Do czego służy szczelinomierz i jak z niego korzystać?
Do czego służy szczelinomierz i jak z niego korzystać?

Precyzyjne pomiary to ważna kwestia w niejednej branży. Bez nich niemożliwe jest wykonaniu wielu zadań, szczególni w pracy mechanika samochodowego. Jednym z takich narzędzi, które pozwala na mierzenie niewielkich rozmiarów szczelin, jest szczelinomierz. Jakie rodzaje szczelinomierzy wyróżniamy? Jak korzystać z tego typu narzędzi? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. 

Szczelinomierz – do czego służy to narzędzie?

Jak sama nazwa wskazuje szczelinomierz to narzędzie, które pozwala zmierzyć odległość pomiędzy dwoma elementami położonymi bardzo blisko siebie. Najczęściej korzysta się z niego w warsztatach samochodowych w celu weryfikacji luzów łożysk czy zaworów w silniku. To proste urządzenie zapewnia odpowiednią dokładności nawet do najmniejszych części mm. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest utrudniony dostęp do zmierzenia odległości między dwoma elementami konstrukcji. 

Najpopularniejsze rodzaje szczelinomierzy – listkowy i klinowy

Przede wszystkim wyróżniamy dwa typy szczelinomierzy:

  • Szczelinomierz listkowy – znany również jako szczelinomierz płytkowy. Przyrząd składa się z zestawu kalibrowanych blaszek o różnej grubości. Każdy listek posiada dane pozwalające odczytać pomiar, jakiej grubości jest dana szczelina. Im większa liczba listków, tym dokładniejsze pomiary można wykonać. Wszystkie listki zamontowane są na stalowej osi, a całość przypomina zwykły scyzoryk. Szczelinomierz listkowy sprawdzi się przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach. 
  • Szczelinomierz klinowy – wyglądem przypomina wydłużony klin ze skalą pomiarową, która pozwala odczytać, jaka jest wielkość szczeliny. Z racji swojej budowy ogranicza on swobodę ruchu podczas pracy.

Szczelinomierze można podzielić również na materiał, z jakiego są wykonane. Wyróżniamy szczelinomierze ze stali szlachetnej lub mosiądzu. Płytki wykonane ze stali mogą jednak rozszerzać się pod wpływem ciepła, dlatego przestają być tak dokładne. Ciekawą alternatywą będzie więc mosiądz, który jest odporny na temperaturę. 

Jak korzystać ze szczelinomierza

Aby skorzystać ze szczelinomierza listkowego, wykonaj następujące kroki:

  1. Przygotuj powierzchnię, którą chcesz zmierzyć szczelinomierzem.
  2. Wybierz jedna z blaszek, która na oko pasuje do otworu.
  3. Pomiar polega na dokładaniu kolejnych blaszek, do momentu aż będzie ona dopasowana i nie będzie można włożyć większej. 
  4. Według pomiaru grubość listka będzie odpowiadała szerokości szczeliny. 
  5. Dane o szerokości możesz z łatwością odczytać z blaszki. 

Pamiętaj, że szczelinomierz listkowy jest narzędziem precyzyjnym, dlatego trzeba z nim pracować ostrożnie i uważać na jego ostrza. Po użyciu zakończonej czynności należy go oczyścić i przechować w bezpiecznym miejscu.

Jaki szczelinomierz kupić, aby zapewniał precyzyjną pracę?

Najlepszym wyborem będzie klasyczna wersja szczelinomierza czy ta zbudowana z zestawu blaszek. Będzie on lepszym wyborem niż nieporęczny szczelinomierz klinowy. Szczelinomierz służy do precyzyjnego mierzenia pomiaru szczelin, dlatego kluczowe jest to, aby wybrać taki, który będzie bezbłędny. Oprócz jakości materiału, z jakiego będzie wykonany ważne, aby miał elastyczne, dłuższe blaszki. Pozwala to pracować w jeszcze trudniej dostępnych miejscach. Pamiętaj też, że im większa liczba kolejnych blaszek, tym lepsza dokładność prac pomiarowych. Wybierając odpowiednie narzędzie, zwróć również uwagę na skalę jednostkową. Na rynku znajdziesz przede wszystkim szczelinomierze metryczne oraz te anglosaskie. 

Szczelinomierz klinowy i listkowy cena

Kupując szczelinomierz, na pewno masz przeznaczoną na niego odpowiednią kwotę. Nie są to oczywiście drogie narzędzia. Podstawowe wersje z mniejszą liczbą blaszek można dostać już za kilka złotych – np. Hogert szczelinomierz 9 listkowy. Lepszego rodzaju narzędzie to większy wydatek, ale również niewygórowany. W tym przypadku trzeba liczyć z kosztem ok. kilkudziesięciu złotych – np.  Yato szczelinomierz 200mm.

Do czego służy szczelinomierz – podsumowanie

Szczelinomierze to niezbędne narzędzie, które przede wszystkim swoje zastosowanie znajdują w warsztatach samochodowych. Wykorzystuje się je do różnych prac naprawczych takich jak np. regulacja zaworów czy wymiana świecy zapłonowej. Jeśli szukasz dobrego szczelinomierza, znajdziesz go w ofercie naszego sklepu internetowego. Posiadamy wysokiej jakości narzędzia pomiarowe, które mogą Ci podczas wielu różnych czynności. Przejrzyj nasz asortyment i wybierz coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium