Jak wiercić w kafelkach i płytkach? – 5 zasad robienia otworów w glazurze
Jak wiercić w kafelkach i płytkach? – 5 zasad robienia otworów w glazurze

Wiercenie w ścianach różnego typu potrafi przysporzyć o ból głowy. Z jednej strony twardy beton charakterystyczny dla bloków z wielkiej płyty z drugiej, biegnące pod tynkiem przewody, które przypadkiem można przewiercić. Osobnym problemem są również ściany wyłożone glazurowymi płytkami i kafelkami, które oczywiście lubią pękać podczas prób przewiercenia. W dzisiejszym tekście pochylimy się nad tematem wiercenia w płytkach ceramicznych. Jak wiercić w kafelkach i płytkach? Jakich wierteł użyć do wykonywania otworów? Zapraszamy do lektury. 

Dlaczego płytki pękają podczas wiercenia?

Decydując się na wiercenie w płytkach na pewno pierwsze, o czym myślisz to, czy przypadkiem nie pękną w trakcie pracy. Szansa na to jest całkiem duża, szczególnie gdy chcesz zrobić dziurę, nie stosując się do zasad wiercenia w materiale tego typu. Aby lepiej zrozumieć problem z robieniem dziur w kafelkach, warto najpierw zrozumieć, dlaczego w ogóle pękają. O to kilka czynników, które mogą sprawić, że płytka pęknie w miejscu wiercenia:

 1. Niewłaściwa technika wiercenia – problemem może być złe dobranie prędkości obrotów wiertła do etapu pracy. Zbyt duża prędkość równa się dużym wibracjom. 
 2. Zbyt duża siła nacisku – płytki to materiał twardy, ale kruchy, zbyt duża siła nacisku może powodować zbyt duże naprężenia materiału. 
 3. Wibracje wiertła – wibracje w połączeniu z wyżej wymienionymi czynnikami to gwarancja problemów, szczególnie przy włączonym udarze. 
 4. Tępe wiertło – płytki to materiał twardy i śliski, korzystanie z nieostrych wierteł wymusi większy nacisk, a co za tym spowoduje rozłupanie płytki.
 5. Płytki są wadliwe lub mają wady fabryczne: Niekiedy płytki mogą mieć wady fabryczne, lub uszkodzenia, które powodują, że są bardziej podatne na pękanie.

Aby uniknąć problem z płytkami podczas pracy, warto użyć właściwej techniki oraz dobrze dobranych narzędzi. 

Wiercenie w płytkach i kafelkach – jakie narzędzia będą potrzebne?

Aby wywiercić otwory w kafelkach, podstawą jest dobra wiertarka posiadająca odpowiednią moc oraz możliwość regulacji obrotów. Drugim najważniejszym narzędziem bez, którego nie da się wykonywać otworów, są wiertła. Szerzej opiszemy je jednak w kolejnym akapicie. Wiercenie w płytkach ceramicznych wiąże się z kilkoma trudnościami, dlatego zalecamy do prac użyć również taśmy malarskiej i punktaka. Taśma pozwoli zabezpieczyć płytki przed pękaniem oraz sprawi, że wiertło nie będzie się ślizgać. Punktak pozwoli natomiast wykonać niewielki odprysk na powierzchni płytki, który również zabezpieczy przed ślizganiem się. Przyda Ci się również ołówek to zaznaczania punktów wiercenia. 

Jakie wiertła do płytek wybrać by praca poszła gładko? 

Do wykonania otworu konieczne będzie również dobrej jakości wiertło. Pamiętaj jednak, że należy je dobrać pod konkretny rodzaj płytek. Do płytek ze szkła i ceramicznych szkliwionych można użyć wierteł łopatkowych. Posiadają one ostrze w kształcie łopatek zamontowane na walcowatym trzpieniu. Jego zaletą jest nawiercanie otworów bez wyszczerbień. Do twardszych materiałów konieczne będzie użycie wierteł do betonu z dwiema lub czterema krawędziami tnącymi. W płytkach takich jak gres najlepiej wiercić wiertłem z końcówką diamentową. 

A co z twardym gresem? – na pomoc wiertła diamentowe

Wiercenie w gresie jest jeszcze trudniejsze, ponieważ są to bardzo twarde płytki. Aby prawidłowo wiercić otwory, koniecznie skorzystaj z wiertła z koronką diamentową. Pamiętaj jednak aby co kilkanaście sekund, przerywać pracę, aby schłodzić wiertło w zimnej wodzie. Po schłodzeniu można dalej wiercić do pracy. Chłodzenie jest bardzo ważne, ponieważ bez niego można szybko zepsuć wiertło. 

Jak wywiercić otwór w płytkach – 8 zasad wiercenia otworów krok po kroku 

 1. Zaznacz sobie miejsca wykonania otworów za pomocą ołówka, aby się nie pomylić. 
 2. Użyj taśmy malarskiej lub punktaka do zabezpieczenia przed ślizganiem się wiertła w miejscu przewiercania płytki. 
 3. Przygotuj wiertarkę i załóż wiertło jeśli wszystko jest w porządku, możesz rozpocząć wiercenie. 
 4. Rozpocznij wiercenie na niskich obrotach.
 5. Unikaj pracy na rogach płytek, ponieważ może uszkodzi krawędzie płytki. Są one bardzo delikatne dlatego jeśli już musisz, spróbuj od mniejszego wiertła, a następnie poszerz dziurę wiertłem o większej średnicy.
 6. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z udaru podczas wiercenia dziur w płytkach. Płytki nie tolerują udaru, ponieważ wytwarza zbytnie wibracje. Możesz go włączyć dopiero po ich przewierceniu. 
 7. To robienia otworów w twardych materiałach wykorzystaj odpowiednie wiertło koronkowe.
 8. Pamiętaj, żeby dobrać średnicę wiertła do średnicy kołka. 

Jak wiercić w kafelkach i płytkach? – podsumowanie

Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych to skomplikowana czynność. Na szczęście istnieją świetne sposoby, które pozwalają ułatwić sobie tę czynność. Stosuj się do naszych porad, a na pewno poradzisz sobie z tą czynnością. Jeśli potrzebujesz odpowiednich narzędzi, które mogą pomóc Ci w podczas wiercenia płytek, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. W naszym asortymencie znajdziesz przede wszystkim mocne wiertarki oraz specjalistyczne wiertła. U nas znajdziesz wszystkie narzędzia, które będą idealne do wiercenia w płytkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium