstrukcyjny domu. Podtrzymuje ona strop budynku, chroniąc całość przed zawaleniem. Taka sytuacja wpływa również na możliwości jej rozbiórki. Wyburzenie ściany tego typu obwarowane jest szeregiem formalności i pozwoleń, jakie trzeba uzyskać. Zburzenie ściany należy rozpocząć od konsultacji i uzyskania opinii architekta lub konstruktora. Dzięki temu dowiesz się, czy zaplanowane prace są możliwe do wykonania.

Kiedy decydujemy się na usunięcie ściany, konieczne jest opracowanie tzw. planu przebudowy przez architekta – ponieważ eliminacja ściany nośnej traktowana jest jako przebudowa. W tym planie musi pojawić się projekt zastąpienia ściany nośnej inną strukturą wspierającą, np. podciągiem. Jest to kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa całego budynku. Podciągi, czyli specjalne belki wykonane z żelbetu, stali lub drewna, są instalowane w miejscu usuniętych ścian nośnych. W sytuacji, gdy zakres wyburzenia przekracza 5 metrów, konieczne może być użycie wielu belek lub wzmocnienia konstrukcji dodatkowymi filarami.

Jeśli uda się uzyskać plan przebudowy należy uzyskać zgodę od lokalnych władz miejskich (najczęściej urzędu miasta lub gminy). Składa się kompletną dokumentację, w tym aktualny plan mieszkania i nowy projekt przebudowy. Jeśli mieszkasz w bloku, musisz uzyskać również zgodę właściciela budynku. 

Jak wygląda wyburzanie ścianek działowych?

Inaczej wygląda sytuacja związana z ze ścianami działowymi. Zazwyczaj nie odgrywają one kluczowych funkcji wewnątrz domu, w związku z tym ich wyburzenie lub stworzenie otworu nie kwalifikuje się jako przebudowa. Nie oznacza to jednak, że prace można przeprowadzić z pełną samowolką. W tym przypadku również należy zasięgnąć porady konstruktora, który określi czy przypadkiem dana ściana nie przejmuję jakiejś części obciążenia z innych przegród. Mieszkając w bloku, również musisz przedstawić swoje zamiary spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, która powinna wyrazić zgodę na wyburzanie ścianki działowej. 

Rozbiórka ścian murowanych

Obecnie większość domów jest budowana z pustaka lub cegły, ponieważ są to materiały znacznie trwalsze i stabilniejsze niż drewno. Betonowe ściany mają jednak to do siebie, że znacznie trudniej je rozebrać. Przygotuj się więc na kilka godzin lub nawet dni ciężkiej pracy oraz sporo kurzu i gruzu. 

Jak wykonać rozbiórkę ściany murowanej krok po kroku?

  1. Dokładnie opróżnij pomieszczenie – wynieś meble, lub zabezpiecz te, które zostały, grubą folią. 
  2. Zabezpiecz podłogę – jeśli na podłodze masz panele lub ładne płytki również połóż na nie grubą folię budowlaną, lub matę, która ochroni je przed uszkodzeniami. 
  3. Przygotuj miejsce na odpady – warto wypożyczyć kontener na odpady budowlane lub chociaż big bag, w którym można składować gruz i tynk do wywiezienia. 
  4. Jeśli remont odbywa się na piętrze i masz dostęp do okna przydać może się rękaw do zsypywania śmieci. 
  5. Przygotuj odpowiednie narzędzia – na pewno konieczna będzie dobra młotowiertarka lub młot udarowy, duży młot ręczny, przebijak oraz piła tarczowa do betonu
  6. Odłącz media – aby ograniczyć kłopoty z możliwością awarii instalacji elektrycznej lub wodnej warto odłączyć media.

Jeśli wszystko jest już gotowe, możesz przejść do rozbiórki. Zawsze zaczynaj takie prace od góry, rozbijając ścianę kawałek po kawałku. Dzięki temu unikniesz możliwych uszkodzeń stropu. Warto zawsze pracować w dwie osoby, wówczas jedna z osób będzie rozbijać fragmenty ściany, a druga będzie odbierać duże kawałki, by nie spadały na podłogę. 

Nie wiesz, czy do wyburzania ścian lepsza jest młotowiertarka, czy wiertarka z udarem? Dowiesz się artykułu na naszym blogu – Wiertarka udarowa czy młotowiertarka – co wybrać?

[product category_id="1412" limit="5" onlyAvailable="true"]

Demontaż ścian drewnianych

Demontaż ścian drewnianych jest zwykle prostszy i szybszy. Pracę musisz rozpocząć od usunięcia tynku, wykorzystując do tego celu przecinak do betonu, lub młotowiertarkę wyposażoną w szerokie, płaskie dłuto. W kolejnym kroku konieczne jest wyeliminowanie drewnianych desek lub innych materiałów wykorzystanych do ich wykończenia, wraz z ich elementami mocującymi. Po wykonaniu tej operacji przystępujemy do demontażu samych desek, ram oraz pozostałych elementów ściany.

O czym należy pamiętać przy wyburzaniu ścian?

Pamiętaj, że podczas prac remontowych związanych z wyburzaniem, należy upewnić się, że prace są zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi. Ważne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, jak kaski, okulary ochronne i rękawice. Należy również pamiętać o właściwej utylizacji gruzu. Jeśli zadbasz o te wszystkie czynniki, prace powinny przejść gładko i szybko. 

Jaki sprzęt przyda się, by wyburzyć ścianę?

Do wyburzania ścian niezbędny będzie zestaw narzędzi dostosowany do typu ściany. Do ścian działowych wystarczą młotek, łom czy młotowiertarka. W przypadku ścian nośnych potrzebny będzie cięższy sprzęt, jak młoty udarowe. Sklep internetowy Mixtools.pl oferuje szeroką gamę narzędzi, które przydadzą się przy tego typu pracach – od podstawowych narzędzi ręcznych po zaawansowany sprzęt elektryczny. Pamiętaj, że wyburzanie ścian, zwłaszcza nośnych, jest poważną ingerencją w strukturę budynku i nie powinno być przeprowadzane bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Zawsze konsultuj się z ekspertami i postępuj zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium