Rodzaje wierteł do betonu SDS. Czym różnią się wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX?
Rodzaje wierteł do betonu SDS. Czym różnią się wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX?

Rodzaje wierteł do betonu SDS. Czym różnią się wiertła SDS Plus i SDS MAX?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów wierteł, które różnią się swoim przeznaczeniem, materiałem, z jakiego zostały stworzone lub mocowaniem. Dzisiaj chcielibyśmy się przyjrzeć wiertłom z mocowaniem SDS, których prekursorem był system, TE zaprojektowany przez firmę Hilti. Wiertła z systemem SDS zostały opracowane przez firmę Bosch w 1975 roku. Ich nazwa z niemieckiego to Steck-Dreh-Sitzt, czyli – „osadź, przekręć i gotowe”. Aktualnie stały się one jednym z najpopularniejszych rodzajów mocowań na rynku. Wykorzystywane są przez niemal wszystkich producentów młotowiertarek i młotów udarowych. Czym dokładnie charakteryzują się wiertła z SDS? Jakie rodzaje wierteł do betonu SDS wyróżniamy? Czym różnią się wiertła SDS Plus i SDS Max? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Czym są wiertła z rodziny SDS? – rodzaj mocowania narzędzia

To rodzaj wierteł ruchomych, które służą do wiercenia otworów w różnych twardych rodzajach materiałów. Są one wyposażone w specjalny system mocowania, zwany systemem SDS (ang. slotted drive system), który umożliwia łatwe, szybkie mocowanie i demontaż wiertła bez użycia narzędzi. Wiertła SDS są często stosowane w przemyśle budowlanym, jak i przy amatorskich remontach, do wiercenia przy użyciu elektronarzędzi takich jak młotowiertarki. Oprócz wierteł dostępny jest również inny osprzęt z mocowaniem tego typu. Spotkać je można np. w dłutach.

Czym charakteryzuje się mocowanie SDS Plus?

Uchwyt tradycyjnego wiertła jest po prostu walcowatym prętem, i montuje się go, zaciskając szczęki w wiertarce. W przypadku wierteł z rodziny SDS (SDS Plus, SDS Max itp.) sprawa wygląda nieco inaczej. Na takim wiertle, wyżłobione są dwa owalne wgłębienia służące do mocowania narzędzia oraz dwa rowki, których krawędzie przenoszą moment obrotowy. Ten system uchwytu sprawia, że wiertło może zarówno się obracać, jak i poruszać w przód i w tył co zapewnia odpowiednie właściwości podczas korzystania z udaru. Dzięki takiemu rozwiązaniu w prosty i szybki sposób zamontujemy w dowolnym urządzeniu (zaopatrzonym oczywiście w ten system mocowania) niezbędny osprzęt jak np. wiertła, mając jednocześnie pewność takiego mocowania – wiertło jest stabilnie zamocowane i zabezpieczone przed wypadnięciem, o czym informuje nas kliknięcie podczas montażu narzędzia.

Do czego służą wiertła SDS? – skutecznie wiercenie w betonie i betonie zbrojonym

Wiertła z uchwytem SDS służą do wiercenia otworów w twardych materiałach budowlanych, takich jak beton, beton zbrojony, cegła, kamień i inne. Można je stosować do wiercenia otworów pod instalacje elektryczne, rury, kołki i inne elementy mocujące. Najczęściej wytwarzane są z ze stali stopowej i węglika wolframu dla otrzymania odpowiedniej twardości. Sprawia to, że charakteryzują się wysoką wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Wyposażenie ich w odpowiednią spiralę sprawia, z łatwością odprowadzają urobek z miejsca wiercenia, co znacząco ułatwia pracę.

[product category_id="1557" limit="5" onlyAvailable="true"]

Rodzaje wierteł SDS – czym różnią się wiertła SDS Plus i SDS MAX oraz SDS-Quick

Chwyt SDS to specjalny system mocowania wiertła, który umożliwia łatwy i szybki montaż i demontaż wiertła bez użycia narzędzi. W systemie SDS istnieją trzy rodzaje mocowań, które różnią się między sobą głównie średnicą. Wyróżniamy

  1. Mocowanie SDS-plus: jest to najczęściej stosowane mocowanie wiertła w systemie SDS. Posiada średnice uchwytu 10 mm.
  2. Mocowanie SDS-max: jest to mocowanie wiertła o większej średnicy niż mocowanie SDS-plus. Posiada 14 mm i jest przeznaczone dla większych wierteł.
  3. Mocowanie SDS-top: jest to mocowanie wiertła o największej średnicy w systemie i posiada aż 18 mm. Uchwyt SDS-top jest stosowany w młotowiertarkach o bardzo dużej mocy i umożliwia wiercenie otworów wiertłami o dużej średnicy.
  4. Mocowanie SDS-quick: posiada średnicę 6,5 mm i jest dość rzadko stosowanym chwytem. Można go spotkać we wkrętarkach akumulatorowych Bosch.

Warto pamiętać, że wiertła z mocowaniem SDS-plus nie są kompatybilne z wiertarkami z mocowaniem SDS-max lub SDS-top i na odwrót. Należy więc upewnić się, że używana wiertarka jest odpowiednia do mocowania wiertła, które chce się zamontować.

[product category_id="1558" limit="5" onlyAvailable="true"]

Gdzie jeszcze stosuje się mocowania SDS

Oprócz tradycyjnych wierteł, mocowanie SDS Plus lub SDS Max można znaleźć również w dłutach udarowych, niezbędnych podczas prac remontowych i rozbiórkowych. Oprócz tego za pomocą tego mocowania i specjalnego adaptera do elektronarzędzi można mocować również np. wiertła koronkowe do wykonywania otworów. 

Wiertła z grupy SDS na mixtools.pl

Jeśli szukasz odpowiedniego wiertła do betonu z uchwytem SDS, znajdziesz je w naszym sklepie internetowych. Posiadamy zarówno produkty pojedyncze, jak i całe zestawy wierteł SDS-plus i SDS-max, które charakteryzują się długą żywotnością oraz zapewniają precyzyjną pracę i dużą wydajność w każdych warunkach. A jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia do wykonywania otworów w betonie, koniecznie sprawdź naszą ofertę młotowiertarek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium