Jak kosić kosą spalinową – praktyczne porady do koszenia wysokiej trawy
Jak kosić kosą spalinową – praktyczne porady do koszenia wysokiej trawy

Jak kosić kosą spalinową – praktyczne porady do koszenia wysokiej trawy

Koszenie trawy, zwłaszcza wysokiej, może być wyzwaniem, szczególnie jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać. Pierwszą ważną zasadą jest to, aby przede wszystkim używać do tego dobrej kosy, a nie kosiarki, które nie radzi sobie z długimi źdźbłami. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady na temat koszenia trawy kosą spalinową, które możesz zastosować również w przypadku podkaszarki elektrycznej. Dowiesz się, jak przygotować się do pracy, jakie są zasady BHP oraz jak efektywnie i bezpiecznie kosić wysoką trawę. 

Co to jest kosa spalinowa i jakie są jej zalety?

Kosa spalinowa to urządzenie do koszenia trawnika, zarośli i chwastów, które jest napędzane silnikiem benzynowym. Najważniejszą zaletą kos jest ich mobilność i wydajność. Dzięki ergonomicznej konstrukcji oraz niewielkiej wadze bez trudu można nią wykaszać wysoką i gęstą trawę w trudno dostępnych miejscach takich jak skarpy czy rowy melioracyjne. Sprawi to, że teren twojej działki będzie zadbany i przyciągający wzrok. 

Jak przygotować się do koszenia trawy kosą spalinową?

Przed rozpoczęciem pracy, warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Upewnij się, że masz odpowiednią benzynę i olej. Pamiętaj, że kosa spalinowa może występować z silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym. W przypadku tego pierwszego konieczne będzie przygotowanie mieszanki paliwowej. Sprawdź również stan żyłki tnącej i głowicy. Każda kosa wyposażona jest w szelki, dzięki którym możesz dostosować jej położenie do swojego wzrostu. Przed wykaszaniem odpowiednio przygotuj teren, usuwając niebezpieczne przedmioty i zastanów się nad trasą koszenia.

Czy można kosić od razu na wysokich obrotach?

Nie, zanim zaczniesz kosić wysoką trawę, pozwól silnikowi odpowiednio się rozgrzać. Korzystanie z kosy warto rozpocząć na niższych obrotach, stopniowo zwiększając prędkość. To pozwoli uniknąć uszkodzenia mechanizmu tnącego i silnika.

Jak długo można kosić wysoką trawę kosą spalinową?

Czas koszenia zależy od wielu czynników, takich jak wydajność silnika, pojemność zbiornika paliwa i kondycja żyłki. Generalnie, większość modeli kos spalinowych pozwala na kilkugodzinną pracę. Jednak warto robić przerwy, aby uniknąć przegrzania silnika. Dzięki temu można zachować jego dłuższą żywotność i niezawodność. 

[product search="kosa spalinowa" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jakie są zasady BHP podczas pracy kosą spalinową? – bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo użytkowania jest kluczowe. Tak samo jak w przypadku kosiarek spalinowych, pracując kosą, należy używać odpowiedniego obuwia, ochraniaczy i odzieży ochronnej, w tym okularów ochronnych i nauszników chroniących słuch. Pamiętaj, zawsze zachowuj ostrożność i nie kieruj kosą w stronę ludzi lub zwierząt.

Żyłka czy ostrze do kosy – co pozwala ciąć lepiej 

Wybór pomiędzy żyłką a tarczą tnącą zależy od rodzaju roślinności. Zgodnie z zaleceniami producenta żyłka jest lepsza do koszenia miękkiej trawy i chwastów, podczas gdy ostrza są lepsze do cięcia zarośli i mniejszych krzewów. Próba koszenia żyłką grubszych zarośli może niestety skończyć się jej szybki zużyciem. 

Jak kosić trawę wokół drzew i krzewów?

Warto wiedzieć, że koszenie m.in. wokół drzewek i krzewów wymaga szczególnej ostrożności. Należy kosić, unikając bezpośredniego kontaktu z korą, aby nie uszkodzić roślin. Używaj żyłki zamiast ostrza, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

Co zrobić jeśli kosa nie odpala – zapoznaj się z instrukcją

Istnieją różne powody, przez które Twoja kosa nie chce odpalić. W tym akapicie pokażemy Ci, jakie awarie możesz usunąć sam.

  • Świece zapłonowe – zabrudzona świeca może świadczyć o źle dobranej mieszance paliwowej. W takiej sytuacji wystarczy wymienić ją na nową i poprawić mieszankę. 
  • Filtr powietrza – praca w kurzu i drobinkach ściętego trawnika, może powodować zapychanie filtra, przez co silnik nie dostaje odpowiedniej ilości powietrza. 
  • Niedrożność układu paliwowego – częstym powodem, przez który kosa może nie chce odpalić, bywa niedrożny przewód paliwowy.

Jak dbać o kose spalinową po koszeniu, aby służyła jak najdłużej?

Po zakończeniu koszenia koniecznie należy oczyścić kosę z resztek pokosu. Uważaj, żeby podczas tej operacji nie uszkodzić ani siebie, ani delikatnych elementów urządzenia. Jednocześnie zwróć uwagę czy nie wystąpiły żadne uszkodzenia, np. w obrębie zasobnika z żyłką. Jeśli w zbiorniku paliwa zostało trochę benzyny, dobrze jest ją zlać, ponieważ będzie odparowywać, tworząc gęsto maź zapychająca silnik. Na koniec odłóż kosę w bezpiecznym miejscu. 

Jak kosić kosą spalinową? – podsumowanie 

Korzystanie z kosy spalinowej nie jest trudne i z pewnością sobie z tym poradzisz. Stosując się do naszych porad zarówno przed rozpoczęciem koszenia jak i po zakończeniu, to urządzenie posłuży Ci długo, a praca nim będzie wygodna i szybka. Jeśli szukasz dobrej kosy spalinowej, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas sprzęt takich marek jak DeWalt, Makita czy NAC.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium