Jaka polerka samochodowa dla amatora, by nie uszkodzić lakieru?
Jaka polerka samochodowa dla amatora, by nie uszkodzić lakieru?

Jaka polerka samochodowa dla amatora, by nie uszkodzić lakieru?

Polerki samochodowe mają zastosowanie w profesjonalnym detailingu oraz w domowej pielęgnacji aut. Dzięki nim można usuwać rysy, hologramy i zadrapania, wykonując korektę lakieru na różnych elementach i nadając im blasku. Dostępne na rynku maszyny polerskie oferują różne tryby pracy, prędkości obrotowe oraz rodzaje ruchu, dzięki czemu można dostosować je do każdego zadania. Jaką polerkę samochodową dla amatora warto wybrać?

Polerowanie samochodu – czy można to robić samemu, by uszkodzić lakieru?

Do samodzielnego polerowania samochodu niezbędny jest profesjonalny sprzęt, czyli polerka, pasty polerskie i tarcze. Przed rozpoczęciem polerowania, ważne jest, aby odpowiednio przygotować powierzchnię, czyli dokładnie ją umyć i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Dalej przyda się już tylko umiejętność dobrania odpowiedniej prędkości obrotowej polerki i nacisku, aby nie uszkodzić lakieru. Polerowanie samochodu wymaga przede wszystkim cierpliwości i precyzji, więc jeśli robisz to pierwszy raz, zacznij od mniej widocznych miejsc, aby nabrać wprawy i poczuć się pewniej.

Rodzaje polerek samochodowych – rotacyjne, dual action

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów polerek samochodowych, a każda z nich ma swoje własne funkcje i zastosowania. Najczęściej spotyka się polerki elektryczne (z przewodem zasilającym), pneumatyczne (zasilane sprężonym powietrzem) i akumulatorowe (zasilane prądem z baterii). Jednak można je również podzielić ze względu na tryb pracy:

  • Polerki rotacyjne – są to proste urządzenia, które wykonują jedynie ruch wokół własnej osi. Dzięki dużej mocy umożliwiają usuwanie nawet najgłębszych rys. Niestety duża siła cięcia w połączeniu z mocna pasta ścierną, może prowadzić do zniszczenia karoserii, szczególnie w sytuacji gdy pracują nią osoby niedoświadczone. Tego typu urządzenia zalecamy przede wszystkim profesjonalistom. 
  • Polerki orbitalne (Dual Action) – oprócz ruchu obrotowego wykonuje ona również ruch orbitalny po elipsie. Dzięki temu nie wytwarza się aż tak wysoka temperatura i trudniej o zniszczenie polerowanego lakieru. Polerki dual action są bezpieczniejsze dla początkujących użytkowników, i pozwalają wypolerować powłokę samochodu nawet osobom, które robią to pierwszy raz.

Na co zwrócić uwagę wybierając polerkę samochodową dla amatora?

Wybierając polerkę samochodową, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na moc i rodzaj silnika, ponieważ to właśnie one ustalają wydajność urządzenia. Silniki o większej mocy radzą sobie lepiej z usuwaniem głębszych rys i matowieniem lakieru. Ważną kwestią jest także prędkość obrotowa. Należy pamiętać, że wyższa prędkość obrotowa może przyspieszyć proces polerowania, ale może być też trudniejsza do opanowania, dlatego warto wybrać model z regulacją prędkości, aby ustawić ją do konkretnej pracy. Oprócz tego ważne są również takie kwestie jak:

  • rozmiar talerza,
  • ergonomiczna budowa dla lepszego komfortu pracy,
  • stabilizacja obrotów – umożliwia utrzymanie ruchu nawet przy duży docisku,
  • skok urządzenia – to odchylenie względem osi, które jest ważne w przypadku, modeli orbitalno-rotacyjnych.

[product search="polerka" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jaka polerka samochodowa dla amatora – przykładowe propozycje

Rozważając wybór polerki samochodowej, warto dokładniej przyjrzeć się dostępnym na rynku modelom:

  • Polerka YATO 1400W posiada imponującą moc silnika, co oznacza, że jest w stanie radzić sobie z odnawianiem lakieru i usuwaniem głębszych rys. Posiada również regulację prędkości obrotowej w zakresie od 600 do 3500 obrotów na minutę.
  • Firma Makita oferuje ciekawą opcję, jaką jest MAKITA POLERKA MIMOŚRODOWA 900W 150 MM PO6000C. Ten model posiada wyjątkową zdolność do ruchu mimośrodowego, co oznacza, że idealnie nadaje się do prac, gdzie ważna jest delikatność. Zazwyczaj używa się go do usuwania zadrapań i drobnych niedoskonałości na lakierze. 
  • Polerka orbitalna YATO. Jest ona ciekawą opcją dla tych, którym zależy na łatwym przenoszeniu narzędzi. Ten model działa na akumulator, dzięki czemu można używać go w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony.

Polerka to nie wszystko – czego jeszcze potrzebujesz?

Pasty polerskie, gąbki, wosk i pady to akcesoria, które są niezbędne podczas pracy z polerką. Na rynku można znaleźć pady o różnych twardościach i strukturach, które pozwalają na dostosowanie narzędzia zarówno do delikatnych, jak i intensywnych polerek. Wybór tych akcesoriów zależy jednak od stanu lakieru. Natomiast jeśli chodzi o pasty, są one dostępne w różnych właściwościach polerskich, dzięki którym można usunąć zadrapania, odnowić blask lakieru i zabezpieczyć powierzchnie.

Rozważasz zakup polerki samochodowej? Szeroki wybór tych narzędzi znajdziesz w naszym sklepie Mixtools. W ofercie posiadamy polerki samochodowe od najbardziej polecanych firm, w przystępnych cenach. Nasze produkty łączą wyważoną siłę korekcji z perfekcyjnym wykończeniem powierzchni. Sprawdź zestawy polerskie na Mixtool.pl i wybierz to czego najbardziej potrzebujesz. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium