Czym jest paca? – jaka paca do płytek 60 × 60, gładzi czy zatapiania siatki w kleju?
Czym jest paca? – jaka paca do płytek 60 × 60, gładzi czy zatapiania siatki w kleju?

Czym jest paca? – jaka paca do płytek 60 × 60, gładzi czy zatapiania siatki w kleju?

Dobrze dobrane i ułożone płytki potrafią stworzyć wnętrze ze smakiem. Aby jednak to się udało, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak kielnia, poziomica czy paca. Dzisiaj przyjrzymy się temu ostatniemu, którego używa się nie tylko w przypadku płytek. Jaką pacę do płytek, styropianu lub zacierania tynku wybrać? Gdzie znaleźć dobre akcesoria glazurnicze? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury. 

Czym jest paca? 

Popularna paca to proste narzędzie ręczne, które przede wszystkim spotkać można podczas układania płytek, tynkowania ścian czy ocieplania budynków styropianem. Służy ona najczęściej do nakładania warstw kleju lub tynku. Istnieją również specjalne pace z uchwytami do montażu siatki pozwalającej na zacierania gładzi na sucho. Podstawowa paca ma zazwyczaj kształt prostokąta i uchwyt do trzymania po jednej ze stron. Może być wykonana z tworzywa sztucznego lub z metalu. 

Jak paca do płytek – na co zwrócić uwagę przy wyborze grzebienia do płytek?

Specjalistyczne pace do płytek, tzw. „grzebienie do płytek” są wykonane z metalu i na jednej z dłuższych krawędzi posiadają specjalne zęby do równomiernego rozprowadzania kleju, na podłożu gdzie będą układane płytki ceramiczne. Istnieje niepisana zasada, że im większe płytki lub im bardziej krzywa powierzchnia gdzie będą układane, tym większy musi być rozmiar grzebienia. Przykładowo zęby grzebień do płytek 60×60 cm powinny mieć rozmiar ok. 15 na 20 mm. Dla mniejszych płytek odpowiedni będzie nawet taki, którego krótszy bok ma 10 mm. Przy najmniejszy rozmiarach zęby nie muszą przekraczać 6 mm. 

Paca do układania płytek wielkoformatowych

Grzebień do nakładania kleju na płytki wielkoformatowe jak sama nazwa wskazuje, powinien być sporych rozmiarów. Grzebień do płytek większych niż 60×60 powinien mieć półokrągłe zęby o niskim profilu i szerokim rozstawie. W przypadku jeszcze większych rozmiarów płytek, zamiast grzebieni stosuje się już klej samorozpływny. 

[product category_id="1459" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jaka paca do zatapiania siatki?

Kolejna praca, podczas której wykorzystuje się pacę, jest zatapianie siatki elewacyjnej na styropianie. W tym przypadku również warto wybrać grzebień o zębatej krawędzi. Pierwszym krokiem jest nałożenie zaprawy na styropian i rozprowadzenie go za pomocą grzebienia. Następnie po nałożeniu siatki, drugą stroną pacy należy ją wtopić w klej. Jego nadmiar będzie zostawał na pacy, dlatego można go zdjąć kielnią i wykorzystać podczas dalszej pracy. A co z klejeniem styropianu do ściany? W tym przypadku również wykorzystuje się pacę ze stali nierdzewnej, gdzie z jednej strony powinny być zęby. Pozwoli to na lepsze rozprowadzenie kleju, a co za tym idzie lepszą przyczepność. 

Jaka pacą do zacierania gładzi na mokro?

Zacieranie gładzi na mokro to specyficzna czynność, która w przeciwieństwie do tradycyjnego zacierania na sucho nie wytwarza dużych ilości drażniącego pyłu. Do wykonania tej pracy przyda się wiadro wody oraz odpowiedni rodzaj pacy, różniący się od wymienionych wyżej. W wyglądzie zewnętrznym wygląda ona dość podobnie, jednak nie jest to paca zębata. Wszystkie krawędzie są równe natomiast od spodu, posiada specjalną, porowatą gąbkę, służącą do nanoszenia wody i jednoczesnego zacierania ścian. 

Pace i inne akcesoria glazurnicze na Mixtools

W powyższym tekście skupiliśmy się przede wszystkim jak dobrać odpowiednią pacę zwłaszcza w przypadku płytek. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyne narzędzie niezbędne do układania glazury i innych materiałów. Jeśli jako fachowiec poszukujesz właściwego sprzętu, zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas różne akcesoria glazurnicze między innymi narzędzia do cięcia płytek, poziomice czy mieszadła do zaprawy klejowej oraz wiele innych. Sprawdź nasz asortyment i wybierz to czego aktualnie potrzebujesz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium