Brak prądu w domu – przyczyny problemów z elektrycznością
Brak prądu w domu – przyczyny problemów z elektrycznością

Brak prądu w domu – przyczyny awarii i problemów z elektrycznością

Nagle gasnące światło oraz wyłączenie się urządzeń zasilanych energią elektryczną nie wróży nic dobrego. Może to oznaczać awarię całej instalacji lub po prostu przerwę w dostawie prądu. Przyczyn może być wiele. Na część z nich nie masz wpływu, ale jest kilka, z którymi faktycznie możesz coś zrobić. Co może być przyczyną braku prądu? Jaki dobrze zdiagnozować problem?

Najczęstsze przyczyny braku prądu w domu

Przyczyn awarii prądu może być kilka. Mogą one dotyczyć zarówno czynników wewnątrz domu, jak i sytuacji od nas niezależnych. To jaka jest przyczyna braku zasilania, determinuje to, jakie działania można podjąć. Dobra analiza sytuacji pomoże podjąć odpowiednie kroki, by zaradzić awarii. Jakie są najczęstsze powody braku prądu w mieszkaniu lub w domu?

Chwilowe wyłączenie prądu przez dostawcę

Najczęściej spotykaną przyczyną jest przerwa w dostawie energii elektrycznej dla całej okolicy. Powody takiej sytuacji mogą być różne. Dostawca energii elektrycznej na dany dzień mógł np. zaplanować prace remontowe. W takiej sytuacjach operator ma obowiązek informować mieszkańców o planowanych działaniach. Do wyłączenia prądu również często przyczyniają się warunki atmosferyczne. Zdarza się, że silne burze z porywistym wiatrem potrafią zerwać sieć energetyczną. Jeśli jesteś świadkiem awarii, dobrym pomysłem będzie wezwanie pogotowia energetycznego. By zgłosić awarię, należy dzwonić na numer alarmowy 911 – numer pogotowia energetycznego.

Przeciążenie instalacji – sprawdź bezpieczniki

Jeśli zauważyłeś, że brak prądu dotyczy wyłącznie Twojego domu lub mieszkania, przyczyny musisz szukać właśnie w nim. Jedną z nich może być podłączenie zbyt dużej ilości sprzętów AGD i RTV o dużym poborze prądu. W takiej sytuacji pierwszą czynnością powinno być odłączenie, któregoś z urządzeń i ponowne włączenie bezpiecznika. W momencie, gdy problem będzie się powtarzał, należy wezwać elektryka, gdyż może to oznaczać źle dobrany bezpiecznik lub wadliwą instalację.

[product category_id="1523" limit="5" onlyAvailable="true"]

Awaria instalacji elektrycznej

Zanik energii elektrycznej może być również winą wadliwej lub przestarzałej instalacji. Mniej wydajne aluminiowe przewody lub zaniedbanie okresowych przeglądów może skutkować większą awarią. W przypadku awarii instalacji brak prądu może dotyczyć całego układu, jak i pojedynczego gniazdka. Aby sprawdzić, gdzie leży problem, konieczna może okazać się pomoc fachowca. 

Gdzie zgłosić awarię? – pogotowie energetyczne 

Problemy z elektrycznością, z którymi nie możesz poradzić sobie samemu, przede wszystkim należy zgłosić na pogotowie energetyczne pod nr telefonu 991. Specjaliści z pogotowia podejmą się napraw usterek, wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Pogotowie czynne jest całą dobę, dlatego nie będzie problemu zgłoszeniem, nawet jeśli awaria pojawi się późno w nocy. 

Jak radzić sobie z awarią prądu? – agregat prądotwórczy

Jeśli nastąpi awaria sieci energetycznej lub prąd został wyłączony przez operatora systemu dystrybucyjnego, warto mieć w domu agregat prądotwórczy, którym można zasilić odbiorniki, których akurat używasz. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór agregatów spalinowych produkujących nawet do 8 KW energii elektrycznej o napięciu 230V lub 400V.

[product category_id="1391" limit="5" onlyAvailable="true"]

Podsumowanie

Gdy w domu zabraknie prądu, należy sprawdzić przyczynę tej sytuacji. W przypadku poważnych awarii eliminacją powinien zająć się profesjonalnych elektryk. Jeśli jednak nie ma zagrożenia dla życia, a Ty posiadasz pewne pojęcie o elektryce, możesz spróbować zdiagnozować i naprawić problem samemu. Do wszelkich z prac z prądem warto wykorzystać narzędzie do pomiaru prądu i napięcia. Wszystko, czego będziesz potrzebował, znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium