Jaki brzeszczot do paneli podłogowych i innych materiałów drewnianych
Jaki brzeszczot do paneli podłogowych i innych materiałów drewnianych

Jaki brzeszczot do paneli podłogowych i innych materiałów drewnianych

Cięcie drewna, w tym paneli podłogowych nie jest skomplikowanych zadaniem, jednak wymaga użycia właściwego sprzętu. Wybór odpowiedniego brzeszczotu i wyrzynarki to klucz do sukcesu. W tym artykule dowiesz się, czym ciąć panele podłogowe i jakie brzeszczoty najlepiej sprawdzą się w różnych sytuacjach. Zapraszamy do lektury. 

Czym ciąć panele podłogowe? – narzędzia do cięcia paneli laminowanych

Obróbka paneli drewnianych podłogowych może być wykonana na różne sposoby, ale najważniejsze jest użycie odpowiedniego ostrza tnącego zwanego brzeszczotem i sprawnej wyrzynarki. Brzeszczot do cięcia paneli podłogowych powinien być wykonany z materiałów o wysokiej jakości, takich jak stal szybkotnąca. Dzięki temu cięcie będzie precyzyjne i dokładne.

Jak wybrać brzeszczot do cięcia paneli, który zapewni wysoką precyzją cięcia?

Wybór brzeszczota do cięcia paneli zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj ciętego materiału czy grubość paneli. Brzeszczoty do drewna i brzeszczoty bimetaliczne są przeznaczone do cięcia różnych materiałów i oferują różne poziomy precyzji cięcia.

  • Materiał – najbardziej efektywne brzeszczoty do przycinania paneli są zrobione z wysokiej klasy stali z dodatkiem kobaltu lub wolframu. Te surowce charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i gwarantują precyzyjne cięcia.
  • Grubość brzeszczotu – grubsze brzeszczoty są lepsze do przycinania paneli o większych rozmiarach. Dla cieńszych paneli zaleca się użycie brzeszczotów o mniejszej grubości.
  • Typ zębów – brzeszczoty ze skośnymi lub ząbkowanymi zębami są bardziej efektywne w przecinaniu paneli niż te z prostymi zębami. Skośne lub ząbkowane zęby lepiej chwytają materiał i minimalizują ryzyko poślizgu brzeszczotu w trakcie cięcia.
  • Długość brzeszczotu – dłuższe brzeszczoty są lepszym wyborem, jeśli zamierzasz przecinać panele o znacznej grubości. Pozwalają one na utrzymanie stabilności podczas cięcia i ograniczają ryzyko zniekształcenia brzeszczotu. 

Jakie są rodzaje brzeszczotów? 

Istnieje wiele rodzajów brzeszczotów do cięcia laminatu. Przede wszystkim wyróżniamy:

  • Brzeszczoty uniwersalne – można wykorzystywać go to różnych sposobów obrabiania paneli.
  • Do cięcia bezodpryskowego – jego zęby osadzone są w przeciwną stronę, dzięki czemu tnie w dół i odprowadzając materiał. 
  • Do cięcia krzywoliniowego – jest dość wąski, przez co sprawdza się podczas cięcia pod kątem oraz krzywizn.
  • Do cięcia precyzyjnego – posiada ukośne zęby w formie trapezu. 
  • Do twardego drewna – wyróżnia się dużą liczbą zębów, które jednocześnie są grubsze i dłuższe niż standardowe. 

[product category_id="1471" limit="5" onlyAvailable="true"]

Czy można ostrzyć brzeszczot do wyrzynarki?

Ostrzenie brzeszczotów jest możliwe i zalecane, gdy zauważysz, że linia cięcia stała się mniej precyzyjna, a cięty materiał jest postrzępiony. Ostrzenie najlepiej wykonać szlifując brzeszczot szlifierką lub ostrzałko-szlifierką. Jeśli jednak nie posiadasz profesjonalnych narzędzi do ostrzenia, lepiej zakupić nowy zestaw brzeszczotów. 

Czy wyrzynarka jest dobrym narzędziem do obróbki paneli?

Wyrzynarka jest jednym z najbardziej popularnych elektronarzędzi do obróbki paneli. Oferuje ona dużą precyzję i jest idealna do cięcia krzywoliniowego. W przypadku cięcia paneli laminowanych wyrzynarka z zastosowanym brzeszczotem będzie najlepszym wyborem, który zapewni wyjątkowo precyzyjne cięcie paneli. 

Jakie są zalety i wady ręcznego cięcia z pomocą piły?

Ręczne cięcie desek podłogowych również jest możliwe, ale należy wziąć pod uwagę, że będzie to czasochłonne i wymaga doświadczenia. Podczas ręcznego cięcia trudniej uzyskać proste linie, szczególnie w przypadku grubego materiału. 

Czy pilarka tarczowa jest lepsza pod wyrzynarki brzeszczotowej?

Pilarka tarczowa to również urządzenie, którym swobodnie można wykonać szybkie cięcie. Piły korzystające tarcz, są jednak z reguły wykorzystywane do materiałów o większej grubości, przez co są również mniej poręczne niż tradycyjna wyrzynarka brzeszczotowa. 

Bezpieczeństwo podczas pracy z wyrzynarką i brzeszczotem

Elektronarzędzia do cięcia, szczególnie przy niezachowaniu należytej ostrożności mogą okazać się niebezpieczne. Przed rozpoczęciem warto więc sprawdzić cały osprzęt i mocowanie ostrza, czy wszystko z nimi w porządku. W trakcie cięcia należy korzystać z okularów ochronnych, ponieważ opiłki drewna mogą uszkodzić delikatną strukturę oka. 

Jaki brzeszczot do paneli – podsumowanie

Wybór specjalnego brzeszczotu do cięcia drewna to pierwszy i najważniejszy krok w obróbce paneli podłogowych. Jeśli szukasz dobrej jakości brzeszczotów nie tylko do drewna, ale również do tworzyw sztucznych czy metali na pewno zainteresuje Cię oferta naszego sklepu internetowego. W naszym asortymencie znajdziesz ostrza firmy Bosch, DeWalt, Hikoki, Irwin czy Yato. Oprócz tego oferujemy również szeroki wybór elektronarzędzi do cięcia w postaci wyrzynarek. Zapraszamy do przejrzenia naszego sklepu internetowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium