Jak naostrzyć wiertło? – poradnik ostrzenia wiertła krok po kroku
Jak naostrzyć wiertło? – poradnik ostrzenia wiertła krok po kroku

Jak naostrzyć wiertło? – poradnik ostrzenia wiertła krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak naostrzyć wiertła w domowych warunkach? Ostrzenie wiertła to proces, który może znacząco wpłynąć na efektywność i precyzję wiercenia niezależnie od tego czy pracujesz z drewnem, metalem czy tworzywem sztucznym. W tym artykule dowiesz się, jak naostrzyć wiertła do metalu, betonu i innych materiałów. Jakie są optymalne kąty szlifowania oraz jakich narzędzi warto użyć, by osiągnąć ostre wiertło. Zapraszamy do lektury. 

Czym jest wiertło i dlaczego warto dbać o jego ostrość?

Wiertło to akcesorium, które jest niezbędne w każdym warsztacie, zarówno hobbystycznym, jak i profesjonalnym. Dzięki niemu oraz dobrej wiertarce można wykonywać różnego rodzaju otwory w niemal każdym materiale. Niestety podczas częstej eksploatacji, wiertło może się stępić, przez co znacznie zmaleje jego efektywność. W związku z tym ostrzenie wiertła jest kluczowe dla jego funkcjonalności i stabilności podczas wiercenia. Stępione wiertło może również zniszczyć obrabiany materiał. Po naostrzeniu wiertła na pewno zauważysz różnicę. 

Czym naostrzyć wiertło? – niezbędne przyrządy

Ostrzenie wiertła można przeprowadzić za pomocą różnych narzędzi. Najpopularniejsze to tradycyjna szlifierka i specjalistyczna szlifierko-ostrzałka.

Ostrzenie wiertła szlifierką – jak to zrobić?

Jeśli planujesz samodzielnie naostrzyć wiertła, szlifierka będzie doskonałym narzędziem do tego zadania. Zaleca się użycie specjalistycznych ściernic elektrokorundowych, aby uniknąć uszkodzenia wiertła. Proces polega na przykładaniu wierteł do kamienia szlifierskiego i obracaniu ich w kierunku wiercenia. Pamiętaj jednak, aby regularnie robić przerwy w pracy, gdyż wiertła mogą się szybko nagrzewać. Przegrzanie może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia. 

Skuteczne ostrzenie wiertła za pomocą ostrzałki

Alternatywne narzędzie do ostrzenia wierteł widiowych lub innych to szlifierko-ostrzałka. Charakteryzuje się ona większą precyzją oraz szerszym zakresem średnic, które można ostrzyć. Co więcej, urządzenia tego rodzaju często wyposażone są w funkcję chłodzenia, co eliminuje potrzebę robienia przerw w trakcie ostrzenia. Jak można zauważyć, szlifierko-ostrzałka oferuje pewne ulepszenia, które sprawdza się w przypadku wierteł bardziej specjalistycznych.

[product search="wiertła" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jak naostrzyć wiertło – proces ostrzenia krok po kroku

Ostrzenie wiertła to proces, który wymaga precyzji i uwagi. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wiertła i urządzenia do ostrzenia. Następnie, wiertło należy umieścić w odpowiednim uchwycie i zacząć proces ostrzenia, obserwując kąt i krawędź wiertła. Rozpocznij cały proces od ostrzenia kąta wierzchołkowego, następnie należy przejść do ostrzenia kąta natarcia. Podczas ostrzenia wiertła należy je delikatnie obracać w kierunku wiercenia. 

Pod jakim kątem należy ostrzyć wiertła?

Kąt ostrzenia jest jednym z najważniejszych aspektów ostrzenia wiertła. Zależy on od rodzaju wiertła i materiału, w którym ma być używane. Dla wierteł do metalu kąt ostrzenia będzie inny niż dla wierteł do betonu. W przypadku wierteł do miękkich materiałów kąt ostrzenia nie powinien przekraczać 50 stopni. W przeciwieństwie do nich wiertła do np. do metalu muszą być ostrzone pod większym kątem np. 80 stopni. 

Czy da się ostrzyć małe wiertła?

Małe wiertła z racji swojej niewielkiej średnicy bardzo ciężko wyostrzyć. Jeśli jednak chcesz spróbować naostrzyć wiertło o średnicy 2 czy nawet 1 mm, konieczne skorzystaj z ostrzałki oraz przystawek, które ułatwią Ci ten proces. 

Ostrzenie wiertła do betonu: czy to możliwe?

Do betonu najczęściej używa się wierteł z węglika spiekanego, znane jako wiertła widiowe. Czy da się je naostrzyć? Owszem, ale trzeba mieć na uwadze, że są one przeznaczone do wiercenia udarowego. Dlatego kluczowe jest utrzymanie właściwych kątów i głębokości szlifowania podczas ostrzenia. Z tego powodu zaleca się użycie specjalistycznych urządzeń do ostrzenia, które zapewnią niezbędną precyzję. Idealnym wyborem będzie tarcza diamentowa, która gwarantuje najwyższą jakość ostrzenia. Nie zalecamy również metod manualnych, które bardziej sprawdzą się w ostrzeniu wierteł do drewna czy metalu. 

Ostrzenie wiertła CNC: specjalistyczne urządzenia

Dla jeszcze dokładniejsze ostrzenie można wykorzystać maszyny CNC. Dzięki sterowaniu komputerowemu w przeciwieństwie do pracy ręcznej można osiągnąć o wiele większą precyzję, szczególnie ważną dla wierteł specjalistycznych. 

Jak dobrze wyostrzyć wiertła – Podsumowanie

Zarówno jeśli szukasz odpowiednich zestawów wierteł jak i przyrządów do ostrzenia znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego. Oferujemy różnej średnicy wiertła przeznaczone do pracy zarówno z drewnem, metalem, betonem jak i innymi materiałami. Oprócz znajdziesz u nas szlifierki i ostrzałki z systemem chłodzenia wierteł, która zapewnią Ci większe możliwości podczas ostrzenia. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium