Jakie oleje do piły łańcuchowej spalinowej, by zapewnić jej długie działanie?
Jakie oleje do piły łańcuchowej spalinowej, by zapewnić jej długie działanie?

Piła łańcuchowa to urządzenie, które pozwala znacząco ułatwić wszelkie prace z drewnem. Jej przydatność docenią nie tylko osoby, które profesjonalnie zajmują się wycinką drzew, ale również amatorzy. Korzystając z tego typu narzędzi, trzeba jednak zadbać o odpowiednią eksploatację i konserwację, które zapewnią długotrwałe użytkowanie. Jedną z ważniejszych czynności, która pozwoli zachować piłę w dobrym stanie, jest smarowanie łańcucha oraz przygotowanie odpowiedniej mieszanki benzyny z olejem. Jak dobrać odpowiednie oleje do piły łańcuchowej? 

Po co olej do piły spalinowej? 

Po pierwsze, narzędzia zasilane silnikiem spalinowym wymagają korzystania z oleju. Jego zadaniem w pilarce spalinowej jest odpowiednie smarowanie elementów silnika. Dzięki temu silnik dłużej może pracować oraz nie zaciera się. Drugą ważną kwestią w przypadku pił jest odpowiednie smarowanie łańcucha pilarki. Jest to element ruchomy, który podczas pracy z dużym obciążeniem zbytnio by się nagrzewał przez powstające tarcie. Smarowanie łańcucha chroni elementy ruchome podczas pracy w trudnych warunkach. 

[product category_id="1428" limit="4" onlyAvailable="true"]

W jaki sposób wybrać olej do mieszanki silnikowej? 

Wysokiej jakości olej do silnika dwusuwowego to podstawa, jeśli chcesz, aby Twoja piła, dłużej zachowała sprawność. Na rynku znaleźć można wiele olejów, które różnią się między sobą parametrami lepkości, temperaturą pracy, czystością czy łatwością w mieszaniu z paliwem. Najlepszym wyjściem oczywiście będzie wybór oleju dedykowanego przez producenta pilarki. Przykładowo, jeśli posiadasz piłę łańcuchową Makita wybierz olej zalecany do danego modelu. Wybierając olej zalecany przez producenta, masz pewność, że wybrałeś dobry olej do mieszanki paliwowej. Pozwoli Ci to używać piły bez przeszkód przez długi czas. 

Jak wykonać mieszankę do silnika dwusuwowego? 

Spalinowe piły łańcuchowe mogą występować zarówno z silnikiem czterosuwowym, jak i dwusuwowym. Znaczna większość jednak posiada ten drugi silnik. Charakteryzuje się on tym, że wymaga przygotowania odpowiedniej mieszanki oleju i paliwa (w silnikach czterosuwowych wlewamy je oddzielnie). Konkretną instrukcję na pewno znajdziesz w instrukcji obsługi pilarki. Pamiętaj, żeby za każdym razem korzystać z odpowiednich certyfikowanych pojemników (kanistrów), oraz by nie przygotowywać zbyt dużo mieszanki na zapas gdyż może tracić swoje właściwości. 

Jaki olej do smarowania łańcucha tnącego? – na co zwrócić uwagę?

Jak już wspominaliśmy, drugim elementem wymagającym odpowiedniego smarowania jest łańcuch piły spalinowej. Podczas pracy może być narażony na różnego rodzaju usterki takie jak zerwanie, zatarcie lub zepsucie prowadnic. Aby poprawić żywotność łańcucha, należy dobrać do niego właściwy olej. Jaki olej do łańcucha piły wybrać? Olej przeznaczony do smarowania łańcucha pilarki powinien posiadać odpowiednie parametry smarowania oraz odporność na działanie wysokich temperatur. Specjalne oleje do smarowania łańcucha pilarki posiadają szereg dodatków i uszlachetniaczy, które zabezpieczą elementy przed nadmiernym tarciem. Również tak jak w przypadku oleju silnikowego warto postawić na te, które są rekomendowane przez producenta piły. 

Olej do łańcucha i prowadnic – jak nasmarować łańcuch piły

Na szczęście nowoczesne piły łańcuchowe elektryczne, jak i spalinowe posiadają specjalny system smarujący. W znacznym stopniu ułatwia to pracę, ponieważ nie wymaga rozbierania i ściągania łańcucha. Wybranym olejem należy jedynie napełnić przeznaczony do tego zbiornik. Samoczynnie zostanie on rozprowadzony po elementach ruchomych podczas pracy.

[product category_id="1469" limit="4" onlyAvailable="true"]

Olej do piły łańcuchowej – sprawdź ofertę Mixtools

Dobranie odpowiedniego oleju do smarowania to gwarancja, że Twoja piła łańcuchowa, będzie działa bez zarzutów i nie zawiedzie Cię nawet podczas Ciężkiej pracy. Jeśli szukasz odpowiedniej piły łańcuchowej spalinowej lub elektrycznej, zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu. Znajdziesz u nas również pełen asortyment potrzebny do pracy oraz oleje, zarówno do silnika, jak i smarowania łańcucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium