Jak ciąć listwy przypodłogowe pod kątem?
Jak ciąć listwy przypodłogowe pod kątem?

Remont domu wiąże się z wykonanie wielu różnych prac. Jedne z nich są łatwe i można je wykonać bez większych problemów, natomiast inne potrafią przysporzyć o niezły ból głowy. Jedną z takich czynności jest montaż listew w rogach między podłogą a ścianami. Na pierwszy rzut oka czynność niby prosta a w ostatecznie okazuje się, że nic do siebie nie pasuje. Wszystkiemu winna jest niedostateczna precyzja, brak pomiarów i przycinanie „na oko”. Jak więc przyciąć listwę MDF, aby dobrze się spasowała? 

Pod jakim kątem ciąć listwy przypodłogowe? 

O tym, pod jakim kątem docinać listwy przypodłogowe MDF zależy to, jaki jest układ domu. Najczęściej jednak większość ścian łączy się ze sobą pod kątem prostym. W związku z tym możemy wyróżnić dwa rodzaje cięć. Pod kątem 45 stopni oraz 90 stopni. Drugi sposób jest łatwiejszy i wykorzystuje się go jedynie podczas skracania listew jeśli natomiast chcesz dociąć listwy w narożnikach, musisz to zrobić pod kątem 45°. Pamiętaj jednak aby zwracać uwagę, czy miejsce schodzenia się ściany ma kąt rozwarty, czy wklęsły. Od tego bowiem zależy kierunek cięcia.

Docinanie listew pod kątem – ukośnica i inne narzędzia

Aby sposób przycinania listwy był jak najbardziej precyzyjny, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Niezależnie od tego, jaki materiał tniesz, czy będzie do MDF i PCV, poliuretan, styropian czy drewna koniecznie musisz posiadać skrzynkę uciosową. Jest to prostej budowy skrzynia, wyposażona w specjalne otwory pozwalające przecinać listew pod kątem 45 stopni oraz skracać pod kątem prostym. Oprócz skrzyni ważnym narzędziem jest również piła ręczna z odpowiednio ostrym brzeszczotem. Użycie tępej piłki może spowodować, że wykończenie nie będzie estetyczne. 

Cięcie pod kątem krok po kroku – sposób na równe narożniki

Pierwszym krokiem, aby przyciąć listwy pod kątem, jest przygotowanie wszystkich potrzebnych narzędzi. Gdy już je zbierzesz, musisz je odmierzyć na dany wymiar. Jeśli zmierzysz je źle, okaże się, że będziesz miał problem ze spasowaniem. Po odmierzeniu listew weź skrzynie, wybierz otwór pod właściwym kątem i przetnij ją. Może zdarzyć się tak, że pomimo odpowiedniego docięcia dalej coś jest nie tak. Może tak być jeśli krzywa jest ściana, do której mocujesz listwy ścienne. Również może być tak, że źle zamontowałeś ten element aranżacji. 

Docinanie listew w narożnikach – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pokazał Ci, że cięcie pod kątem nie jest wcale trudne. Wystarczy jedynie profesjonalne podejście do tematu oraz skorzystanie z właściwych narzędzi. Jeśli potrzebujesz dobrej skrzynki uciosowej lub ostrej piły ręcznej, możesz w nie zaopatrzyć się na naszej stronie. Sprawdź naszą ofertę i wybierz idealne narzędzia do swoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium