Jak położyć tapetę ścianę – poradnik
Jak położyć tapetę ścianę – poradnik

Jak położyć tapetę ścianę – poradnik

Wystrój wnętrza domu lub mieszkania to kluczowy aspekt, który ma diametralny wpływ na komfort, z jakim będziemy w nim przebywać. Ważną rolę w efekcie końcowym odgrywają ściany, które zajmują największą powierzchnię każdego budynku. Aby dostosować je do swoich preferencji można je albo pomalować na odpowiedni kolor lub zdecydować się na tapetę. Dobrym pomysłem, może być również połączenie tych dwóch sposobów na wykończenie ścian i sufitu.  W tym artykule przedstawiamy prosty poradnik, jak położyć tapetę na ścianę krok po kroku. Jakich narzędzi użyć oraz jak przygotować ścianę przed jej przyklejeniem.

Kiedy warto zdecydować się na położenie tapety?

Decyzja o tym, czy położyć tapetę na ścianie zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Tapety mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli we wnętrzu swojego domu chcesz uzyskać wyjątkowo dekoracyjny efekt, który zachwyci nie tylko Ciebie, ale i Twoich gości. W sklepach dostępna jest bardzo bogata paleta różnorakich wzorów i kolorów, dlatego wybór tej odpowiedniej tapety nie powinien być żadnym problemem. Tapetowanie polecamy szczególnie tym osobom, którym zależy na czymś więcej niż na zwykłym pomalowaniu ścian w jednolitym kolorze.

Jakie rodzaje tapet są dostępne na rynku?

Tapety znane są w Europie od wieku XVI. Od tego czasu przeszły wiele ewolucji co doprowadziło do tego, że aktualnie można swobodnie wybierać z setek tysięcy wzorów i materiałów lub zamawiać tapety według własnego projektu. Warto szerzej przyjrzeć się również materiałom, z jakich wykonuje się tapety. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, które mają kluczowy wpływ na ich użytkowanie. Wyróżniamy przede wszystkim następujące rodzaje tapet:

 • Tapety papierowe – jest to najpopularniejszy typ tapety, który odznacza się mniejszymi kosztami zakupu oraz dość łatwą aplikacją.
 • Tapety winylowe – są one trwalsze i odporne na wilgoć niż tapety papierowe, dlatego często stosuje się je w łazienkach i kuchniach.
 • Tapety flizelinowe – flizelina również charakteryzują się trwałością i odpornością na wilgoć. Są bardzo łatwe w czyszczeniu.
 • Tapety z tkaniny – są one droższe niż inne rodzaje tapet, ale mogą przynieść piękny efekt dekoracyjny.
 • Fototapety – to tapety z nadrukowanymi zdjęciami, mogą być drukowane na różnych materiałach.
 • Tapety z włókna szklanego – są wyjątkowo łatwe w utrzymanie, ale trudne w nakładaniu.
 • Tapety ścienne 3D – to tapety, które tworzą iluzję trójwymiarowości na ścianie.
 • Tapety samoprzylepne – to tapety, które nie wymagają użycia kleju, są łatwe w aplikacji i mogą być łatwo usunięte.

Wybierając odpowiednią tapetę, warto również zwrócić uwagę na formę, w jakiej ją kupujemy. Do niedawna dostępne były wyłącznie tapety w rolkach jednak coraz popularniejsze staje się tzw. bryt. Jest to specyficzna forma tapet stosowana najczęściej w przypadku fototapet lub innych, dużych wzorów. Charakteryzują się one tym, że są znacznie szersze od rolek – szybciej pokrywają powierzchnie. Jest to dobry wybór na ściany bez drzwi i okien.

Jaki klej do tapet wybrać?

Aby tapetowanie zakończyło się pomyślnie, ważny jest również wybór odpowiedniego kleju do tapet. Zależnie od rodzaju wybranej tapety powinno dobrać się do niej również odpowiedni rodzaj kleju. W przypadku tapet lekkich np. papierowych można zdecydować się na klej uniwersalny. W przypadku cięższych materiałów, czyli tapet winylowych lub tapet flizelinowych warto wybrać specjalnych klej do nich przystosowany. Dostępne są kleje w formie sypkiej lub bezpośrednio gotowe do użycia.

Jakie narzędzie potrzebne są do tapetowania?

Tapetowanie tak jak każda inna czynność remontowa wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia się w sprzęt ułatwiające pracę. Do najważniejszych narzędzi, bez których tapetowanie nie byłoby możliwe, zaliczamy:

 • Szczotka do tapetowania – po przyklejeniu pomaga usunąć pęcherzyki powietrze i nierówności, tak by uzyskać gładką powłokę.
 • Pędzel do kleju – o dużej powierzchni ułatwia nakładanie kleju na ścianę przed przyklejeniem tapety.
 • Listwa do przycinania krawędzi – ułatwia docinanie tapet.
 • Poziomica – pozwoli na wyznaczenie pionu podczas przyklejania pierwszego pasa okładziny.
 • Miara – do odmierzania odpowiedniej długości pasów tapety
 • Nożyczki – dzięki nim swobodnie będzie można przyciąć tapetę.
 • Gumowy wałek – do dociskania i wygładzania tapety na łączeniach i w narożnikach. 
 • Papier ścierny – do przygotowania i wygładzenia tynku na ścianie
 • Stół do tapetowania – pozwoli na układanie i docinanie arkuszy.

W jaki sposób położyć tapetę? – instrukcja

Tapetowanie ścian na pierwszy rzut oka może wydawać się zajęciem dość trudnym i wymagając cierpliwości oraz precyzji.  Jeśli chcesz samodzielnie położyć tapetę, stosuj się do naszych podpowiedzi, a na pewno dasz radę. Oto, krótki poradnik jak tapetować krok po kroku.

 1. Jako pierwsze należy usunąć ze ściany starą tapetę lub wszelkie inne powłoki. Wygładzić i zeszlifować (przetrzeć papierem ściernym) wszelkie nierówności oraz zagruntować ścianę. Gruntowanie ścian można wykonać specjalnym środkiem lub rozcieńczonym wodą klejem. Przed tapetowaniem ścian podłoże powinno być gładkie suche i czyste.
 2. Kolejnym krokiem przed właściwym klejeniem bezpośrednio na ścianę nowej tapety należy dobrze dociąć konkretną długość. Powinna ona wynosić wysokość pomieszczenia + 5-10 cm. Poszczególne rolki tapety należy rozwijać w jednym kierunku, aby mieć dopasowany wzór.
 3. Po przygotowaniu wszystkich pasów można przejść do nakładania tapety na ścianę. W przypadku tapet winylowych lub papierowych klej nakłada się na pas tapety szerokim pędzlem. Rozprowadza się go od środka do zewnątrz. Następnie pas zwija się lub składa klejem do środka i zostawia na 5-10 minut. Tapety z włókna szklanego lub flizeliny klej nakłada się na ścianę na szerokość pojedynczego pasa tapety.
 4. Jeśli chcesz kłaść tapetę w miejscu gniazdek, usuń najpierw ich obudowy i odłącz prąd. Tapetę w miejscu gniazdka rozetnij na krzyż i zagnij do środka. Po naklejeniu przykręć obudowę.
 5. Pierwszy pas kleimy zawsze do wyznaczonej linii bazowej, którą wyznaczamy przy oknie lub drzwiach. Powinna być narysowana w odległości równej szerokości tapety pomniejszonej rozmiar wnęki okiennej (jeśli istnieje na ścianie). Tapetę przykładamy do ściany tak, aby na górze, jak i na dole zostało kilka centymetrów naddatku. Po przyłożeniu tapetę należy docisnąć oś środka do zewnątrz za pomocą miękkiej szczotki. Kolejny pas przyklejamy bezpośrednio obok pierwszego, nie zostawiając odstępu. Dociskając tapetę do ściany, zwróć uwagę czy klej do wychodzi na zewnątrz. Jeśli tak usuń go, zanim zaschnie.
 6. Po naklejeniu tapety należy usunąć jej nadmiar za pomocą noża do tapet.

Narzędzie do tapetowania na Mixtools.pl

Jeśli planujesz wykonać tapetowanie pomieszczenia samemu, w niektóre niezbędne narzędzia możesz wyposażyć się w naszym internetowym sklepie z narzędziami. Znajdziesz u nas duże pędzle ławkowce, które posłużą do nakładania kleju, noże do tapet, miary, poziomice lub wałki. Sprawdź naszą bogatą ofertę i wybierz to, czego akurat będziesz potrzebował.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium