Jak zdjąć tapetę ze ściany? Czy łatwo zrywa się tapetę?
Jak zdjąć tapetę ze ściany? Czy łatwo zrywa się tapetę?

Jak zdjąć tapetę ze ściany? Czy łatwo zrywa się tapetę?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak usunąć tapetę ze ściany, to dobrze trafiłeś. Nasz poradnik pomoże Ci łatwo i bezproblemowo usunąć tapetę, niezależnie od tego, czy jest ona z papieru, flizeliny czy winylu. Przedstawimy Ci proste i domowe sposoby na zrywanie tapet. Zapraszamy do lektury.

Kiedy trzeba usunąć tapetę ze ściany?

Każde wnętrze domu od czasu do czasu wymaga odświeżenia. Remont zazwyczaj wiąże się z wieloma czynnościami takimi jak np. odnowienie ścian. Nie ważne czy są to ściany malowane, czy tapetowane, bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu. Najczęściej powodem tego są dzieci, zwierzęta lub po prostu różne codzienne sytuacje. Obicie ścian, porysowanie czy zerwanie tapety to sytuacje, o które nietrudno. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, kiedy trzeba usunąć tapetę, należy to zrobić, gdy jest zniszczona lub jeśli chcesz odświeżyć wygląd pomieszczenia.

Zrywanie tapety – jakie narzędzia będą potrzebne?

Aby usunąć tapetę, będziesz potrzebował następujących narzędzi:

  • Perforator do tapet – specjalny wałek z kolcami, który pozwala na nakłucie tapety i rozpuszczenie kleju.
  • Skrobak do tapet – służy do ściągania tapety ze ściany po jej namoczeniu.
  • Wałek do malowania lub pędzel – do moczenia tapety wodą.
  • Mop i wiadro – do zbierania wody z podłogi po usunięciu tapety.
  • Papier ścierny do szlifowania resztek tapety i kleju ze ściany.

Oprócz tych narzędzi warto mieć również na uwadze, że usuwanie tapety może łączyć się z dużą ilością zabrudzeń dlatego warto zabezpieczyć stojące w pokoju meble i podłogę folią malarską.

Usuwanie tapet na mokro

Najlepszym sposobem na zdejmowanie tapet jest robienie tego z użyciem specjalnych preparatów. Usuwanie tapet na mokro polega na namoczeniu tapety roztworem specjalnego środka do usuwania z wodą. Namoczenie znacząco ułatwia oddzielenie tapety od podłoża. Zmoczenie wierzchniej warstwy można wykonać na kilka sposobów:

  • Spryskaj tapetę specjalnym środkiem do usuwania tapet, który rozpuszcza klej. Następnie odczekaj kilka minut, aż tapeta zmięknie.
  • Namoczenie tapety można wykonać również za pomocą mokrej gąbki lub ręcznika.
  • Jeśli chcesz zrobić to szybko, możesz użyć wałka malarskiego lub pędzla. Jeśli wybrałeś ten sposób, musisz uważać, aby nie przesadzić z ilością wody, aby nie uszkodzić tynku.

Gdy tapetu już odpowiednio zmięknie, czekamy około 10-15 minut i można rozpocząć jej ściąganie. Podczas usuwania możesz podważyć ją sobie szpachelką lub nożykiem, zaczynając od rogu tapety. Wybierając ten sposób, koniecznie zabezpiecz gniazdka, ponieważ ich zalanie może spowodować porażenie prądem i zwarcie. Trzeba mieć na uwadze również to, że podłoże pod tapetą może być narażone na zawilgocenie.

Zdejmowanie starej tapety na sucho

Jeśli chcesz zerwać tapetę ze ściany bez użycia wody, można to zrobić na sucho. Jest to sposób trudniejszy i bardzo pracochłonny, ale może być konieczny, gdy z niektórych względów nie można użyć wody. Jeśli chcesz lub musisz wykonać to w ten sposób, najlepiej użyj do tapety szpachelki i zacznij zrywanie tapety od rogu. Po wszystkim wyrównaj ścianę za pomocą papieru ściernego.

Zdejmowanie tapet papierowych

Papierowe tapety na ścianie usuwa się sposobem na mokro. Rozrób preparat do usuwania tapet według instrukcji lub przygotuj wodę z octem. Wykonaj otwory w tapecie za pomocą perforatora i namocz materiał. Odczekaj kilkanaście minut i przejdź do zdejmowania tapety.

Usuwanie tapet winylowych

Tapety winylowe z racji tego, że składają się z dwóch części, zrywamy zarówno na sucho, jak i na mokro. Pierwszą warstwę można zdjąć bez namaczania, natomiast drugą warstwą ściągamy sposobem na mokro, który opisywaliśmy wyżej.

Zrywanie tapet flizelinowych

Tapety flizelinowe są wykonane z włókien syntetycznych. Charakteryzują się znaczną odpornością na rozrywanie. W przeciwieństwie do innych rodzajów tapet dość łatwo zdejmuje się je na sucho, dlatego nie wymagają namaczania. Pracę najlepiej rozpocząć od samej góry. Delikatnie odrywając tapetę, zwijaj ją od razu w rolkę. Pomoże to sprzątaniu po zakończeniu prac.

Jak odnowić ścianę po zdjęciu tapety?

Po zdjęciu starej tapety ze ściany może okazać się, że została porysowana lub są na niej jeszcze resztki kleju, lub tapety. Wykorzystaj to tego szpachelkę i papier ścierny. Po usunięciu resztek materiału możesz zaszpachlować powstałe dziury przy użyciu masy gipsowej.

Zerwij tapetę narzędziami na Mixtools.pl

Zdejmowanie tapet ze ściany nie jest tak skomplikowane, jak klejenie. Spokojnie można to wykonać samemu, bez konieczności szukania odpowiednich fachowców. Jeśli planujesz usunąć starą tapetę ze ściany, będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi, w które możesz zaopatrzyć się w naszym sklepie. Do pozbycia się starej tapety przydadzą Ci się: wałek do perforacji, nóż do tapet, parownica do usuwania tapet oraz skrobak malarski. Odwiedź nasz sklep i znajdź wszystko, czego będziesz potrzebował!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium