Jak przygotować kosiarkę do sezonu krok po kroku?
Jak przygotować kosiarkę do sezonu krok po kroku?

Jak przygotować kosiarkę do sezonu krok po kroku? 

Odpowiednie przygotowanie kosiarki spalinowej do sezonu to kluczowy krok, który pozwala na uniknięcie awarii i wysokich kosztów napraw. Dobre przygotowanie sprzętu ogrodowego zapewnia efektywne koszenie trawnika i przedłuża żywotność urządzenia. Poniżej znajdziesz kroki, które pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu kosiarki na nadchodzący sezon. Dowiesz się również jak zabezpieczyć ją na zimę. 

Najważniejsze kroki przygotowania kosiarki do sezonu letniego

 • Ocena techniczna – przeprowadź dokładny przegląd kosiarki. Sprawdź wszystkie elementy wyposażenia, zwróć uwagę na łańcuchy, linki oraz ruchome części, takie jak koła. Upewnij się, że wszystko działa prawidłowo i nie ma uszkodzeń.
 • Czyszczenie i smarowanie – regularne czyszczenie i smarowanie kosiarki zwiększa jej żywotność i chroni przed korozją. Usuń zabrudzenia z małych szczelin za pomocą miękkiej szczotki lub ścierki. Dobrym rozwiązaniem jest użycie kompresora i sprężonego powietrza.
 • Wymiana oleju – wymiana oleju jest kluczowa dla utrzymania silnika w dobrym stanie. Przed rozpoczęciem sezonu wymień olej, jeśli jest stary lub brudny. Szczegółowe kroki wymiany oleju znajdziesz w dalszej części artykułu.
 • Czyszczenie filtru powietrza – regularnie kontroluj i czyść filtr powietrza. Brudny filtr może powodować problemy z pracą silnika i zwiększone zużycie paliwa.
 • Wymiana świecy zapłonowej – wymiana świecy zapłonowej jest łatwym i tanim sposobem na poprawę działania kosiarki. Sprawdź stan świecy i wymień ją, jeśli jest zużyta.
 • Ostrzenie noży – nóż kosiarki powinien być ostry, aby zapewnić efektywne cięcie. Ostrzenie noża można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom.

Kiedy serwisować kosiarkę przed nadchodzącym sezonem?

Najlepszym czasem na serwisowanie kosiarki jest wczesna wiosna, zanim zaczniesz regularne koszenie trawnika. Dzięki temu unikniesz problemów podczas sezonu i zapewnisz sprzętowi optymalne warunki pracy już na samym początku. 

Czyszczenie kosiarki nie tylko po zimie

Regularne czyszczenie kosiarki jest niezbędne do utrzymania jej w dobrym stanie, dlatego powinno odbywać się po każdym koszeniu. Usuń zabrudzenia z korpusu, noży i innych elementów. Możesz użyć miękkiej szczotki, ścierki lub sprężonego powietrza, aby dokładnie wyczyścić urządzenie we wszystkich zakamarkach.

Wymiana oleju i świec zapłonowych

Wymiana oleju

 1. Przygotuj miejsce pracy, zabezpieczając je folią.
 2. Zlokalizuj korek spustowy oleju i umieść pod nim pojemnik na zużyty olej.
 3. Odkręć korek i pozostaw kosiarkę na kilka minut, aby olej całkowicie wyciekł.
 4. Zakręć korek i napełnij silnik świeżym olejem.
 5. Sprawdź poziom oleju za pomocą miarki i upewnij się, że jest między liniami "min." a "max.".

Wymiana świecy

 1. Odłącz przewód od starej świecy.
 2. Wykręć starą świecę za pomocą klucza do świec.
 3. Wkręć nową świecę, upewniając się, że jest odpowiednio dokręcona.
 4. Podłącz przewód do nowej świecy.

Zarówno pierwszą jak i drugą czynność należy wykonywać raz w roku przed rozpoczęciem sezonu. Stan oleju warto także kontrolować na bieżąco i dolewać jeśli kosiarka go zużyje. 

[product category_id="1487" limit="4" onlyAvailable="true"]

Wyczyść i naostrz nóż kosiarki przed rozpoczęciem sezonu

 1. Przewróć kosiarkę na bok.
 2. Odkręć nóż.
 3. Dokładnie go wyczyść z resztek trawy i innych zabrudzeń.
 4. Naostrz nóż za pomocą ostrzałki lub zleć to specjaliście.
 5. Zamontuj nóż odpowiednią stroną i dokręć.

Jak sprawdzić i ewentualnie wymienić filtr powietrza w kosiarce

Aby sprawdzić i wymienić filtr powietrza w kosiarce, najpierw upewnij się, że kosiarka jest wyłączona i chłodna, a przewód świecy zapłonowej odłączony. Zlokalizuj obudowę filtra powietrza, zazwyczaj po jednej stronie silnika, i otwórz ją za pomocą śrubokręta lub ręcznie. Wyjmij filtr powietrza i sprawdź jego stan pod kątem zabrudzeń, oleju i uszkodzeń. Jeśli filtr jest lekko zabrudzony, wyczyść go: piankowy umyj w ciepłej wodzie z mydłem, wypłucz, wysusz i nasącz niewielką ilością oleju silnikowego; papierowy delikatnie oczyść sprężonym powietrzem. Jeśli filtr jest bardzo brudny, zniszczony lub przesiąknięty olejem, wymień go na nowy. Po wyczyszczeniu lub wymianie filtra umieść go z powrotem w obudowie i zamknij ją, a następnie podłącz przewód świecy zapłonowej.

Jak dbać o kosiarkę w trakcie sezonu, aby była gotowa na kolejny

 • Regularnie sprawdzaj stan kosiarki.
 • Po każdym użyciu czyść kosiarkę z resztek trawy i zabrudzeń.
 • Sprawdzaj poziom oleju i stan filtru powietrza.
 • Ostrz noże co kilka koszeń, aby utrzymać ich efektywność.

Najczęstsze usterki kosiarki i jak im zapobiec podczas sezonu

 • Problemy z uruchomieniem silnika – regularna wymiana świecy zapłonowej i czyszczenie filtru powietrza mogą temu zapobiec.
 • Nierówne koszenie – ostrzenie noży i regularne czyszczenie kosiarki zapewniają równomierne cięcie.
 • Przegrzewanie się silnika – upewnij się, że kosiarka ma odpowiedni poziom oleju i czysty filtr powietrza.

Podsumowanie

Regularne przeglądy i konserwacja kosiarki zapewnią jej długą żywotność i niezawodność przez wiele sezonów. Dbanie o sprzęt ogrodowy to klucz do pięknego i zadbanego trawnika przez cały rok.

Szukasz dobrej kosiarki spalinowej? A może wolisz modele elektryczne? Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego. Koniecznie zajrzyj tutaj – kosiarki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium