ŁOMY / MŁOTKI

Młotek – czyli jedno z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych narzędzi, będących na wyposażeniu każdego warsztatu. Nasze propozycje to doskonałe narzędzia znanych renomowanych marek, jak Richmann, Yato, Dedra. Precyzyjne i staranne wykonanie, a także dbałość o rodzaj wykorzystywanych materiałów to cechy oferowanych przez nas narzędzi. Nasze produkty doskonale sprawdzają się w pracach ciesielskich, czy ślusarskich, ale także w warsztacie samochodowym oraz przydomowym garażu. Wśród nich można znaleźć młotki ciesielskie, ślusarskie, brukarskie, gumowe, kowalskie, a także łomy oraz łapki do gwoździ.

MEGA MŁOTEK BLACHARSKI 12035 MEGA MŁOTEK BLACHARSKI 12035
Producent: MEGA
Cena: 19,00 zł
zobacz więcej dodaj do przechowalni

Jak wybrać młotek?

Dobór młotka zależy w szczególności od zadań, jakie chcemy wykonywać z jego pomocą. Ponadto narzędzie powinno służyć także do niezbędnych napraw niewielkich, domowych usterek. Najlepszym wyjściem zatem jest posiadanie kilku młotów przystosowanych do odmiennych zadań. Wybierając je, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów:

  • Wielkości i ciężar – najmniejsze ręczne młotki ważą kilka kilogramów, zaś największe – nawet około 20 kg. Przyjmuje się, że jej minimalna waga to 0,3 kg.
  • Rodzaj uchwytu – Jego kształt oraz materiał, z którego jest wykonany, wpływają na solidność, a przede wszystkim bezpieczeństwo podczas użytkowania. Trzonek młotka może być wykonany z drewna, metalu czy włókna szklanego, pokrytego warstwą ochronną z innego tworzywa.
  • Materiał, z którego wykonano główkę młotka oraz jej kształt – Element, który w zależności od realizowanych zadań powinien charakteryzować się innym materiałem wykonania. Najczęściej stosuje się stal narzędziową, gumę, drewno lub tworzywa sztuczne. Poza materiałem ważny jest także kształt główki. W zależności od przeznaczenia posiadają one inne wykończenie, np. jedno- lub dwustronne ścięcie, lub jego brak. Młotki drewniane oraz te wykonane z tworzywa sztucznego są wykorzystywane w pracach stolarskich i blacharskich, gdzie obróbce poddaje się bardziej miękkie materiały. Z kolei gumowy młotek to dobre narzędzie przy pracach wykończeniowych, wymagających staranności i precyzji.

Rodzaje młotków:

  • Uniwersalne – czyli takie, które nadają się do niewielkich napraw domowych czy remontów. Z reguły posiadają trzonki zbudowane z drewna lub tworzywa sztucznego, stalowe główki, a ich waga nie przekracza 2 kg.
  • Młotki ciesielskie – z uwagi na materiał i charakterystyczny kształt główki narzędzie to jest bardzo funkcjonalne. Młotek zakończony jest dwoma zębami, co jest przydatne podczas kucia czy podważania. W górnej części główki znajduje się wyżłobienie, w którym można umieścić magnes do przytrzymywania gwoździ i sprawić, że praca nim będzie jeszcze bardziej efektywna.
  • Młotki stolarskie – mają najczęściej główki wykonane z twardego drewna, są niewielkie, o okrągłym kształcie przekroju obucha. Służą do podbijania innych narzędzi przy obróbce drewna np. dłuta, przecinaka lub też wbijania gwoździ czy ich wbijania w miękkie drewno.
  • Młotki murarskie – Charakteryzują się długą płaską główką, zakończoną ostrzem. Są wykorzystywane do kruszenia, podbijania twardych materiałów czy zbijania tynków.
  • Młotki ślusarskie – Posiadają tradycyjny kształt, służą do wbijania gwoździ albo podbijania innych narzędzi.
  • Młotki blacharskie – Ich główki często posiadają zakończenia w formie zaokrąglonych bijaków, wykonanych z gumy, innego tworzywa lub stali, zakończonych gumowymi nakładkami. Z reguły ich masa wynosi około 0,5 kg. Młotki blacharskie służą do szeroko rozumianej obróbki blachy oraz podbijania innych narzędzi.
  • Młotki brukarskie – Są to narzędzia stosowane w pracach brukarskich i służą do dobijania płyt chodnikowych lub kostki brukowej, dlatego z uwagi na zapobieganie uszkodzeniom, główka została wykonana z gumy.

Do jakich prac używać łomu?

Uniwersalność kolejnego narzędzia oraz możliwość jego zastosowań sprawiają, że nie może go zabraknąć w asortymencie naszego sklepu. Oczywiście mowa tu o łomie. Jest to narzędzie wykonane z metalu, posiadające zakończenie w formie łapki do gwoździ. Łom może mieć różne kształty i wielkości. To wszystko sprawia, że znajduje zastosowanie w przydomowych warsztatach, jak i w rękach profesjonalistów, zajmujących się budową, ciesielstwem, czy pracami brukarskimi. Służy przede wszystkim do prac demontażowych, łamania wyrywania, poważania oraz wbijania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium