Jak malować agregatem malarskim?
Jak malować agregatem malarskim?

Jak malować agregatem malarskim? - agregat hydrodynamiczny natryskowy

Dotychczasowe, tradycyjne metody malowania pędzlem i wałkiem, choć nadal popularne wśród wielu osób, zaczynają ustępować miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom. Jednym z najbardziej efektywnych i coraz częściej wybieranych narzędzi do aplikacji farb są agregaty malarskie. 

Te innowacyjne urządzenia rewolucjonizują branżę malarską, oferując szybsze, równomierniejsze i bardziej ekonomiczne pokrywanie powierzchni farbą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego agregaty malarskie zyskują na popularności i dlaczego mogą być uznane za najlepsze narzędzie dla współczesnych projektów malarskich. Sprawdź, jak wykonać malowanie natryskowe!

Czym jest agregat hydrodynamiczny natryskowy?

Agregat hydrodynamiczny natryskowy to zaawansowane urządzenie służące do malowania za pomocą techniki natryskowej. Działa on na zasadzie sprężenia farby pod wysokim ciśnieniem (od 120 do 220 bar), a następnie rozpylenia jej przez specjalną dyszę. Taka technika umożliwia precyzyjne i jednolite pokrycie malowanej powierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych ścian, fasad budynków czy elementów statków i samochodów.

Jak malować agregatem malarskim?

Technika malowania agregatem malarskim wymaga odpowiedniego przygotowania i zrozumienia kilku kluczowych kroków, aby osiągnąć zadowalające efekty. Oto ogólne wskazówki, jak prawidłowo malować przy użyciu agregatu malarskiego:

 1. Przygotowanie powierzchni – przed przystąpieniem do malowania upewnij się, że malowana powierzchnia jest czysta, sucha i gładka. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, stare farby i napraw pęknięcia oraz nierówności. Powierzchnię należy również zagruntować, jeśli jest to wymagane przez typ farby, którą planujesz użyć.
 2. Zabezpieczenie otoczenia – przykryj folią lub papierem malarskim wszystkie powierzchnie, których nie chcesz malować, takie jak podłogi, meble czy okna. Użyj taśmy malarskiej do zabezpieczenia krawędzi i tworzenia czystych linii.
 3. Przygotowanie sprzętu – przed uruchomieniem pompy upewnij się, że agregat malarski jest prawidłowo skonfigurowany. Wybierz odpowiednią dyszę i ciśnienie w zależności od typu farby i malowanej powierzchni. Przetestuj sprzęt na kartonie lub innej powierzchni.
 4. Technika malowania – trzymaj dyszę agregatu równolegle do malowanej powierzchni i w równym odstępie (zazwyczaj około 30 cm). Maluj ruchem wahadłowym, zaczynając od góry do dołu lub w poziomie, w zależności od preferencji i kształtu malowanej powierzchni. Nakładaj farbę równomiernie, zachowując stałą prędkość ruchu. Staraj się nakładać farbę na wcześniej pomalowany obszar o około 30%, aby zapewnić równomierne krycie bez smug. 
 5. Warstwy – nakładaj farbę w kilku cienkich warstwach zamiast jednej grubej, co zapewnia lepsze krycie i zmniejszy ryzyko spływania. Pozwól każdej warstwie wyschnąć, przed nałożeniem kolejnej. Zgodnie z zaleceniami producenta.
 6. Czyszczenie – po zakończeniu malowania natychmiast wyczyść sprzęt, aby zapobiec wysychaniu farby w urządzeniu. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta agregatu malarskiego dotyczącymi czyszczenia i konserwacji.
 7. Bezpieczeństwo – używaj odpowiednich środków ochrony indywidualnej, takich jak maski, gogle ochronne i rękawice, aby chronić się przed wdychaniem oparów i kontaktem z farbą.

Jakie zalety ma malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne oferuje szereg korzyści, które czynią tę metodę atrakcyjną zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów:

 • Szybkość i efektywność – dzięki wykorzystaniu ciśnienia, malowanie dużych powierzchni zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjne metody.
 • Wysoka jakość pokrycia – farba nanoszona jest równomiernie, co gwarantuje doskonałe krycie i estetyczny wygląd.
 • Zmniejszenie ilości odpadów – precyzyjne malowanie minimalizuje nadmiar farby i ogranicza potrzebę jej wielokrotnego nanoszenia.
 • Wszechstronność – agregaty hydrodynamiczne są przydatne nie tylko przy malowaniu ścian, ale również innych elementów o zróżnicowanej fakturze i materiale.

Malowanie hydrodynamiczne, na co zwrócić uwagę?

Przy malowaniu hydrodynamicznym istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych aspektów:

 • Dobór dyszy – odpowiednia dysza zapewnia optymalny rozprysk farby i wpłynie na jakość pokrycia.
 • Ustawienie ciśnienia – należy dostosować ciśnienie do rodzaju farby i malowanej powierzchni, aby uniknąć przeatomizowania farby.
 • Technika malowania – równomierne i zdecydowane ruchy pistoletu są kluczem do uniknięcia zacieków i zapewnienia jednolitego krycia.

Jaki agregat do malowania metodą natryskową?

Jeśli chcesz malować natryskowo, musisz znaleźć dobre urządzenie. Wybór odpowiedniego agregatu malarskiego zależy od wielu czynników, w tym od wielkości projektu, rodzaju farby oraz wymagań jakościowych. Na rynku dostępne są zarówno profesjonalne, jak i amatorskie urządzenia, dlatego warto kierować się przede wszystkim specyfikacją techniczną agregatu i opiniami innych użytkowników.

Szukasz dobrego agregatu malarskiego? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego!

[product search="agregat malarski" limit="4" onlyAvailable="true"]

Malowanie ścian agregatem – podsumowanie

Malowanie agregatem malarskim hydrodynamicznym to metoda, która zrewolucjonizowała prace malarskie. Dzięki niej możliwe jest szybkie i precyzyjne pokrycie dużych powierzchni farbą, przy minimalnym ryzyku niedoskonałości. Odpowiedni dobór urządzenia, dyszy oraz techniki malowania pozwala osiągnąć wysoką jakość wykonania, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Zastosowanie agregatu hydrodynamicznego natryskowego to krok w stronę nowoczesnych, efektywnych i estetycznych rozwiązań w dziedzinie malowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium