Jak często kosić trawę i na jaką wysokość to robić?
Jak często kosić trawę i na jaką wysokość to robić?

Jak często kosić trawę i na jaką wysokość to robić?

W jednym z artykułów na naszym blogu bliżej przyjrzeliśmy się kwestii podlewania trawnika. Nie jest to oczywiście jedyny element jego odpowiedniej pielęgnacji. Również bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie trawy. Jak często więc ciąć trawę kosiarką? Jaka jest optymalna wysokość koszenia? Na wszystkie pytania odnośnie skrócenia trawnika odpowiemy w poniższym tekście. 

Czy często kosić trawę? – jak częstotliwość wpływa na jakość murawy

Każdy chce mieć piękny zielony trawnik przed domem. Jak więc kosić trawnik, by osiągnąć jego świetny wygląd? Koszenie trawy w ogrodzie wymaga przyłożenia się do kilku ważnych kwestii. Po pierwsze należy wiedzieć, jak często kosić trawnik. Przede wszystkim ważne jest to, że trawę lepiej kosić z większą częstotliwością. Częste skracanie niewielkiej części źdźbeł trawy jest lepsze niż rzadki i aż do samej ziemi. Jeśli zostawi się trawę na dłużej, warto ją skrócić nawet na dwa razy w kilkudniowym odstępie. Częste koszenie trawy zapewni jej odpowiednią gęstość oraz ograniczy pojawianie się chwastów. 

Na jaką wysokość najlepiej kosić trawnik? Czy wysokość koszenia ma znaczenie?

Jeśli chodzi o to, na jaką wysokości ścinać trawę to należy pamiętać, że im trawa jest wyższa, tym gorzej będzie wyglądać po bardzo krótkim przycinaniu. Wysokość źdźbeł trawy nie powinna być skracana o więcej niż połowa a najlepiej 1/3. Nie wolno dopuścić do sytuacji by trawnik urósł więcej niż 8 cm - 10 cm. Zwykły przydomowy trawnik ogrodowy należy przycinać na wysokość ok. 4 - 6 cm. Oczywiście wysokość trawnika jest bardzo umowna i można ją bardziej dopasować do potrzeb. Trawnik wyłącznie dekoracyjny można ciąć na mniej niż 4 cm, częściej użytkowany powinien być dłuższy. Gdy zapowiadają się okresy suszy, można zostawić nawet 6-7 cm trawy. Ochroni to trawnik, przed nadmiernym parowaniem i zatrzyma wilgoć w glebie. Pamiętaj, że zbyt niska wysokość trawy sprawi, że może ona wyschnąć i się przerzedzać. 

[product category_id="1487" limit="4" onlyAvailable="true"]

Kiedy wykonać pierwsze koszenie, a kiedy ostatnie?

Oprócz regularnego koszenia ważne jest również to kiedy wykonać pierwsze, a kiedy ostatnie koszenie w roku. Trawnik tak jak każda inna roślina odżywa po zimie na wiosnę. Oczywiście trawnika nie można kosić zbyt wcześnie ani gdy trawa nadto podrośnie. Optymalnym terminem pierwszego cięcia jest koniec marca lub początek kwietnia. W przypadku gdyby cały czas było zbyt zimno można poczekać po prostu, aż trawa osiągnie wymagane 8-10 cm. Ostatnie cięcie trawy należy wykonać w październiku. Gdy ogólna temperatura spadnie, a trawa przestanie rosnąć. Na zimę trawę należy kosić na ok. 4 cm, co zapewni dobre przezimowanie darni. 

Czy można kosić mokrą trawę?

Każdy, kto choć raz miał okazję kosić trawnik, wie, jak mokra skoszona trawa lubi przyklejać się do wszystkiego, co możliwe. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, by przycinać trawnik, na którym znajduje się woda, ale ze względu komfortu lepiej tego nie robić. Mokra trawa po pierwsze będzie zapychała kosiarkę i oklejała nóż, a do tego jest ciężka i jej nosze nie będzie zbyt wygodne. Jeśli dopiero co spadł deszcz, warto przenieść pielęgnację trawnika na inny dzień, gdy trochę przeschnie. 

Koszenie trawy w gorące i słoneczne dni – czy można wtedy kosić?

Podczas dużych upałów i mocnego słońca źdźbła trawy stają się mniej sprężyste, przez co mniej podatne na cięcie. W połączeniu z niezbyt ostrym nożem nietrudno o poszarpanie miękkiej trawy. Najlepszą porą na koszenie jest poranek lub wieczór gdy trawnik już nieco się zacieni. Obcięcie w upalny i słoneczny dzień trawy zbyt krótko spowoduje naruszenie jej struktury i wysychanie darni. 

[product category_id="1488" limit="4" onlyAvailable="true"]

Co zrobić ze ściętą trawą?

Ścięta trawa to tzw. pokos, który można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Jeśli kosimy raz w tygodniu i cięcie trawnika to 1-2 cm można spokojnie zostawić go na trawniku. Po jakimś czasie naturalnie się rozłoży i będzie świetnym nawozem. Jeśli jednak wykonujesz rzadkie koszenie i cięte kawałki są dłuższe, warto wykonać mulczowanie, czyli rozdrobnienie. Tak rozdrobniona trawa również świetnie nadaje się na kompost i do nawożenia trawników, roślin na rabatach itp. 

Optymalna częstotliwość koszenia – podsumowanie 

Właściwa częstotliwość oraz optymalna wysokość koszenia trawy sprawią, że trawa rośnie gęsta, zielona i odżywiona. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom uda Ci się odpowiedni sposób zadbać o murawę we własnym ogrodzie. Jeśli potrzebujesz odpowiednich narzędzi do koszenia, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Jeśli szukasz odpowiedniej kosiarki elektrycznej lub spalinowej, która pomoże Ci w utrzymaniu trawnika, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium