Jak kłaść płytki na ścianę? Układanie płytek krok po kroku
Jak kłaść płytki na ścianę? Układanie płytek krok po kroku

Jak kłaść płytki na ścianę? Układanie płytek krok po kroku

Płytki, dzięki swoim charakterystycznym cechom są chętnie wybierane do pomieszczeń takich jak kuchnie czy łazienki. Chętnie układamy je również w innych miejscach, w których łatwo o dużą wilgotność lub bród. Płytki można układać zarówno na podłogach, jak i ścianach. Rosnąca popularność glazury sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych wzorów. Pozwala to na tworzenie naprawdę wyjątkowych i oryginalnych aranżacji.

Należy jednak pamiętać, że kładzenie płytek ceramicznych nie jest proste. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności końcowy efekt może być niezadowalający, a schnięcie kleju powoduje, że jedyną opcją jest skucie tego, co właśnie się położyło. Dowiedz się, jak wygląda układanie płytek na ścianie krok po kroku. Jak zrobić to estetycznie i fachowo?

Czy płytki podłogowe i ścienne się od siebie różnią?

Przed wyborem odpowiedniej glazury warto pochylić się nad tym, czy istnieje różnica pomiędzy płytkami podłogowymi i ściennymi. Istnieje kilka cech, które odróżniają jedne od drugich. Płytki ścienne są cieńsze, a co za tym idzie mniej odporne na czynniki mechaniczne i ścieranie. Oczywiście nie jest to żaden problem. Jest to celowy zabieg, ponieważ nie muszą one wykazywać takich samych parametrów. Na ścianach są one mniej narażone na uciążliwą eksploatację. Ich zaletą jest mniejsza waga oraz większa podatność na obróbkę.

Jak rozplanować ułożenie płytek na ścianie?

Zanim rozpoczniesz docelową pracę, warto spróbować ułożyć płytki „na sucho”. Pomoże to przetestować ułożenie wzoru oraz zaplanować odpowiednie cięcia. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu w trakcie układania oraz zminimalizuje liczbę przycinanych płytek. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę krawędzie ścian, wszelkie otwory, gniazdka, okna i drzwi. Staraj się układać je symetrycznie i równo. Jeśli są to te same płytki co na podłodze, łącz je spoinami.

Jakie narzędzia przydadzą się do układania płytek? 

Rozpoczęcie prac glazurniczych bez odpowiednich narzędzi jest wręcz niemożliwe. Aby położyć płytki estetycznie i równo należy zaopatrzyć się w poniższe akcesoria glazurnicze:

  • pacę zębatą – pozwala nałożyć na ścianę klej do płytek,
  • młotek gumowy – za pomocą gumowego młotka lekko dobijamy płytki,
  • szpachelka – do nakładania kleju na pacę,
  • krzyżyki – wkładamy je między płytki, aby zachować ten sam dystans,
  • poziomica – pozwala sprawdzić, czy każda płytka położona jest równo,
  • przyrząd do przycięcia płytek,
  • gumowy ściągacz do spoin,
  • sznur mierniczy,
  • system samopoziomujący płytki,
  • miarka.

Oprócz konkretnych narzędzi niezbędny będzie środek gruntujący do ściany, zaprawa bądź klej elastyczny oraz fuga. Koniecznie pamiętaj o dopasowaniu zaprawy do wybranych płytek. Czym innym przykleja się małe płytki ceramiczne a czym innym duże tafle. W przypadku dużych płytek warto wybrać kleje o wysokiej przyczepności a w przypadku płytek kamiennych szybkowiążące.

Jak przygotować podłoże pod płytki?

Oczywiste jest, że płytek nie można przyklejać na niedostosowanym podłożu. W przypadku nowych domów masz gwarancję, że ściany są równe. W takiej sytuacji wystarczy je odpylić i zagruntować. Jeśli jednak wcześniej skułeś stare płytki, powierzchnia ściany może wymagać poprawek. W takiej sytuacji warto użyć zaprawy wyrównującej do usunięcia nierówności. Może okazać się również, że powierzchnia jest zbyt gładka (np. farba), wtedy należy nadać jej chropowatości.

Układanie płytek ściennych – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być wyznaczenie za pomocą sznura i poziomicy równoległej do podłoża linii poziomej. Powinna znajdować się ona na wysokości jednej płytki + spoiny. Na tej wysokości przybij listwę, która podtrzyma pierwszy rząd płytek. Jednocześnie wykonaj również prostopadłą do niej linię pionową. Teraz możesz przykleić pierwsze płytki. Nałóż na ścianę klej i rozprowadź go ząbkowaną pacą. Zacznij od rogu tworzonego przez linię pionową i poziomą. Pomiędzy płytki wkładaj krzyżyki dystansowe, by zachować równe odstępy. Co jakiś czas sprawdzaj, czy żadna płyta nie odstaje, w razie potrzeby skoryguj jej ułożenie młotkiem gumowym. Możesz do tego wykorzystać odpowiedni system samopoziomujący, który ułatwi i przyspieszy tę czynność. Gdy już ułożysz całą- powierzchnię a klej zwiąże, możesz odczepić podtrzymująca listwę i ułożyć dolny rząd płytek.

Jak fugować płytki?

Ostatnim etapem jest spoinowanie kafelków. Po 24h od ułożenia płytek wyjmij krzyżyki dystansowe i zacznij rozprowadzać spoinę. Rób to w różnych kierunkach, aby dobrze wypełnić szczeliny. Na koniec wyczyść płytki mokrą gąbką.

Narzędzia do układania glazury na mixtools.pl

Przyklejanie płytek na ścianie jest trudniejsze niż płytki na podłodze. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł pomoże wam w wykonaniu tej pracy, Jeśli szukacie odpowiednich narzędzi, które ją wam ułatwią, znajdziecie je w naszym sklepie, w zakładce – akcesoria glazurnicze. Sprawdźcie naszą ofertę i ciesz się z dobrze ułożonej glazury!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium