Rodzaje agregatów prądotwórczych i ich zastosowanie
Rodzaje agregatów prądotwórczych i ich zastosowanie

W razie nagłej awarii prądu lub przy braku możliwości wykorzystania stałego źródła energii agregaty prądotwórcze stają się niezastąpione. Istnieje wiele rodzajów agregatów prądotwórczych, różniących się wielkością, budową i mocą. Przed zakupem jednego z nich warto zastanowić się jakie urządzenie wybrać by optymalnie spełniało swoją rolę.

Czym jest agregat prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy jest rodzajem generatora elektrycznego, wykorzystującego do produkcji energii elektrycznej benzynę, skroplony gaz lub olej napędowy. Głównymi elementami jego budowy jest silnik spalinowy i prądnica.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze można podzielić ze względu na ich konstrukcję. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje agregatów prądotwórczych:
- Agregaty jednofazowe - charakteryzują się mniejszym napięciem 230 V, są one tańsze od swoich trójfazowych odpowiedników. Cena ta wynika przede wszystkim z o wiele krótszej długości ich działania. Służą one do zasilania urządzeń o małej mocy.
- Agregaty trójfazowe - jest to rodzaj agregatu, charakteryzujący się wysokim napięciem 400 V. Czas jego pracy jest o wiele dłuższy niż tych o jednej fazie. Tego rodzaju agregat wykorzystywany jest do zasilania urządzeń z dużym poborem mocy.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

W zależności od rodzaju agregatu prądotwórczego zmienia się potencjalny sposób jego wykorzystania. Agregaty jednofazowe najlepiej sprawdzają się jako zapasowe źródło energii w gospodarstwach domowych. Większość urządzeń tego tupu zasilana jest jednofazowo. Ponadto ten rodzaj agregatów można wykorzystać do zasilania elektronarzędzi czy silników jednofazowych. Agregaty trójfazowe najlepiej sprawdzają się w sytuacji, gdy potrzebna jest duża ilość mocy przez dłuższy czas. Ten rodzaj agregatów dobrze sprawdza się w warunkach budowlanych. Zasila się nim specjalistyczne narzędzia takie jak szlifierki, spawarki czy betoniarki.

Jaki rodzaj agregatu wybrać

Podstawowymi Kryteriami, jakimi należy się kierować, przy wyborze odpowiedniego rodzaju agregatora są:
- Ilość mocy potrzebna do zasilania urządzeń i szacowany czas ich pracy;
- Typ prądu, jakim jest zasilany (jednofazowy bądź trójfazowy).

Dodatkowo należy zastanowić się nad następującymi kwestami:
- Wielkość agregatu – stacjonarny czy przenośny, w zależności od zastosowania;
- Wytrzymałość urządzenia;
- Poziom hałasu, jaki generuje.

Po ustaleniu, jaki rodzaj agregatu będzie odpowiedni, trzeba wziąć pod uwagę jego parametry i cenę, która może różnić się w zależności od modelu i marki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium