Rodzaje wierteł do betonu SDS. Czym różnią się wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX?
Rodzaje wierteł do betonu SDS. Czym różnią się wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX?

Rodzaje wierteł do betonu SDS. Czym różnią się wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów wierteł, które różnią się swoim przeznaczeniem, materiałem, z jakiego zostały stworzone lub mocowaniem. Dzisiaj chcielibyśmy się przyjrzeć wiertłom z mocowaniem SDS, których prekursorem był system, TE zaprojektowany przez firmę Hilti. Wiertła z systemem SDS zostały opracowane przez firmę Bosch w 1975 roku. Aktualnie stały się one jednym z najpopularniejszych rodzajów mocowań na rynku. Wykorzystywane są przez niemal wszystkich producentów młotowiertarek i młotów udarowych. Czym dokładnie charakteryzują się wiertła z SDS? Jakie Rodzaje wierteł do betonu SDS wyróżniamy?

Czym są wiertła z rodziny SDS?

To rodzaj wierteł ruchomych, które służą do wiercenia otworów w różnych twardych rodzajach materiałów. Są one wyposażone w specjalny system mocowania, zwany systemem SDS (ang. slotted drive system), który umożliwia łatwe, szybkie mocowanie i demontaż wiertła bez użycia narzędzi. Wiertła SDS są często stosowane w przemyśle budowlanym, jak i przy amatorskich remontach, do wiercenia przy użyciu elektronarzędzi takich jak młotowiertarki. Oprócz wierteł dostępny jest również inny osprzęt z mocowaniem tego typu. Spotkać je można np. w dłutach, wiertłach do drewna typu świder oraz akcesoriach piłujących i szlifujących.

Do czego służą wiertła SDS?

Wiertła z uchwytem SDS służą do wiercenia otworów w twardych materiałach budowlanych, takich jak beton, beton zbrojony, cegła, kamień i inne. Można je stosować do wiercenia otworów pod instalacje elektryczne, rury, śruby i inne elementy mocujące. Najczęściej wytwarzane są z ze stali stopowej i węglika wolframu dla otrzymania odpowiedniej twardości. Sprawia to, że charakteryzują się wysoką wytrzymałością na wszelkie rodzaju uszkodzenia. Wyposażenie ich w odpowiednią spiralę sprawia, z łatwością odprowadzają urobek z miejsca wiercenia, co znacząco ułatwia pracę.

Rodzaje wierteł SDS – czym różnią się wiertła SDS Plus i SDS MAX?

Chwyt SDS to specjalny system mocowania wiertła, który umożliwia łatwy i szybki montaż i demontaż wiertła bez użycia narzędzi. W systemie SDS istnieją trzy rodzaje mocowań, które różnią się między sobą głównie średnicą. Wyróżniamy

  1. Mocowanie SDS-plus: jest to najczęściej stosowane mocowanie wiertła w systemie SDS. Posiada średnice uchwytu 10 mm.
  2. Mocowanie SDS-max: jest to mocowanie wiertła o większej średnicy niż mocowanie SDS-plus. Posiada 14 mm i jest przeznaczone dla większych wierteł.
  3. Mocowanie SDS-top: jest to mocowanie wiertła o największej średnicy w systemie i posiada aż 18 mm. Uchwyt SDS-top jest stosowany w młotowiertarkach o bardzo dużej mocy i umożliwia wiercenie otworów wiertłami o dużej średnicy.
  4. Mocowanie SDS-quick: posiada średnicę 6,5 mm i jest dość rzadko stosowanym chwytem. Można go spotkać we wkrętarkach akumulatorowych Bosch.

Warto pamiętać, że wiertła z mocowaniem SDS-plus nie są kompatybilne z wiertarkami z mocowaniem SDS-max lub SDS-top i na odwrót. Należy więc upewnić się, że używana wiertarka jest odpowiednia do mocowania wiertła, które chce się zamontować.

Mocowanie wiertła do betonu SDS – czym się charakteryzuje?

Na wiertle z mocowaniem SDS są wyżłobione dwa owalne wgłębienia służące do mocowania narzędzia oraz dwa rowki, których krawędzie przenoszą obroty. Ten system uchwytu sprawia, że wiertło może zarówno się obracać, jak i poruszać w przód i w tył co zapewnia odpowiednie właściwości udarowe.

Wiertła z grupy SDS na mixtools.pl

Jeśli szukasz odpowiedniego wiertła do betonu z uchwytem SDS, znajdziesz je w naszym sklepie internetowych. Posiadamy zarówno produkty pojedyncze, jak i całe zestawy wierteł SDS-plus i SDS-max. A jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia do wykonywania otworów w betonie, koniecznie sprawdź naszą ofertę młotowiertarek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium