Jak wymienić gniazdko elektryczne w domu – poradnik krok po kroku
Jak wymienić gniazdko elektryczne w domu – poradnik krok po kroku

Jak wymienić gniazdko elektryczne w domu – poradnik krok po kroku

Umiejętność wykonywania drobnych naprawach domowych jest niezwykle przydatna. Na pewno wiele razy w Twoim życiu zdarzyło się, że przestało działać gniazdko, a Ty nie wiedziałeś, co robić. Nie wiele osób decyduje się na własnoręczne naprawy instalacji elektrycznej ze względu na wysokie napięcie, jakie przez nią płynie. Jednak z zachowaniem odpowiedniej ostrożności samodzielna wymiana gniazda jest banalnie prosta. W tym artykule przedstawimy Ci, krótki poradnik jak samodzielnie zamontować nowe gniazdko, jakich narzędzi użyć i jak zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. 

Kiedy należy wymienić gniazdko elektryczne? 

Instalacja elektryczna z reguły jest dość trwała, jednak z biegiem lat jej elementy mogą ulec zużyciu. Jednym z takich miejsc jest właśnie gniazdo elektryczne. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wymiana gniazda elektrycznego na nowe. Po czym zaobserwować, że należy wymienić kontakt? Do najczęściej pojawiających przyczyn zaliczamy:

  • Wyrwanie gniazda ze ściany – nieodpowiedzialne korzystanie z gniazdek, np. gwałtowne szarpanie za podłączoną wtyczkę może być przyczyna wyrwania gniazdka ze ściany. Powoduje to odsłonięcie przewodów oraz możliwość porażenia prądem. W takiej sytuacji gniazdko bezzwłocznie należy zamontować ponownie lub wymienić, jeśli zostało uszkodzone. 
  • Ślady nadpalenia lub pęknięcia – obudowa gniazdka może nosić ślady zużycia, najbardziej niepokojącym jest wyraźny ślad nadpalenia. Oznacza on, że wewnątrz wydarzyło się coś, co nie powinno mieć miejsca np. zwarcie. 
  • Iskrzenie i niepokojące dźwięki – najbardziej charakterystycznym symptomem świadczącym o zepsuciu są pojawiające się iskry podczas podpinania lub wypinania wtyczek. 
  • Walory estetyczne – ostatnią kwestią, która może być przyczyną, by wymienić gniazdo elektryczne, jest wygląd plastikowej obudowy. Stare plastikowe osłony gniazda mogą zżółknąć i wyglądać źle na tle świeżo pomalowanych ścian. 

Jakie narzędzia są potrzebne do samodzielnej wymiany gniazdka?

Aby samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne nie potrzeba wielkiego zestawu narzędzi. Oprócz nowego elementu niezbędny będzie śrubokręt oraz próbnik napięcia. Jeśli prace planujesz wykonywać po zachodzie słońca, może Ci się przydać również latarka. Będzie ona konieczna, ponieważ do wymiany gniazdka należy wyłączyć bezpieczniki. Zalecamy jednak, żeby w razie możliwości robić to w ciągu dnia, przy świetle dziennym. 

W jaki sposób wymienić gniazdo – demontaż starego gniazda 

Pierwszym etapem prac jest wyłączenie prądu w danym pomieszczeniu. Gdy już to zrobiłeś, upewnij się jeszcze raz próbnikiem, czy faktycznie w gniazdku nie ma zasilania. Jeśli dioda się zaświeci, oznacza to, że jest prąd w instalacji i wyłączyłeś nie ten bezpiecznik. Znajdź odpowiedni i jeszcze raz upewnij się, czy nie ma napięcia w kontakcie. Jeśli wszystko jest okej, możesz przejść do demontażu. Odkręć śruby mocujące obudowę gniazdka. Najczęściej znajdują się na środku, pomiędzy otworami i bolcami. Po zdjęciu obudowy zobaczysz wnętrze gniazda, w tym momencie musisz odkręcić je od puszki zamocowanej w ścianie. W tym celu zlokalizuj i odkręć śrubki po bokach puszki. Gdy wyjmiesz gniazdko, uzyskasz dostęp do kabli. Mogą być one montowane za pomocą odkręcanych śrubek lub zacisków. Aby zapamiętać ich położenie, możesz zrobić zdjęcie. W starych gniazdkach będą to dwa kable – neutralny (niebieski) i fazowy (czarny). W nowszych gniazdkach pojawia się również przewód neutralny – żółto-zielony.

[product category_id="1523" limit="4" onlyAvailable="true"]

Montaż nowego gniazda w starym otworze 

Po odłączeniu gniazdka od przewodów można przystąpić to podłączania nowego elementu. W tym celu cały proces należy powtórzyć, lecz w odwrotnej kolejności. Jeśli nie zrobiłeś sobie zdjęcia z położeniem kabli, podpowiadamy, że kabel neutralny wpinamy do prawego zacisku, fazowy do lewego a uziemiający do zacisku górnego. Jeśli okaże się, przewodu są za krótkie, będziesz musiał zdjąć ich izolację. Do tej czynności możesz użyć kombinerek. Gdy zamontujesz kable, możesz przystąpić do dalszych czynności. Przykręć gniazdko do puszki, a następnie przymocuj osłonę z przodu gniazda. Gdy zamontujesz wszystko na swoim miejscu, upewnij się, że działa poprawnie. W tym celu włącz prąd i sprawdź działanie próbnikiem lub podłącz urządzenie elektryczne. 

Samodzielna wymiana gniazdka elektrycznego – podsumowanie

Jak widzisz samodzielna wymiana gniazda to proces bardzo prosty. Pamiętaj jednak, że z prądem nie ma żartów, dlatego zachowuj zasady bezpieczeństwa. Jeśli zastosujesz się do naszych porad i nie pomylisz przewodu fazowego z przewodem uziemiającym lub neutralnym, wszystko powinno być dobrze. We wszelkie narzędzia potrzebne do wymiany gniazda zaopatrzysz się w naszym sklepie internetowym. W naszej ofercie znajdziesz zarówno solidne wkrętaki, jak i niezawodne narzędzia do pomiaru prądu i napięcia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium