Jak frezować drewno? Jak korzystać z frezarki?
Jak frezować drewno? Jak korzystać z frezarki?

Jak frezować drewno? Jak korzystać z frezarki?

Drewno to niezwykle przyjemny w obróbce materiał, który po odpowiednim przygotowaniu potrafi cieszyć oko. Tworzy się z niego różne elementy wystroju wnętrz, meble, balustrady czy ozdoby. Jednym ze sposobów na obróbkę drewna jest frezowanie. Chcesz rozpocząć przygodę z obróbką drewna? Poznaj różne sposoby, narzędzie do frezowania drewna i rodzaje frezów. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest frezowanie i kiedy się je wykonuje?

Frezowanie w drewnie to proces obróbki skrawaniem, polegający na usuwaniu materiału za pomocą specjalnego narzędzia zwanego frezem. Frezy mogą być różnych kształtów i rozmiarów, a proces frezowania może być wykonywany na różnych maszynach, takich jak frezarki. Frezowanie jest często wykorzystywane do wytwarzania precyzyjnych elementów, takich jak rowki, otwory, kształty i faktury na powierzchniach, oraz do przygotowywania powierzchni do dalszych operacji, takich jak szlifowanie i polerowanie.

Frezowanie za pomocą frezarki – jak używać frezarki

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym elektronarzędziem do frezowania jest frezarka. Umożliwia ona precyzyjne i szybkie nadanie drewnu odpowiedniego kształtu oraz wycinać różnego rodzaju wzory. Podstawowym elementem frezarki jest odpowiedni frez. To od jego kształtu zależy to, jak będziemy obrabiać drewno. Frez wprawiony przez silnik elektryczny wprowadzony jest w ruch obrotowy dzięki, któremu zdejmuje nadmiar materiału w powierzchni.

Rodzaje frezarek – frezarki górnowrzecionowe i inne

Wyróżniamy kilka rodzajów frezarek ręcznych, które rozróżniamy ze względu na ilość wrzecion oraz ich usytuowanie. Będą one różnić się między sobą zastosowaniem i obsługa, ale ogólna zasada działania wygląda podobnie.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem frezarek są frezarki górnowrzecionowe. Charakteryzują się one tym, że wrzeciono usytuowane jest nad stołem roboczym. Ich głównym przeznaczeniem jest frezowanie krawędzi, krzywizn i profili narożnych. Inne frezarki do różnych rodzajów obróbki to:

  • Frezarki dolnowrzecionowe to narzędzia o wiele większe, które montowane są na odpowiednich stołach. Posiadają dużą moc i zazwyczaj są stosowane przez profesjonalistów do tworzenia elementów o wysokim stopniu skomplikowania.
  • Frezarka krawędziowa – jak sama nazwa wskazuje, pozwala wykonywać frezowanie krawędzi drewna. Dzięki niej wykonasz m.in. ozdobne ramy.
  • Frezarka do wpustów – zwana również frezarką czołową pozwala na wykonywanie rowków, wpustów i szczelin.
  • Frezarka wielofunkcyjna – łączy ze sobą możliwości kilku różnych frezarek zapewniając większą uniwersalność.

Frezy trzpieniowe i inne – rodzaje frezów

Obróbka drewna frezarką nie byłaby możliwa bez użycia odpowiedniego frezu. Różne rodzaje frezów pozwalają na tworzenie rowków o różnym kształcie i formie. Najczęściej wykonywane są ze stali szybkotnącej, płytki diamentowej lub węglika spiekanego. Konkretny materiał pozwala na pracę w różnych gatunkach drewna, drewnie litym lub klejonym. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje frezów:

  • frezy nasadzane – wykorzystywane są we frezarkach dolnowrzecionowych. Posiadają otwór dzięki, któremu mocuje się je do wrzeciona frezarki. Można je swobodnie dostosowywać do średnicy trzpienia dzięki redukcji wielkości otworów.
  • frezy trzpieniowe – służą do obróbki drewna za pomocą frezarki górnowrzecionowej, dolnowrzecionowej, jak i frezarki CNC. Posiadają od razu wbudowany trzpień do mocowania. Dzielimy je na kilka podrodzajów ze względu na budowę ostrzy. Są to frezy z ostrzem spiralnym, z ostrzami prostymi, frezy do połączeń oraz frezy profilowe.

Frezowanie CNC

W kontekście rodzajów obróbki skrawaniem drewna, oprócz wymienionych wyżej urządzeń należy wspomnieć również o frezowaniu CNC. Jest to sposób obróbki litego drewna lub klejonego za pomocą frezarki sterowanej komputerowo. Pozwala ona zaprogramować cały proces obroki powierzchni drewna. Zautomatyzowanie tego proces sprawa, że frezowanie CNC jest znacznie szybsze i dokładniejsze niż ręczne.

Frezowanie z Mixtools.pl

Frezowanie drewna wykorzystywane jest przede wszystkim w meblarstwie i stolarce. Dzięki szerokiej gamie narzędzi do frezowania możliwe jest wykonywanie frezów o wielu różnych kształtach i zastosowaniach. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z obróbką drewna lub posiadasz już doświadczenie w zakresie frezowania drewna, ale potrzebujesz nowego sprzętu, sprawdź naszą ofertę. W naszym sklepie oferujemy frezarki górnowrzecionowe, frezarki krawędziowe, stołowe oraz bruzdownice i strugi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium