Jak wykonać renowację trawnika po zimie?
Jak wykonać renowację trawnika po zimie?

Jak wykonać renowację trawnika po zimie?

Zima potrafi dać się we znaki nie tylko nam, ale również naszym trawnikom. Długotrwały mróz, śnieg i brak słońca mogą osłabić murawę, powodując jej przerzedzenie, pojawienie się mchu i innych chwastów. Na szczęście, z pomocą kilku prostych kroków, możesz przywrócić trawnikowi jego dawny blask i zdrowie. Jak wykonać regenerację trawnika po zimie? Dowiesz się tego w poniższym artykule. 

Renowacja trawnika po zimie – najważniejsze informacje

Po zimie trawnik często wymaga odnowy, aby odzyskać swoją zdrową, zieloną barwę. Wertykulacja i aeracja to kluczowe zabiegi, które pomagają napowietrzyć glebę, usunąć filc i poprawić wchłanianie wody oraz składników odżywczych. Warto także zadbać o odpowiednie nawożenie – azot wspiera intensywny wzrost trawy, dzięki czemu darń szybciej się zagęszcza. Jeśli gleba jest zbyt uboga, można wzbogacić ją o torf, który poprawi jej strukturę i zdolność do zatrzymywania wilgoci. Aby trawnik w przydomowym ogrodzie wyglądał perfekcyjnie przez cały sezon, warto również dosiać nową trawę i zadbać o regularne podlewanie i koszenie.

Oceń stan trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika po zimie powinna rozpocząć się od dokładnej inspekcji jego stanu i oceny kondycji. Przyglądając mu się wczesną wiosną, zwróć uwagę na:

  • Zagęszczenie trawy – czy na trawniku są widoczne ubytki i przerzedzenia?
  • Występowanie mchu i chwastów – jak duży jest ich udział w powierzchni trawnika?
  • Stan źdźbeł trawy – czy są one suche, połamane lub wyblakłe?

Jeżeli miałeś szczęście i zima okazała się łagodna i krótka, trawnik mógł uniknąć większych zniszczeń. W przeciwnym razie, kiedy dominowały ciężkie chmury oraz obfite opady deszczu czy śniegu, trawa mogła zostać uszkodzona z powodu niedostatku światła i zbyt dużej wilgotności. 

W takich okolicznościach, jednym z potencjalnych zagrożeń jest pleśń śniegowa – biała grzybnia, która rozwija się na trawniku pod pokrywą śnieżną, pozostającą przez długi czas. 

Oprócz tego po zimie w darni mogą pojawić się wybrzuszenia, ponieważ kępki trawy zostają wypchnięte, przez zamarzającą i rozmarzającą w glebie wodę. 

Problematyczne mogą być również krety, które aktywują się na wiosnę, tworząc nowe kopce, które trzeba rozgrabiać. Dokładna ocena pozwoli Ci dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać w następnej kolejności. 

Usuń martwe źdźbła, chwasty i filc z trawnika – wykonaj wertykulację trawnika

Jeśli już oceniłeś stan trawnika, możesz przystąpić do pracy. Kolejnym krokiem jest wygrabienie i usunięcie martwych źdźbeł trawy i filcu, czyli zbitej warstwy organicznej zalegającej na powierzchni gleby. W tym celu możesz użyć grabi wachlarzowych lub wertykulatora (spalinowego lub elektrycznego). Wertykulacja to bardziej inwazyjny zabieg, który polega na pionowym nacinaniu darni i usuwaniu filcu z głębszych warstw.

Aeracja trawnika na wiosnę

Kolejnym zadaniem jest odpowiednie aeracja gleby. Ta czynność to nic innego jak napowietrzanie gleby poprzez nakłuwanie porośniętego trawą podłoża. Celem tej czynności jest poprawa struktury i ułatwienie korzeniom trawy dostępu do wody i składników pokarmowych. Możesz wykonać aerację ręcznie, za pomocą specjalnych wideł, butów z kolcami, lub mechanicznie, używając profesjonalnego aeratora elektrycznego.

Piaskowanie trawnika po aeracji

Piaskowanie trawnika jest dobrym zabiegiem po aeracji, kiedy gleba ma dziury po kolcach aeratora. Pomaga to na ciężkich i zbitych glebach, które trzeba rozluźnić dla trawnika. Piasek wypełniający dziury w glebie sprawia, że podłoże jest luźniejsze i lepiej oddycha, co sprzyja rozrostowi korzeni traw.

Wapnowanie trawnika przed nawożeniem

Trawa preferuje glebę lekko kwaśną lub obojętną o pH między 5,5 a 7,0. Zbyt kwaśna ziemia lub obecność mchu to sygnał do wapnowania. Zanim jednak się za to zabierzemy, sprawdźmy poziom pH gleby.

Tradycyjnie do pomiaru pH potrzebna jest próbka ziemi, co wiąże się z podkopywaniem trawy. Aby uniknąć uszkodzenia darni i uzyskać szybki, precyzyjny pomiar, warto użyć elektronicznego miernika glebowego. Wystarczy wbić sondę w ziemię, a wynik wyświetli się już po 30 sekundach.

Zaplanuj pierwsze nawożenie trawnika po zimie

Po zimie trawnik potrzebuje odpowiedniej dawki substancji odżywczych, aby móc się zregenerować. Pierwsze nawożenie trawnika po zimie wykonujemy, gdy zauważymy pierwsze oznaki wzrostu trawy, nie wcześniej niż 2 tygodnie po wapnowaniu. Stosujemy saletrę amonową w ilości 1,2-1,8 kg/100 m². Nawóz rozrzucamy równomiernie, aby uniknąć nierównomiernego wzrostu i wybarwienia trawy. Dodatkowo można zastosować nawóz potasowy (1 kg 60% soli potasowej na 100 m²) i fosforowy, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią.

Dosiewanie trawy i wałowanie

W miejscach, gdzie trawnik jest przerzedzony, należy wykonać dosiew. Użyj mieszanki traw dopasowanej do rodzaju gleby i warunków panujących w naszym ogrodzie. Przed wykonaniem dosiewki nasion lekko spulchnij glebę i wyrównajmy teren.

Ważne jest podlewanie

Jeśli zima była sucha i mroźna oraz wiosną brak intensywnych opadów może być koniecznie odpowiednie nawodnienie gleby. Jest ważne szczególnie w miejscu, gdzie dosiałeś nowej trawy. Pamiętaj, żeby podlewać trawnik rano lub wieczorem, unikając zraszania liści w czasie silnego nasłonecznienia.

Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie?

Pierwsze koszenie trawnika najlepiej przeprowadzać gdy źdźbła osiągną ok. 8-12 cm. Przed koszenie zadbaj o to, aby nóż kosiarki był odpowiednio naostrzony, w innym przypadku mocno poszarpie trawę i utrudni jej wzrost. Koszenie trawnika dobrze również wykonać w pochmurne dni gdy nie ma pełnego słońca, ponieważ może ono przypalić trawę. 

[product category_id="1487" limit="4" onlyAvailable="true" order="random"]

Pielęgnacja trawnika w ciągu roku

Po wykonaniu renowacji trawnik może wymagać dalszej, ale rzadszej pielęgnacji. Pamiętaj, aby regularnie kosić trawę, usuwajmy chwasty i używaj nawozów. Zadbaj również o podlewanie w czasie suszy.

Dodatkowe wskazówki:

Stosując się do tych prostych wskazówek, możemy przywrócić trawnikowi jego piękny wygląd i zdrowie. Pamiętajmy, że renowacja trawnika to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Efekty nie będą widoczne natychmiast, ale regularna pielęgnacja murawy zaowocuje pięknym, gęstym trawnikiem, który będzie Twojego naszego ogrodu. Jeśli szukasz natomiast odpowiednich narzędzi ogrodniczych, znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego – narzędzia ogrodnicze. Sprawdź nasz bogaty asortyment i wybierz to czego potrzebujesz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium