Jakie wiertło do drewna warto wybrać? – rodzaje wierteł do drewna
Jakie wiertło do drewna warto wybrać? – rodzaje wierteł do drewna

Jakie wiertło do drewna warto wybrać? – rodzaje wierteł do drewna

Wiercenie w materiale, jakim jest drewno to jedna podstawowych czynności podczas najróżniejszych prac, zarówno budowlanych jak i stolarskich. Warto więc dobrze zgłębić tematykę wierteł wykorzystywanych do prac w tym materiale. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wierceniu w drewnie i wyborze odpowiedniego wiertła. Od różnych rodzajów wierteł do drewna, przez ich zastosowanie, aż po porady dotyczące precyzyjnego wiercenia. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto wybrać wiertła do drewna?

Wiercenie w drewnie tak samo jak w innych materiałach np. tworzywach sztucznych, wymaga specjalistycznego podejścia. Wiertła do drewna mają nieco inną geometrię i kształt niż wiertła do metalu. Dzięki temu są one bardziej efektywne i precyzyjne w obróbce drewna. Wybierając wiertło do drewna, zyskasz o wiele lepszą kontrolę nad procesem i osiągniesz lepszy rezultat końcowy.

Jakie wiertło do drewna wybrać? – rodzaje wierteł do drewna i materiał, z jakiego są wykonane

Wybór odpowiedniego wiertła zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj drewna, średnica otworu czy głębokość wiercenia. Wiertła spiralne i wiertła kręte do drewna są idealne do precyzyjnego wiercenia w drewnie otworów o średnicach od 3 do 30 mm. Płaskie wiertła są z kolei lepsze do wiercenia otworów o większej średnicy, np. 45 mm. Do wiercenia otworów można wykorzystać również wiertła cylindryczne tzw. sednik. Warto po nie sięgnąć gdy mamy odczynienia z drewnem o dużej twardości.

Profesjonalne wiertła do drewna najczęściej wykonane są ze stali węglowej lub stali nierdzewnej. Z racji tego, że drewno jest miększym materiałem, do produkcji wierteł nie trzeba wykorzystywać np. powłok diamentowych. 

Wiertła spiralne – specjalistyczne wiertła do głębokich otworów

Wiertła spiralne zwane również świdrami Charakteryzują się one spiralnym kształtem, który odprowadza wióry z miejsca wiercenia. Wiertła spiralne do drewna są idealne do wiercenia w drewnie otworów o średnicach od 3 do 30 mm. Umożliwiają wiercenie na duże głębokości. Wiertła tego typu wyposażone są w wielokątny uchwyt oraz stożek centrujący, który chowa się w drewnie.

Czym charakteryzuje się wiertło kręte do drewna?

Wiertła kręte są najbardziej uniwersalnym typem wierteł do drewna. Najlepiej jednak sprawdzają się podczas wiercenia w najtwardszych gatunkach drewna. Mają one bardziej agresywny kształt ostrza, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne wiercenie. Te uniwersalne wiertła często wykorzystuje się do wykonania np. niewielkich otworów pod wkręty. Zbudowane są z dwóch krawędzi skrawających i ostrza centrującego. 

[product category_id="1555" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jakie są zalety i wady wiertła płaskiego?

Wiertła płaskie są idealne do wiercenia dużych otworów w drewnie. Jak sama nazwa wskazuje, ich część robocza jest płaska, a na jej krańcach znajdują się ostrza. Wiertła łopatkowe tego typu najczęściej wykorzystuje się tam, gdzie pracujemy z miękkim drewnem i nie potrzeba zbyt dużej precyzji. 

Inne rodzaje wierteł specjalistycznych

Oprócz wyżej wymienionych do specjalistycznej pracy w drewnie wykorzystuje się również wiertła drążone, cylindryczne, wiertła stożkowe czy wiertła do konfirmatów. Każde z nich ma inne zastosowanie, które może być niezbędne podczas różnych wymagających prac stolarskich.

Czy wiertła do metalu nadają się do drewna?

Oczywiście kręte wiertło przeznaczone do pracy w metalu poradzi sobie z drewnem. Zazwyczaj jednak nie posiadają one ostrza centrującego, przez co mogą ślizgać się na powierzchni drewna. Stosując wiertła do metalu na drewnie, możemy napotkać na problemy z precyzją i jakością otworu. Dlatego powinniśmy zawsze sięgać po wiertła do drewna, które są do tego celu przeznaczone.

Skutecznie wiercenie w drewnie – wybierz dobrą wiertarkę

Chcąc precyzyjnie wiercić otwory i rowki, oprócz dobrego zestawu wierteł warto również wyposażyć się w solidną wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę. Powinna ona posiadać odpowiednią moc, która pozwoli na pracę z twardym drewnem oraz uchwyt, które będzie kompatybilny z popularnymi wiertłami. 

Oferta wierteł na Mixtools – podsumowanie

Wiertła do drewna i materiałów drewnopodobnych pozwalają w precyzyjny sposób wykonywać otwory bez zniszczenia materiału. Jeśli poszukujesz odpowiednich narzędzi tego typu, zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu internetowego. Oferujemy wiertła piórowe, zwykłe wiertła kręte, spiralne czy np. cylindryczne. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz taki zestaw narzędzi, jaki potrzebujesz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium