Jak odkręcić urwaną śrubę? – 5 sposobów
Jak odkręcić urwaną śrubę? – 5 sposobów

Jak odkręcić urwaną śrubę? – 5 sposobów, by wykręcić urwaną śrubę

Urwana śruba na pewno raz czy dwa próbowała uprzykrzyć Ci życie. Szczególnie tyczy się to produktów niskiej jakości, śrub z zepsutym gwintem lub starych zardzewiałych, lub zapieczonych śrub. Na szczęście istnieją sprawdzony sposoby, które pozwolą Ci na wykręcenie urwanej pozostałości po śrubie ze skręcanego elementu. W tym artykule przedstawiamy pięć najlepszych sposobów na poradzenie sobie z tym, na pierwszy rzut ok prozaicznym problemem. 

Dlaczego śruba może się urwać? 

Śruby to produkty, które powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością, ponieważ odpowiadają, za scalenie co najmniej dwóch elementów. Dlatego właśnie wybierając odpowiednie śruby i nakrętki należy sprawdzać ich klasę wytrzymałości według Polskiej Normy PN-M- 82084. To ona odpowiada za to jak dużą siłę jest w stanie wytrzymać dana śruba. Nie oznacza to jednak od razu, że jest to jedna i najważniejsza kwestia jeśli chodzi o złamane śruby. Przede wszystkim do takiej sytuacji może dojść gdy będzie chciał odkręcić starą zapieczoną śrubę, której gwint nie chce się poluzować. Użycie zbyt dużej siły może spowodować naprężenia, które będą przyczyną złamania. Oprócz tego problematyczne mogą być również śruby, które posiadają źle zrobiony gwint, który blokuje się w trakcie próby wkręcenia. W takiej sytuacji również użycie nadmiernej siły może spowodować pęknięcie. W dalszej części tego artykułu przedstawimy 5 najlepszych sposobów, aby sprawnie odkręcić śrubę, która się złamała. 

Rozwiercenie urwanej śruby – idealny gdy śruba utknęła w środku

Po pierwsze będziesz potrzebował wiertarki i odpowiedniego wiertła W omawianej technice powinno się użyć wiertła o rozmiarze zbliżonym do złamanego elementu. Należy rozwiercić śrubę i w tak stworzony otwór włożyć specjalny wykrętak i odkręcić śrubę za pomocą klucza nastawnego. Dodatkowo ciepło generowane podczas procesu wiercenia sprawia, że gwint staje się luźniejszy. Dzięki temu można z łatwością i bez ryzyka uszkodzenia, którejś z części odkręcić połamaną śrubę. Jeśli zostaną jakieś ślady gwintu, można je ostrożnie usunąć, korzystając np. ze szpikulca.

Wysoka temperatura – luzowanie śrub pod wpływem wysokiej temperatury

Kolejną metodą, którą możesz zastosować się użycie bezpiecznego podgrzewacza, którym rozgrzejesz śrubę. Należy ogrzewać gwint śruby, aż zacznie się luzować. Po osiągnięciu tego efektu można ją usunąć, używając szczypiec bądź ręcznie. Pamiętaj, aby upewnić się, że ciepło nie wpłynie negatywnie na pozostałe elementy konstrukcji oraz że w sąsiedztwie nie znajdują się materiały, które mogą się zapalić. Ta metoda będzie dobra jeśli pozostałość śruby wystaje i można za nią swobodnie złapać. 

Płaski śrubokręt i szlifierka – łatwy sposób, by odkręcić wyrobioną śrubę

Jeśli ukręcona śruba wystaje, możesz również za pomocą szlifierki stworzyć odpowiednie nacięcie, dopasowane rozmiarem do płaskiego śrubokręta. Dzięki temu uzyskasz otwór, który pozwoli Ci wykręcić złamaną śrubę za pomocą właściwego wkrętaka. 

Młotek – jak odkręcić śrubę za pomocą młotka?

Często stosowaną metodą na uszkodzone lub połamane wkręty jest wykorzystanie młoteczka i płaskiego klucza. Dłutko umieszcza się przy brzegu wkrętu w stronę jego odkręcania, a za pomocą młoteczka mocno uderza się w klucz, stopniowo wyciągając wkręt. Procedura ta może być czasochłonna, ale w sytuacji, gdy nie dysponuje się specjalistycznymi narzędziami, może okazać się jedyną efektywną metodą.

Spawanie urwanej śruby – sprawdzony sposób dla spawaczy

Jeśli potrafisz posługiwać się spawarką, możesz spróbować również dospawać do urwanej śruby nową nakrętkę bądź inny element, który pozwoli Ci wykręcić śrubę. Pamiętaj jednak aby podczas korzystania z tej metody zachować środki ostrożności odpowiednie dla pracy ze spawarką. Jeśli nie posiadasz spawarki lub nie umiesz się nią posługiwać lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Gdy oba elementy będą do siebie przyspawane, za pomocą klucza możesz przystąpić do odkręcania śruby. 

[product search="wykrętak" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jak zapobiegać urwaniu śruby w przyszłości?

Usuwanie złamanej śruby nie należy do najprostszych czynności. Szczególnie wtedy gdy „siedzi” ona bardzo mocno i nie chce drgnąć. Aby zatem zapobiec zerwaniu śruby i oszczędzić sobie problemów w przyszłości warto jeszcze przed wkręceniem użyć dobrego środka smarnego. Po drugie staraj się używać nowych śrub. Stare i zardzewiałe trzony śrub przy ponownej próbie skręcenia mogą się zblokować i pękać pod wpływem dużej siły. Po trzecie pamiętaj, że głównym powodem złamań śrub jest siła, z jaka próbujesz je odkręcić. Gdy zauważysz zbyt duży opór, lepiej odpuścić niż kręcić na siłę. Warto znaleźć inny sposób niż doprowadzić do pęknięcia. 

Jak wykręcić urwaną śrubę – podsumowanie

Wykręcanie urwanych śrub można wykonać na wiele różnych sposobów i każdy z nich sprawdzi się w innej sytuacji. To jaki sposób, by usunąć urwaną śrubę wybierzesz zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie i narzędzi, jakie posiadasz. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż potem walczyć o odkręcenie wyrobionej śruby, dlatego zwracaj uwagę, z jakich śrub korzystasz i czy stosujesz odpowiedni smar. Jeśli natomiast szukasz wykrętaków do uszkodzonych śrub lub innych narzędzi znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego Mixtools. Sprawdź co mamy do zaoferowania i wybierz coś dla siebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium