Jakie imadło kupić do warsztatu? – imadło ślusarskie
Jakie imadło kupić do warsztatu? – imadło ślusarskie

Jakie imadło kupić do warsztatu? – imadło ślusarskie

Jeśli często pracujesz w warsztacie, niezależnie czy tylko majsterkując, czy jest to Twój sposób na zarobek, na pewno potrzebujesz dobrej jakości imadła. Narzędzie to jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego warsztatu, niezależnie od tego, czy jest to warsztat hobbystyczny, czy profesjonalny. Zastanawiasz się więc, jakie imadło kupić do warsztatu? W tym artykule przedstawimy najważniejsze kwestie, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie. Skupimy się zarówno na rodzajach jak i na materiale, z jakiego są wykonane. 

Dlaczego imadło jest tak ważne w warsztacie?

Imadło to narzędzie, które znajduje szerokie zastosowanie niemal w każdym warsztacie. Umożliwia ono stabilne mocowanie przedmiotów poddawanych obróbce. Dzięki temu można precyzyjnie wiercić, piłować, szlifować czy kształtować materiały takie jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Oprócz ustabilizowania obrabianego materiału imadło może przydać się również do różnych prac specjalistycznych z zakresu mechaniki i elektroniki. 

Jakie imadło wybrać by spełniało swoje zadanie? – na co zwrócić uwagę

Na rynku dostępne są różne rodzaje imadeł, w tym imadła ślusarskie, stolarskie i maszynowe. Każdy rodzaj imadła ma swoje specyficzne zastosowanie.

  • Imadła ślusarskie – są idealne do ciężkich prac, takich jak kucie czy obróbka plastyczna.
  • Imadła stolarskie – dłuższe szczęki imadła dla stolarzy pozwalają unieruchomić większe kawałki drewna. 
  • Imadła wiertarskie – lekkie imadło mocowane do blatu stołu warsztatowego lub na stojaku wiertarskim. Często posiadają wkładki szczękowe z rowkiem V. 
  • Imadła modelarskie – wykorzystuje się je do lekkich prac montażowych. Zazwyczaj posiadają możliwość obrotu dla ułatwienia pracy. 
  • Imadła maszynowe – specjalnie skonstruowane do pracy na szlifierkach i frezarkach. 

Wybór imadła zależy przede wszystkim od rodzaju pracy, do jakiej chcemy je wykorzystywać. 

Imadło stalowe czy żeliwne – który materiał jest lepszy?

Tradycyjnie narzędzia te mogą być wykonane z dwóch różnych materiałów, żeliwa lub stali. Imadła żeliwne charakteryzują się wysoką odpornością na duże obciążenia. Oprócz tego posiadają również dużą zdolność tłumienia drgań i wibracji co znacznie wpływa na komfort pracy. Wadą niskiej jakości żeliwa może być większa podatność na pęknięcia. Dobre imadła stalowe są natomiast jeszcze bardziej odporne na obciążenia, przez co nie pękają. W przeciwieństwie do żeliwa nie tłumią jednak drgań podczas pracy. 

[product category_id="1472" limit="5" onlyAvailable="true"]

Imadło ślusarskie – jaką powinno mieć charakterystykę imadło warsztatowe?

Wszelkie prace warsztatowe mogą na różnym etapie wymagać wykorzystania imadła. Przede wszystkim muszą być one wytrzymałe i stabilne, a takie parametry na pewno zapewni najlepsze imadło ślusarskie. Tak jak każde inne imadło ślusarskie jest zbudowane z dwóch szczęk i korpusu, który jest mocowany do stołu warsztatowego. Przesuwanie szczęki ruchomej i zaciskanie na obrabianym materiale możliwe jest za pomocą śruby imadła. Pod względem swojego wyglądu i zastosowania jest to, jedno z najbardziej uniwersalnych imadeł. Bardzo często żeliwne czy stalowe imadło ślusarskie posiada również zintegrowane kowadło.

Czy warto wybrać imadło obrotowe? 

Imadła obrotowe oferują większą elastyczność podczas pracy. Dzięki obrotowej podstawie można je swobodnie obracać w różnych kierunkach. Na rynku istnieją modele stałe, do których można dokupić obrotową podstawę oraz takie, które posiadają wbudowaną podstawę tego typu. Imadło ślusarskie stałe może wydawać się bardziej stabilne, ale wybierając wysokiej jakości urządzenie obrotowe, na pewno nie zauważysz różnicy. 

Ranking imadeł na Mixtools – imadła stałe i obrotowe

Nie wiesz jakie imadło ślusarskie wybrać? Szukasz najlepszych możliwych opcji? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. 

Imadło ślusarskie Richmann Exclusive – obrotowe imadło z kowadełkiem. Wykonane z wysokiej jakości żeliwa oraz posiada hartowane i szlifowane szczęki. Podstawa jest obrotowa w zakresie 360°. Przeznaczone do ręcznego odkształcania metali na zimno lub gorąco. Posiada możliwość wymiany wkładek szczękowych. 

Imadło maszynowe Luna – szerokość szczęk tego imadła to 160 mm. Wykonane jest z żeliwa z hartowanymi szczękami, wyposażonymi w drobne rowki. Posiada ruchomą, obrotową płytę 360°. 

Imadło krzyżowe maszynowe Proma – imadło przeznaczone do mocowania elementów obrabianych mechanicznie. Uchwyt umożliwia mocowanie imadła do m.in. wiertarki stołowej. 

Irwin imadło garażowe – imadło to umożliwia ściskanie narożnych połączeń kątowych. Dzięki precyzyjnie obrobionym powierzchniom i otwartej strukturze imadło jest łatwe w użytkowaniu i zapewnia łatwy dostęp do obrabianych elementów.

Verke Imadło obrotowe – dwuszczękowe imadło obrotowe umożliwiające obrót o 360° aż w dwóch płaszczyznach. Wykonane z najlepszych materiałów pozwala na pracę pod dużymi obciążeniami. Posiada również szczęki do mocowania rur. 

Szukasz dobrego imadła do warsztatu i nie wiesz, jakie wybrać? Przejrzyj ofertę imadeł dostępnych w naszym asortymencie. Znajdziesz tu produkty takich marek jak Bison, Irwin, Proma, Vorel czy Yato, które przeznaczone są zarówno dla amatorów jak i dla profesjonalistów, potrzebujących solidnego narzędzia do pracy. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium