Co to jest niwelator? Niwelator laserowy czy optyczny?
Co to jest niwelator? Niwelator laserowy czy optyczny?

Co to jest niwelator? Niwelator laserowy czy optyczny?

Prace budowlane wymagają niezwykłej precyzji, a wszelkie błędy w pomiarach mogą sprawić, że wykonane budynki nie będą spełniały wymogów bezpieczeństwa. Oprócz tego kwestia wykonania odpowiednich pomiarów wpływ również na estetykę. Przede wszystkim kluczowe jest zachowanie odpowiednich wysokości, pionu oraz poziomu. Jednym z najczęściej używanych na placach budowy urządzeń jest niwelator. Jak działa niwelator? Jakie niwelatory wyróżniamy i jak należy z nich korzystać? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Jak działa niwelator i w jakim celu się go wykorzystuje?

Niwelator to przyrząd pomiarowy wykorzystywany w geodezji i budownictwie do pomiaru różnic wysokości punktów wewnątrz jak i na zewnątrz, na powierzchni ziemi lub w budynkach. Zwykle są oparte na zasadzie działania automatycznej niwelacji optycznej. Podstawowym elementem niwelatora jest luneta, która umożliwia obserwację celu (tzw. łaty niwelacyjnej) umieszczonej na punkcie pomiarowym. Wewnątrz teleskopu znajdują się soczewki optyczne, które pozwalają na precyzyjne ustawienie celu w linii widzenia lunety. Każdorazowe użycie tego narzędzia powinny rozpocząć od jego spoziomowania. Wykonujemy tę czynność po zamocowaniu niwelatora na statywie za pomocą śruby z gwintem. 

Budowa niwelatora 

Niwelator to urządzenie charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami, które rozstawia się na trójnożnym statywie. W zależności od modelu może on przypominać coś w rodzaju kamery lub aparatu. Tym, co wpływa na wygląd urządzenia, jest zastosowana technologia pomiarowa. Z innych elementów zbudowany jest niwelator optyczny a z innych ten wykorzystujący laser. W przypadku niwelatorów optycznych możemy wyróżnić takie elementy jak, kolimator, luneta, okular, libella, obiektyw czy kompensator. Urządzenie pomiarowe tego typu może być również wyposażone w zestaw dodatkowych akcesoriów, które pozwalają jeszcze dokładniej wykonać pomiar. 

Jak działa niwelator optyczny? 

Niwelator optyczny to narzędzie pomiarowe wykorzystywane do określania różnicy wysokości między dwoma punktami znajdującymi się na różnych poziomach. Działa na zasadzie wykorzystania układu optycznego, składającego się z teodolitu i niwelatora. Proces pomiaru polega na ustawieniu niwelatora na jednym z punktów, a następnie skierowaniu optyki na drugi punkt, który chcemy zmierzyć. Przyjrzyjmy się dokładniej jak obsługiwać niwelator optyczny:

 1. Ustawienie niwelatora – na początku należy ustawiać sprzęt na teleskopowym trójnogu na stabilnym i poziomym podłożu.

 2. Określenie punktu bazowego – należy wybrać punkt bazowy, czyli miejsce o znanej wysokości, które posłuży do pomiaru różnic wysokości pomiędzy innymi punktami.

 3. Obserwacja celu – teraz należy obserwować cel (np. łatę niwelacyjną) umieszczoną, na punkcie którego wysokość chcemy zmierzyć. Teleskop niwelatora pozwala na dokładne wizualne wyznaczenie celu w linii widzenia.

 4. Ustalenie kąta – po ustaleniu celu, możliwy jest odczyt wyniku z krzyża nitek, który widoczny jest przez okular.

 5. Wyznaczenie różnicy wysokości – na podstawie zmierzonego kąta i odległości pomiędzy punktami (obliczanej z wykorzystaniem długości łaty niwelacyjnej) można wyznaczyć różnicę wysokości między punktem bazowym a mierzonym.

Niwelator optyczny może być również wyposażony w automatyczny system niwelacji, który umożliwia precyzyjne i szybkie ustawienie teleskopu w pionie oraz zmierzenie kąta niwelacji. Dzięki temu proces pomiarowy staje się bardziej skuteczny i dokładny. W ten sposób otrzymujemy dokładne informacje o różnicy wysokości między punktami.

Niwelator laserowy – czy jest lepszy od tradycyjnego?

Niwelator laserowy również jest urządzeniem stosowanym w geodezji, budownictwie i innych branżach, które wymagają pomiaru różnic wysokości. Dzięki zastosowaniu wiązki lasera jest w stanie precyzyjnie określić poziom pomiędzy dwoma punktami. Niwelator laserowy działa na zasadzie wykorzystania poziomej wiązki, która jest odbijana od celu i wraca do detektora, umieszczonego na statywie. Na podstawie sygnałów, które otrzymuje detektor, można wyznaczyć poziom pomiędzy dwoma punktami, na które skierowany jest niwelator. W niektórych modelach niwelatorów można ustawić poziom na podstawie wskazań, co umożliwia łatwe i wygodne korzystanie z urządzenia. Dzięki temu niwelator laserowy jest niezwykle przydatnym narzędziem do precyzyjnego pomiaru wysokości i poziomów. 

W który niwelator warto zainwestować?

Wybór między niwelatorem laserowym a optycznym zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowań pomiarowych. Oba typy niwelatorów mają swoje zalety i wady.

Niwelatory optyczne są powszechnie stosowane i cieszą się dużym uznaniem. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena w porównaniu do niwelatorów laserowych, co czyni je bardziej dostępnymi dla mniejszych firm i indywidualnych użytkowników. Dodatkowo niwelatory optyczne pozwalają na dokładne pomiary różnic wysokości na dużej odległości, nawet do kilku kilometrów.

Z drugiej strony, niwelatory laserowe oferują większą precyzję i wygodę w użytkowaniu. Dzięki zastosowaniu laserów można dokładniej i szybciej sprzęt oraz zmierzyć odległości, co przyspiesza proces pomiarowy. Ponadto niwelatory laserowe są bardziej odpornie na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy mgła, co może wpłynąć na precyzję pomiarów w niwelatorach optycznych.

Ostatecznie, wybór między niwelatorem laserowym a optycznym powinien być dokładnie przemyślany i zależny od indywidualnych potrzeb i zastosowań pomiarowych. Warto zwrócić uwagę na koszty, precyzję i wygodę użytkowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając niwelator? – dokładność pomiaru i inne czynniki

Jeśli nie wiesz jaki niwelator wybrać służymy pomocą. Przy wyborze niwelatora warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru. Oto kilka z nich:

 • Zakres pomiarowy – ważne jest, aby wybrać niwelator o zakresie pomiarowym dostosowanym do potrzeb i zastosowań pomiarowych. Dla większości zastosowań zakres pomiarowy wynoszący od kilku do kilkudziesięciu metrów powinien wystarczyć.
 • Powiększenie – im większe powiększenie lunety i średnica obiektywu, tym bardziej przejrzysty i dokładny obraz. 
 • Precyzja pomiarów – narzędzia te różnią się precyzją pomiarów, dlatego warto zwrócić uwagę na dokładność niwelatora. Im mniejsza wartość błędów, tym większa precyzja pomiarów.
  Typ niwelatora – należy zdecydować, czy bardziej odpowiada nam niwelator optyczny, czy laserowy, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i zastosowania pomiarowe.
 • Funkcje dodatkowe – niektóre niwelatory posiadają funkcje dodatkowe, takie jak automatyczne wyrównanie, możliwość pracy w nocy czy możliwość pracy z poziomicą laserową.
 • Cena – niwelatory optyczne są zazwyczaj tańsze od laserowych, jednak ceny różnią się w zależności od marki, funkcji i jakości urządzenia. Warto porównać różne modele i wybrać ten, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny.
 • Łatwość obsługi – warto wybrać ten, który jest łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Producenci oferują niwelatory dla różnych poziomów doświadczenia, od początkujących do profesjonalistów.

Wybierając niwelator, warto zwrócić uwagę na powyższe czynniki, aby wybrać model, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i zapewnia dokładne i niezawodne pomiary.

Co to jest niwelator – podsumowanie

Niwelator to narzędzie, które pozwala poziomować różne punkty ważne dla wszelkich prac budowlanych. Jest to sprzęt optyczny prosty w budowie i obsłudze, dzięki czemu nie potrzeba wiele doświadczenia, by z niego skorzystać. W naszym sklepie internetowym posiadamy różne rodzaje niwelatorów, pod prostych optycznych narzędzi po wyspecjalizowany laserowy sprzęt. Na rynku dostępne są różne modele, ale to u nas znajdziesz najlepszy wybór. Przejrzyj nasz asortyment i znajdź to czego potrzebujesz – niwelatory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium