Rodzaje mieszadeł budowlanych – do zaprawy, kleju, farby
Rodzaje mieszadeł budowlanych – do zaprawy, kleju, farby

Rodzaje mieszadeł budowlanych – do zaprawy, kleju, farby 

Prace budowlane oraz remontowane często wymagają takich czynności jak szpachlowanie, malowanie czy klejenie ścian. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne masy takie jak gips, tynk czy beton. Mogą być one dostępne zarówno w formie gotowej jak i wymagającej wymieszania. Do ich rozrobienia koniecznie należy wybrać mieszadła przystosowane do danej substancji. Przedstawiamy szeroką gamę mieszadeł, które pozwolą przygotować Ci idealną zaprawę. Sprawdź jak dobrać mieszadło do danego rodzaju substancji. 

Kiedy warto skorzystać z mieszadeł budowlanych? 

Użycie mieszadeł do rozrobienia materiałów budowlanych pozwala uzyskać jednolitą masę o odpowiedniej gęstości i strukturze. Odpowiednie dobranie narzędzia do mieszanego materiału oraz wybór mocnej mieszarki pozwoli uzyskać odpowiednią konsystencję bez pęcherzyków powietrza czy grudek. Warto o tym pamiętać, ponieważ dobrze przygotowana zaprawa murarska, szpachlowa czy gipsowa to gwarancja estetycznie i fachowo wykonanej pracy.

Jak dobrać odpowiednie mieszadło? – rodzaje mieszadeł

Jak pewnie zauważyłeś dostępne na rynku mieszadła, różnią się między sobą swoim kształtem. Jest tak, ponieważ każda substancja wymaga innego sposobu mieszania. Inaczej będzie zbudowane mieszadło do zapraw i klejów a inaczej do materiałów płynnych. Istnieją również uniwersalne mieszadła, które łączą w sobie cechy różnych narzędzi. Wybierając mieszadło najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę to przede wszystkim kierunek mieszania, budowa, średnica i ilość śmigieł. Warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego wykonane jest mieszadło. Może to być m.in. kwasoodpornej stali nierdzewnej lub włókna węglowego. 

Mieszadła do zapraw i klejów

Mieszadło do kleju i zapraw to popularne mieszadło ślimakowe. Z jego użyciem materiał przemieszczany jest z góry do dołu lub z dołu do góry w zależności od ułożenia łopatek. Jest to bardzo uniwersalne narzędzie, które polecamy do wszelkich zapraw klejowych. W przypadku większych ilości materiału warto wybrać mieszarki podwójne, do których można zamontować dwa mieszadła współpracujące ze sobą. 

Mieszadła do gipsu 

Do mieszania zapraw gipsowych najlepszym rozwiązaniem są mieszadła typu kielichowego. Ich cechą charakterystyczną jest to, że materiał mieszany jest w poziomie, a nie z góry na dół. Grudki suchego materiału rozbijane są przez wirujące pręty. Mieszadło kielichowe nie ma tendencji do zbytniego napowietrzania masy, dlatego wpływa na jakość całego produktu i nie wytwarza pęcherzyków powietrza. 

Mieszadła do farb i materiałów płynnych

Jest to mieszadło spiralne przeznaczone do mieszania różnego rodzaju farb. Jest ono bardzo podobne do uniwersalnego, jednak posiada większy stopień skręcenia łopatek. Duże skręcenie spirali pozwala uzyskać szybkie mieszanie i transport materiału, co sprawdzi się w przypadku płynnych substancji. Pamiętaj, że mieszadła tego typu będą miały problem z zaprawami o zwiększonej gęstości. 

Sposób mocowania mieszadeł do wiertarki lub innych urządzeń

Z mieszadła można korzystać zarówno za pomocą mieszarki lub wiertarki jak i nawet wkrętarki w przypadku mało wymagających zapraw w niedużej ilości. W większości mieszadła wyposażone są w uniwersalnych uchwyt m14 pasujący do dużej grupy elektronarzędzi. Istnieją jednak też mieszadła posiadające uchwyt typu SDS przeznaczony do młotowiertarek. Dla ułatwienia pracy w naszym sklepie znajdziesz również adaptery pozwalające korzystać z mieszadła m14 za pomocą młotowiertarki i odwrotnie. 

Rodzaje mieszadeł budowlanych – podsumowanie 

Dobór odpowiedniego mieszadła ma duże znaczenie jeśli zależy Ci na dobrze przygotowanej zaprawie lub kleju. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nakreślił Ci jak dobrać odpowiednie narzędzie do planowanej pracy. Jeśli szukasz dobrych mieszadeł, zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu. Znajdziesz u nas wszystkie wyżej wymienione narzędzia oraz wiele innych produktów takich marek jak Collomix, Proline czy Yato. Odwiedź naszą ofertę i znajdź, to czego potrzebujesz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium