Jak szlifować gładź szlifierką do gipsu? Jaką szlifierkę wybrać?
Jak szlifować gładź szlifierką do gipsu? Jaką szlifierkę wybrać?

Jak szlifować gładź szlifierką do gipsu? Jaką szlifierkę wybrać?

Jednym z etapów budowy domu jest położenie gładzi, na ścianach oraz suficie. Jej celem jest wyrównanie chropowatych powierzchni oraz nadanie każdemu pomieszczeniu schludnego wyglądu. Bez niej malowanie ścian nie miałoby sensu, a całość wyglądałaby na nieskończoną. Do równania powierzchni ścian używa się gładzi gipsowej, którą następnie szlifuje się za pomocą specjalnych narzędzi. Istnieje kilka metod szlifowania gładzi. Jedną z nich jest szlifowanie szlifierką do gładzi. Czy jest to prosty proces, który można wykonać samemu? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak można szlifować gładź?

Samo szlifowanie gładzi nie jest czymś skomplikowanym. Jest to materiał, który bez trudu poddaje się obróbce. Szlifowanie ścian można wykonać zarówno sposobem suchym, jak i na mokro, aby zniwelować ilość powstającego pyłu. Do pierwszego typu prac zaliczamy ręczne szlifowanie gładzi oraz szlifowanie mechaniczne. Drugi typ wykonywany jest tylko i wyłącznie z użyciem specjalnej bezpyłowej gładzi oraz narzędzi. 

Jak szlifować gładź szlifierką?

Użycie szlifierki w procesie wygładzania ścian jest bardzo komfortowe. Pozwala znacznie skrócić czas pracy oraz nie męczy tak pracowników. Wybór szlifierki wyposażonej w system odsysania pyłu zmniejszy jego ilość w pomieszczeniu, co pomoże zachować czystość. Można do nich podpiąć m.in. odkurzacz przemysłowy. Szlifowanie dużych płaszczyzn oraz rogów ścian przy użyciu szlifierki jest również o wiele prostsze. Każde szlifowanie gładzi zaczynamy od sufitu. Następnie, przechodząc do ścian, staramy robić się to od góry do dołu, zachowując ostrożność, by nie spowodować rys. Szlifowanie mechaniczne, ze względu na dużą moc ścierną urządzenia, wymaga odpowiedniej czujność, gdyż bez problemu można narobić nierówności. Pamiętaj, żeby podczas pracy zachowywać ten sam kierunek szlifowania.

A może szlifowanie ręczne?

Szlifowanie gładzi gipsowej za pomocą pacy i papieru ściernego sprawdza się przede wszystkim na niewielkich powierzchniach. Jest to czynność bardziej pracochłonna dlatego w przypadku całego domu bardzo nieefektywna. Szlifowanie ręczne wykonuje się specjalną pacą z pomocą papieru ściernego.

Jak dobrać papier ścierny do szlifowania gładzi?

Papier ścierny używa się podczas szlifowania gładzi zarówno ręcznie, jak i szlifierka. Odpowiedni dobór materiału ściernego zapewnia komfortową pracę oraz zmniejsza możliwość powstawania nierówności. Tak jak przy ścieraniu czy szlifowaniu innych powierzchni należy zwrócić uwagę na gradację papieru. Pracę zawsze zaczynamy od papieru o mniejszej granulacji np. P100, stopniowo ją zwiększając. Na koniec warto użyć papieru P180. Jego drobne ziarna idealnie nadają się do wykończenia ścian. Jeśli pracujesz z gładzią szpachlową, wybierz siatkę ścierną. Jest ona wykonana z węglika krzemu. Jej twardość i wytrzymałość przyspiesza cały proces. Używając jej, należy jednak uważać, gdyż łatwo wykonać rysy i dziury.

Jaką szlifierkę do gładzi wybrać?

Szlifowanie gładzi szlifierką, jest bardzo wygodne, szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Idealnie nadaje się do różnego rodzaju gipsu, gładzi, tynków i innych materiałów. By ułatwić sobie szlifowanie gipsu, warto wybrać odpowiednie narzędzie. Przeglądając różne modele, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc szlifierki. Do sporadycznego użytku wystarczą te o mocny 600W. Jeśli jednak zależy Ci na długotrwałej i częstej pracy, wybierz taką o mocy 800-1000W. 

Oprócz mocy warto również zwrócić uwagę na prędkość obrotową danego narzędzia. Im większa prędkość, tym szybsze szlifowanie. Decydując się na zakup takiego urządzenia, zwróć również uwagę na takie udogodnienia jak odsysanie pyłu. Wybór szlifierki teleskopowej (pot. szlifierka żyrafa) pozwoli na mechaniczne szlifowanie wysokich ścian oraz sufitów. Szlifowanie gładzi żyrafą, może odbywać się bez konieczności użycia drabiny i niepotrzebnego zmęczenia rąk.

Bezpyłowe szlifowanie gładzi – na mokro

Jak już wspominaliśmy wcześniej, istnieje również możliwość szlifowania bezpyłowego. Odbywa się ono inaczej niż tradycyjne szlifowanie na sucho. Po nałożeniu gipsu nie czeka się do całego wyschnięcia materiału a jedynie do wstępnego związania. Gdy już do tego dojdzie, zaciera się go filcową packą i wygładza za pomocą metalowej. Szlifowanie bezpyłowe ścian nie wymaga użycia papieru ściernego ani elektronarzędzi. Wymagane jest jedynie położenie specjalnej gładzi bezpyłowej.

Szlifierki do gładzi na mixtools.pl

Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie szlifierki do gipsu, przejrzyj ofertę naszego sklepu. Posiadamy narzędzia o mocy od 550 do nawet 1400 W. Znajdziesz u nas zarówno szlifierki żyrafy (teleskopowe), jak i te zwykłe. Jeśli szukasz dobrego sprzętu, który nie zawiedzie Cię podczas najcięższych, prac znajdziesz go u nas. Sprawdź naszą ofertę szlifierek do gładzi i wybierz model dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium