Budowa altany ogrodowej – jak zrobić to samemu?
Budowa altany ogrodowej – jak zrobić to samemu?

Budowa altany ogrodowej – jak zrobić to samemu?

Budowa drewnianej altany ogrodowej to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca do relaksu na świeżym powietrzu, które jednocześnie dodaje uroku Twojemu ogrodowi. Altana może pełnić funkcję osłony przed słońcem, deszczem, a także stanowić idealne miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. 

W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces budowy drewnianej altany ogrodowej, począwszy od wyboru odpowiedniego miejsca i materiałów, aż po wykończenie. Z naszymi poradami dowiesz się, jak samodzielnie zrealizować ten projekt i cieszyć się własnoręcznie zbudowaną altaną w swoim ogrodzie.

Wprowadzenie do budowy altany ogrodowej

Samodzielna budowa altanki ogrodowej z jednej strony może być sporym wyzwaniem, ale z drugiej także źródłem ogromnej satysfakcji. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, odpowiednie narzędzia i dobrą instrukcję, na pewno Ci się uda. Ostatecznie satysfakcja z możliwości spędzania wolnego czasu we własnoręcznie zbudowanej altance jest nieoceniona!

Dlaczego warto mieć altanę na działce?

Altana ogrodowa to doskonałe miejsce na relaks w gronie przyjaciół, idealne do grillowania czy odpoczynku. Dodatkowo altana chroni przed intensywnym słońcem, deszczem oraz stanowi estetyczny element dekoracyjny dla całej aranżacji ogrodu.

Przepisy budowlane dotyczące budowy altany – pozwolenie na budowę 

Od pewnego czasu prawo budowlane w Polsce zmieniło się na korzyść osób planujących budowę niewielkich konstrukcji ogrodowych. Budowa altan do 35 m² nie wymaga już pozwolenia, wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy w starostwie. Ważne jest, aby na działce o powierzchni 500 m² znajdowały się maksymalnie dwa takie obiekty.

[product category_id="1453" limit="4" onlyAvailable="true"]

Wybór odpowiedniej altany drewnianej

Zanim przystąpisz do budowy, zastanów się nad rodzajem i wielkością altany. Altana może przypominać mały domek lub być zupełnie ażurowa. Jej rozmiar dopasuj do wielkości działki oraz funkcji, jaką ma pełnić. Duża altana na małej działce nie wygląda dobrze, a zbyt mała altana może być niepraktyczna. Możesz skorzystać z gotowych altan do złożenia lub samemu zaplanować i wykonać projekt. 

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Do budowy altany potrzebne będą:

 • Drewniane słupki (kantówki)
 • Belki do usztywnienia konstrukcji
 • Deski na ściany i podłogę
 • Gwoździe i wkręty do drewna
 • Beton na fundamenty
 • Metalowe kotwy
 • Materiał na pokrycie dachowe
 • Preparaty impregnacyjne do drewna

Budowa altany krok po kroku 

Krok 1: Wybór miejsca i projekt

Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie. Planując altanę, uwzględnij jej wielkość i wszystkie aspekty z tym związane. Z reguły szkielety altany ogrodowej są wykonane z czterech słupków narożnych oraz bocznych pomocniczych — w zależności od rozmiarów altany. Następnie czas na przejście do szkieletu dachu, czyli montaż więźby dachowej i krokwi. Można również wzmocnić więźbę jętkami.

Krok 2: Wykonanie podstawy altany

Fundamenty altany można posadowić na bloczkach fundamentowych, stopach fundamentowych lub wylewce betonowej. Wybór metody zależy od wielkości altany i rodzaju podłogi (drewniana czy betonowa).

Krok 3: Budowa ścian i dachu

Zamontuj drewniane słupy, a następnie więźbę dachową. Najprostszym dachem jest dach jednospadowy, ale najczęściej wybierany jest dach kopertowy. Zamontuj krokwie i pokryj je materiałem dachowym. Dach altany może mieć różny kształt. Najprościej wykonuje się dach płaski, ale wykończony nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy czy sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt foremny). W tym przypadku będzie to dach dwuspadowy z desek z listwami okapowymi.

Krok 4: Zabudowa ścian i podłogi

Altanę możesz zabudować ażurowymi panelami, deskami lub ozdobnymi kratownicami. Na podłogę możesz użyć drewnianych desek, płytek chodnikowych, kostki betonowej czy granitowej.

Impregnacja i zabezpieczenie altany ogrodowej

Wszystkie drewniane elementy altany muszą być zabezpieczone przed działaniem wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Najpierw zastosuj bezbarwny impregnat gruntujący, a następnie impregnat ochronno-dekoracyjny. To zapewni trwałość konstrukcji i estetyczny wygląd.

Wskazówki praktyczne

 • Dokładnie planuj i wymierz wszystkie elementy przed przystąpieniem do budowy.
 • Upewnij się, że wszystkie drewniane elementy są dobrze zaimpregnowane.
 • Regularnie konserwuj altanę, aby służyła przez wiele lat.

Zalety samodzielnej budowy altanki

Budowa altany własnymi rękami to nie tylko oszczędność kosztów, ale także satysfakcja z wykonanej pracy. Taka altana będzie unikalnym elementem ogrodu, dostosowanym do Twoich potrzeb i gustu.

Podsumowanie

Budowa altany ogrodowej to zadanie wymagające, ale wykonalne. Posiadając odpowiednie narzędzia, materiały i wiedzę, możesz stworzyć piękne miejsce do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Jeśli chcesz samemu zbudować altanę w swoim ogrodzie, będziesz potrzebował niezbędnych narzędzi, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Przyda Ci się pilarka tarczowa do drewna, wiertarko wkrętarka, gwoździe i wkręty. Wszystko to oraz wiele więcej znajdziesz na Mixtools.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium