Zastosowanie odzieży ochronnej
Zastosowanie odzieży ochronnej

Wyposażenie pracowników w odzież ochroną, która zapewni im komfort i bezpieczeństwo, jest obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudniającego ludzi do prac o podwyższonym ryzyku.

Jaki rodzaj odzieży to odzież ochronna?

Odzież ochrona ma zastosowanie podczas wykonywanie prac niebezpiecznych, które mogą narazić wykonawców na zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Ma ona za zadanie chronić pracowników przed negatywnym konsekwencjami wypadków przy pracy oraz zabezpieczyć ich przed negatywnymi skutkami szkodliwych czynników, które mogą jej towarzyszyć.

Co mówią na ten temat przepisy?

Przepisy dotyczące zastosowania odzieży ochronnej nie są jednoznaczne. Z jednej strony nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom specjalnej odzieży, co jest regulowane zarówno przepisy Kodeksu Pracy, jak i wewnątrzzakładowe zasady. Z drugiej jednak strony przepisy te nic nie wspominają o warunkach dotyczących zastosowania odzieży ochronnej dla poszczególnych stanowisk. Odpowiedzialność za przydział spoczywa więc bezpośrednio na pracodawcy. To oznacza, że przed otwarciem jakiegokolwiek zakładu pracy, właściciel powinien przeprowadzić analizę czynników ryzyka z nim związanych.

Zastosowanie odzieży ochronnej

W zależności od czynników ryzyka, które niesie za sobą wykonywanie określonej pracy, następuje podział na odpowiadające mu zastosowanie odzieży ochronnej. Można wyróżnić parę klas odzieży ochronnej:

- Klasa 1 - Znajduje się tu odzież, która ma zastosowanie w ochronie przed lekkim obrażeniami mechanicznymi na przykład podrapania czy zabrudzenia oraz w zabezpieczeniu przed niegroźnymi warunkami atmosferycznymi. Odzież tego typu może być wykonana z materiałów przeciw palnych lub przeciw żrących.
- Klasa 2 - Zastosowanie odzieży ochronnej klasy 2 wiąże się z czynnikami wyższego zagrożenia. Nie stanowią one jednak bezpośredniego niebezpieczeństwa dla osób zatrudnionych. Można tu wymienić odzież chroniącą przed skaleczeniami, oddziaływaniem substancji chemicznych lub niegroźnymi poparzeniami.
- Klasa 3 - W tej klasie znajduje się odzież, która posiada zastosowanie przy pracy niosącej poważne ryzyko utraty życia lub zdrowia. Odzież tego typu chroni przed skrajnymi temperaturami, mocno żrącymi substancjami, czynnikami promieniotwórczymi oraz zagrożeniem związanym z upadkiem z dużej wysokości. Do produkcji tego typu odzieży stosuje się odpowiednie materiały, które muszą uzyskać certyfikat przydatności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium