Jakie bity do wkrętarki wybrać? – rodzaje bitów do wkrętów
Jakie bity do wkrętarki wybrać? – rodzaje bitów do wkrętów

Wszelkie prace remontowe lub montażowe często wiążą się z koniecznością skręcania, lub rozkręcania różnych elementów. Do tego typu zadań nieocenionym elektronarzędziem jest oczywiście wkrętarka. Używanie jej nie byłoby możliwe bez odpowiednich bitów, które pozwalają na wkręcanie wkrętów w drewno i inne materiały. Jakie bity do wkrętarki wybrać? Jakie rodzaje bitów występują? Na co zwrócić uwagę przed ich wyborem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Czym są bity do wkrętarki? – wkręcanie wkrętów i śrub

Bity do wkrętarki to narzędzia służące do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów. To małe, zwykle wymienne końcówki, które montuje się w uchwycie wkrętarki. Bity są zwykle wykonane z metalu lub stopów metalowych i mogą mieć różne formy i rozmiary, w zależności od zastosowania. Niektóre z najczęściej stosowanych rodzajów bitów to płaskie (torx), krzyżowe (Phillips), sześciokątne (Allen), kwadratowe (Robertson) i okrągłe (piercingowe).

Rodzaje bitów do wkrętarki – krzyżaki, sześciokątny, torx itp. 

Jak już wspomnieliśmy bity to nasadki pozwalające wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty za pomocą wkrętarek lub specjalnych wkrętaków. Różnią się one przede wszystkim kształtem oraz zastosowaniem. Niestety jak nietrudno zauważyć wkręty i śruby posiadają wiele diametralnie różniących się rodzajów łba. Powoduje to, że do każdego z nich koniecznie należy posiadać inny bit. Oprócz kształtów bity mogą różnić się między sobą również materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz właściwościami np. magnetycznymi. 

Biorąc pod uwagę kształt, możemy podzielić bity na:

  • rowkowe,
  • krzyżowe Philips (PH)
  • krzyżowe Pozidriv (PZ)
  • Torx,
  • Torx Plus,
  • sześciokątne,
  • kwadratowe,
  • trójkątne,
  • Torq-Set,
  • Tri-Wing.

Dobre bity udarowe i nieudarowe

Bity można podzielić również na te udarowe i nieudarowe. Udarowe, przeznaczone są do wkręcania w twarde materiały. Aby radziły sobie nawet w najcięższych pracach, wykonuje się je z najlepszej jakości materiałów. Dzięki temu są odporne na czynniki mechaniczne w większym stopniu niż standardowe bity. Groty bitów udarowych przeznaczone są do pracy z wyższym momentem obrotowym. Dzięki dużej odporności ich wytrzymałość i żywotność jest wydłużona kilkukrotnie. Warto wiedzieć, że istnieją również bity uniwersalne, które nadają się do pracy zarówno z miękkim jak twardym podłożem. Niestety przez wykorzystanie gorszej jakości stali nie będą one służyły tak długo, jak inne. Na plus na pewno jest ich niska cena. 

Materiały, z jakich wykonane są bity 

Bity często są produkowane ze stali wanadowej, wanadowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowo-molibdenowej. Na rynku bez trudu znajdziesz również końcówki niklowane, które są idealne do użytku na zewnątrz, ponieważ są odporne na wilgoć. Najwyższą trwałością charakteryzują bity diamentowe, które posiadają większą wytrzymałością, nie ścierają się i mają szeroki zakres zastosowań. Należy jednak pamiętać, że ich znacznie przewyższa te wykonane z innych materiałów. 

Czym charakteryzują się najlepsze bity?

Szukając odpowiednich narzędzi do pracy, zwróć uwagę na kilka czynników. Po pierwsze bity muszą być odpowiednio dobrane do główki wkręta. Zły wybór sprawi, że grot w miejscu styku z wkrętem nie będzie dopasowany i szybko się wytrze oraz zniszczy łeb śruby. Dlatego koniecznie zaopatrz się w większy zestaw końcówek do wkrętarki, abyś miał pewność, że nie zaskoczy Cię żaden wkręt. 

Po drugie miej na uwadzę materiał, z jakiego wykonano bity. Im lepsza jakość metalu tym bity będą trwalsze. Zapewni to dłuższe użytkowanie bez obaw, że ich groty się spiłują. Pamiętaj jednak, że rodzaj bita jest uzależniony od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest element do wkręcenia. Twarde i sztywne bity należy stosować do miękkich materiałów, takich jak drewno czy plastik. Im twardszy materiał, tym bardziej elastyczny bit powinien być używany. Bity ze strefą skrętną są również dobrym wyborem, aby uniknąć zerwania bita podczas wkręcania śruby.

Jaki uchwyt do bitów?

Oprócz samych bitów do wkręcania należy pamiętać o odpowiednim uchwycie. Jego celem jest łączenie bitów z napędem wkrętarki. Najlepsze uchwyty do końcówek nasadowych posiadają m.in. specjalny zatrzask, który sprawia, że bity nie wypadają. Mogą one również występować w różnych wersjach, które sprawdzą się podczas wkręcania śrub w trudno dostępnych miejscach. Są to przede wszystkim przedłużki, uchwyty kątowe oraz uchwyty z regulacją głębokości. 

Zestawy bitów do wkrętarek udarowych i zwykłych 

Jeśli szukasz dobrych bitów w najlepszych cenach, koniecznie zerknij na asortyment naszego sklepu. Posiadamy zarówno pojedyncze egzemplarze, jak i całe zestawy bitów, które zapewnią Ci większą funkcjonalność. W naszej ofercie znajdziesz bity, nasadki, jak i uchwyty do bitów czy przedłużki najlepszych marek takich jak DeWalt, Wiha, Yato, czy Proline. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować i wybierz bity, które nie zawiodą Cię w trakcie pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium