Jak tynkować ściany? – Poradnik krok po kroku
Jak tynkować ściany? – Poradnik krok po kroku

Jak tynkować ściany? – Poradnik krok po kroku

Nieodzownym elementem wykończenia nowego mieszkania lub domu jest tynkowanie ścian. Ma ono kluczowe znaczenie w kwestii zarówno dekoracyjnej, jak i zabezpieczającą. Najczęściej prace tego typu zleca się wykwalifikowanych specjalistom, jednak jeśli posiadasz żyłkę majsterkowicza, możesz wykonać je sam. Koniecznie jednak będzie trzymanie się ważnych reguł, bez których może dojść do pęknięć, przebarwień czy odpadania nałożonych warstw. Jak tynkować ściany, by być zadowolonym z efektów? Przedstawiamy poradnik – tynkowanie krok po kroku!

Po co wykonuje się tynkowanie ścian wewnętrznych?

Tynkowanie ścian wewnętrznych wykonywane jest z wielu powodów. Służy ochronie ścian przed uszkodzeniami, zapewnia estetyczną powierzchnię i tłumi dźwięki. Tynk zapewnia również izolację termiczną, która pomaga utrzymać bardziej stałą i komfortową temperaturę wnętrza przez cały rok. Dodatkowo tynkowanie tworzy jednolitą powierzchnię, która może być malowana lub tapetowana w celu dostosowania wyglądu domu, lub przestrzeni biurowej. W niektórych przypadkach może być również stosowany do wyrównania nierównych powierzchni lub wypełnić pęknięcia i inne niedoskonałości w ścianach. W sumie tynkowanie ścian wewnętrznych jest ważną częścią każdego projektu budowlanego, ponieważ służy wielu celom, zapewniając jednocześnie wykończony wygląd każdego pomieszczenia.

Tynkowanie ścian krok po kroku

Tynkowanie ścian jest bardzo ważnym etapem każdej budowy. Nie można wykonać go byle jak gdyż może się to skończyć wieloma nieestetycznymi problemami. Jeśli decydujesz się sam wykonać te prace, pamiętaj, żeby przystąpić do nich nie wcześniej niż po 3-5 miesiącach od zamknięcia budynku w stanie surowym. Jest ważne, ponieważ przed wykonaniem tynkowania mury powinny dobrze osiąść oraz wyschnąć. Kolejnym ważnym aspektem podczas prac tynkarskich jest temperatura. Powinna ona wynosić pomiędzy 5 a 25 stopni. Unikaj mrozów oraz suchych i upalnych dni.

Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje tynków przeznaczonych do tynkowania ścian wewnętrznych. Jest to tynk gipsowy oraz cementowo-wapienny. Znacznie różnią się one od siebie parametrami, które wpływają zarówno na właściwości, jak i sposób nakładania zaprawy. Tynk gipsowy charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością na czynniki i uszkodzenia mechaniczne. Nie jest on również odporny na wilgoć. Jego zaleta jest za to proste i szybkie nakładanie (tylko jedna warstwa). 

Tynk cementowy posiada o wiele lepszą odporność i wytrzymałość, dzięki czemu mogą być stosowane w przypadku ścian narażonych zarówno na częste uszkodzenia, jak i nadmierną wilgoć. Specjalne zaprawa cementowo-wapienne mogą być używane również na zewnątrz budynków. Ich wada jest jednak to, że idealnie tynkowanie ściany wymaga więcej warstw (2, a nawet 3).

Przygotowanie podłoża pod tynk

Gdy już wybrałeś odpowiedni tynk na swoją ścianę, możesz przejść do przygotowania podłoża. Jest to ważne proces, ponieważ tylko dobrze przygotowane ściany zapewnią odpowiednią przyczepność tynku. Podłoże powinno być suche, czyste i odpylone. Ważne jest, by usunąć wszelkie otwory, rysy oraz pęknięcia, które mogą powodować nieestetyczny wygląd. Oprócz tego powierzchnia powinna być lekko chropowata i posiadać równomierną chłonność. Po przygotowaniu powierzchni a przed nakładaniem zaprawy tynkarskiej należy ją zagruntować.

Rozrobienie zaprawy

Po przygotowaniu oraz zagruntowaniu ściany można przejść do rozrobienia wybranej zaprawy tynkarskiej. Wszelkie informacje o tym, jak rozrobić tynk znajdziesz na opakowaniu zakupionego produktu. Pamiętaj, że inaczej będzie wyglądało przygotowanie tynku cementowego a inaczej gipsu. Do rozrobienia zaprawy przyda Ci się mocna wiertarka oraz odpowiednie mieszadło. Dobry sprzęt sprawi, że tynk nie będzie gładki, bez grudek i pęcherzyków powietrza.

Jak nakładać tynk na ścianę?

Rozrobiony tynk jest możliwy do użycia tylko ok. 3 godziny, dlatego szybko trzeba zabrać się do pracy. Istnieją dwa sposoby na nakładanie tynku. Można to zrobić ręcznie lub specjalnym automatem tynkarskim. My przyjrzymy się tej pierwszej opcji. Zależnie od rodzaju tynku nakładamy jedną (tynki gipsowe) lub kilka warstw (tynki cementowo-wapienne). W przypadku kilku warstw najpierw wykonuje się tzw. obrzutkę z rzadszej zaprawy. Powinna być ona grubsza oraz chropowata, ponieważ jej celem jest zapewnienie lepszej przyczepności dla kolejnych warstw. Nanosi się ją za pomocą kielni.

Kolejnym etapem jest naniesienie właściwej warstwy tynku tzw. narzut. W przypadku zapraw jednowarstwowych można ją kłaść od razu, natomiast w innym przypadku dopiero po związaniu obrzutki. Powinna mieć ona grubość 10-20mm. Nanosi się ją oraz wyrównuje za pomocą pacy i łaty tynkarskiej. Po lekkim związaniu wszelkie nierówności i wgłębienia możesz usunąć łatą trapezową. Na koniec można wygładzać (tzw. zacieranie) położoną warstwę. Gładzić można pacą gąbkową. W czasie tego działania pojawić się może mleczko gipsowe, które po pewnym czasie matowieje. Świeżo otynkowane powierzchnie dobrze jest utrzymywać w odpowiedniej wilgoci przez ok. 2 dni.

Narzędzie potrzebne podczas tynkowania

Tynkowanie powierzchni ścian jest trudne i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Dlatego, jeśli planujesz zrobić to sam, zacznij od tynkowania w mniej widocznych miejscach, np. w piwnicy, aby nabrać wprawy. Jeśli szukasz odpowiednich oraz niezbędnych narzędzi znajdziesz je w naszym sklepie internetowym. Posiadamy pace tynkarskie, łaty aluminiowe listwy tynkarskie, szczypce, taśmy, folie, pistolety oraz tynkownice automatyczne. Sprawdź nasza szeroką ofertę narzędzi i rozpocznij przygodę z tynkowaniem ścian.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium